Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Trecerea graniței cu Blablacar

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
arter

arter

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2021
Salutare!

Am decis recent sa postez o cursa pe Blabla (eu fiind șoferul) care implica și trecerea graniței catre Romania și voiam sa cer cateva pareri inainte sa plec la drum.

1) mai este cineva pe forum care a folosit Blabla la granița? Daca da, cum a decurs? V-au intrebat polițiștii cine sunt pasagerii?

2) ar fi legal sa le raspund ca i-am luat la ocazie? Intrucat sunt femeie și cei 2 pasageri sunt barbati (profiluri verificate, varste apropiate de a mea, inspira incredere) cu siguranta voi primi aceasta intrebare. Unde se trage linia intre simplu transport la ocazie și "prestari ilegale de servicii", de exemplu? Din cate știu serviciile tip blabla sunt oarecum intr-o zona gri dpdv legal.

3) in cazul nefericit in care ar fi ceva in neregula (legal vorbind) cu vreunul din pasageri, aș putea fi și eu trasa la raspundere intrucat eu sunt cea care i-a transportat? Cunoaște cineva bine legislația in domeniu?

4) ar fi mai bine sa renunț la idee sau nu e un risc atat de mare? Ce credeți?

Mulțumesc anticipat!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

1) mai este cineva pe forum care a folosit Blabla la granița? Daca da, cum a decurs? V-au intrebat polițiștii cine sunt pasagerii?
Nu ai fost niciodata in vacanta cu prietenii, nu ?
Nu te intreaba nici dracu de blabla car ... ma rog, tu poti sa le spui. Pur si simplu ajungi la granita, cere buletinele si aia e

Cei care fac transport de persoane, de ii duc cu microbuzul , crezi ca au vreo problema ? Posted Image

Edited by Andreysc7, 25 January 2023 - 16:44.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu-i freaca pe aia grija cine este in masina cu tine
Doar sa nu fie urmarit de politie sau interpol
Ei au treaba cu documetele care trebuie sa fie in regula - documentele masinii, ale soferului, ale pasagerilor + animalul de companie Posted Image

A ... si inca ceva
Soferul este responsabil pentru bagajele pasagerilor sai
Daca unu' are niste un fel de substante pe acolo = ai pus-o

Eu in locul tau le-as verifica documentele si bagajele
Ai voie sa faci asta
Chiar si BlaBlaCar recomanda chestia asta

#4
arter

arter

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2021

View PostAndreysc7, on 25 ianuarie 2023 - 16:42, said:


Nu ai fost niciodata in vacanta cu prietenii, nu ?
Nu te intreaba nici dracu de blabla car ... ma rog, tu poti sa le spui. Pur si simplu ajungi la granita, cere buletinele si aia e

Cei care fac transport de persoane, de ii duc cu microbuzul , crezi ca au vreo problema ? Posted Image

Ba da, am fost. La granița la care fac referire și pe care o trec lunar de cațiva ani, mereu mi-au fost puse intrebari referitoare la locația din care vin, scopul calatoriei etc. Cand am fost cu 2 prietene de familie straine și mai in varsta chiar am fost intrebata "ce-i cu ele" intr-un mod mai diplomat. Iar din cei 2 barbați, unul e cetatean strain, iar celelalt roman. Iar cum eu sunt femeie la volan și ei doi cu mine in mașina, ma gandesc ca o sa ridice cateva sprancene contextul asta. Altfel nu mai postam aici :))

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Actele personale si ale masinii sa fie in regula, in rest nicio problema.

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Pe la ce punct de trecere a frontierei o să circuli? Poate primești răspunsuri de la șoferi care au trecut chiar pe acolo.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Daca nu sunt infractori si au actele in regula nu vad nicio problema. Parca in Ro era o lege ca nu ai voie sa iei oameni "la ocazie" sau pe bani? Nu mai stiu.
Sunt destui pe grupurile de facebook de Germania/Elvetia etc care anunta ca au 2-3 locuri libere catre Ro sau dinspre RO.

Edited by atupi, 25 January 2023 - 17:42.


#8
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Nu intreaba nimeni nimica. Sa fi vazut ce fata a facut vamesul, cand la vama Ruse la intrarea in tara i-au fost prezentate doua buletine romanesti si unul bulgaresc - o colega de cand lucram in Bulgaria m-a rugat sa o las la Bucuresti, auzise ca merg in tara - a ramas 3 secunde cu gura cascata, mi-a dat documentele inapoi si mi-a urat drum bun. Nici pe actele masinii nu s-a mai uitat.
Dar e valabila avertizarea cu ce au pasagerii prin bagaje, soferul e si el responsabil.

#9
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Am trecut eu de cateva ori.Nici o problema nici cand intri nici cand iesi din Romania ,daca toate actele sunt in regula.

#10
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
sa aiba pasagerii actele in regula, in rest e ok


LE: Si bagajele, mai ales daca treci inspre Moldova... se verifica prin ele. Nu cred ca vrei sa vezi cum e cand iti gaseste ceva suspect si stai cu orele in hala

Edited by horhescu, 25 January 2023 - 19:52.


#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 24.05.2010
Grija la tigari, alcool si daca treci cu ucrainieni vezi sa nu aiba milioane de dolari la ei Posted Image))) (avem istorie la Nadlac)

Mie unul mi-ar fi frica sa fac asta pe PF.

Ca serviciu public de transport persoane te delimitezi usor de pasageri. E in natura meseriei sa nu iti cunosti pasagerii. Dar pe PF, trebuie sa te asiguri bine ca strainul ala nu are nici o dubiosenie la el. De baza, daca ei nu au trecut prea des pe acolo intr-o perioada prea scurta, zambiti le dati actele si va da actele si plecati. Daca il ia pe vreunul transpiratiile pregateste-te de control.

Edited by MooF2010, 26 January 2023 - 00:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate