Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Amenda daca nu schimbi permisul inainte de expirare, chiar daca nu circuli cu el?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 13.09.2022

 me_iauras, on 25 ianuarie 2023 - 22:52, said:

daca te duci pe jos sa-l preschimbi dupa expirare nu va zice nimeni nimic

Fix despre asta e vorba, unii asa au inteles, ca vei primi amenda 870 lei chiar daca te duci "pe jos" sa il schimbi.
Si mie mi-a expirat de 7 luni, dar nu am mai condus de 1 an, normal ca n-a fost o prioritate sa il schimb.

Edited by danigoleman, 26 January 2023 - 15:16.


#20
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
@danigoleman
Cumva suferi de analfabetim functional ; nu am scris cat se poate de clar de ce meriti amendat daca continui sa conduci dupa expirarea perioadei de valabilitate a permisului ? Din punct de vedere medical nu mai ai acest drept .
Daca te duci pe jos am scris clar ca nu vei primi nici o amenda deci care e problema ?

#21
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
si eu am permisul de conducere expirat din 2021,daca nu am mai condus din 2016 ce rost are? cand vreau sa conduc iar o sa il fac nu? sper sa nu trebuiasca sa fac scoala din nou:)))

Edited by Ravenscar17, 26 January 2023 - 21:57.


#22
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 13.09.2022

 me_iauras, on 26 ianuarie 2023 - 15:18, said:

Daca te duci pe jos am scris clar ca nu vei primi nici o amenda deci care e problema ?

Problema e ca habar nu ai despre ce e vorba pe acest topic.

 Ravenscar17, on 26 ianuarie 2023 - 21:57, said:

sper sa nu trebuiasca sa fac scoala din nou:)))

Nimic nu  e exclus :)

Edited by danigoleman, 26 January 2023 - 22:51.


#23
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 mfmig200, on 25 ianuarie 2023 - 16:09, said:

Asta face parte din comunismul inradacinat in Statul Roman - nu e ca si cand daca ai permisul expirat ti-au disparut abilitatile de a conduce autovehiculul...Sigur ar fi normal sa ti se dea 15 zile sa iti depui actele daca ai fost cascat si nu te-ai uitat la data de expirare. Proba cati dintre noi stiu cand le va expira CI-ul sau Permisul Auto?
Zau, ia vezi cum e prin tarile civilizate, cu zeci de ani de democratie. Abilitatile le capeti prin practica, daca ai permis de 10 ani si ai condus 50 km, pauza abilitati. Aia care nu stiu cand le expira permisul,CI, rovinieta,RCA-ul,ITP-ul e normal sa fie sanctionati. Poate in aia 2 ani de la expirare ai capatat o boala incompatibila cu soferia, sau e nevoie sa porti ochelari.

 mfmig200, on 25 ianuarie 2023 - 22:11, said:

Daca citesti tot am scris ca sa ti se dea 15 zile ca sa iti pui actele pentur noul permis - asta ar da suficient timp pentru ca sa iti verifici ailitatile de conducator auto.
In majoritatea cazurilor insa asa cum ai scris este doar o formalitate, formalitate pe care ei-statul Roman vor sa o sanctioneze daca nu o faci in timp ca si la RCA- asta este reflexul statului comunist.
Degeaba agentii de la Politie sunt mai noi de 1989 - ca ei aplica legea, ei nu au disecernamant sa ia decizii in afara legii, majoritatea intr-o discutie neoficiala iti spun ca este proast facute, iti si indica ce este prost in ea - insa bugetarii aia de lux sunt ott din vechea garda, si antreneaza altii care tot asa gandesc.
Adica tu ai RCA-ul expirat, produci accident din vina ta si statul roman e de vina, ca e comunist. Si din ce scrii rezulta ca politistul ar trebui sa incalce legea sau "sa inchida ochii" atunci cand o incalci...rar mi-a fost dat sa citesc asemenea ineptii.

#24
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 13.09.2022
Altul care nu stie despre ce vorbim aici.
Bai  nenilor, incetati cu balastul!
Aici e vorba de faptul ca ti-a expirat permisul, dar NU CONDUCI! De ce sa iei amenda?

#25
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
@dani....
La mine te refereai ? Raspundeam doar unuia care abereaza si se crede persecutat.
Aici se discuta despre un proiect de lege, de o  propunere a unui politician care vrea sa le arate colegilor ca munceste, deocamdata nu e in vigoare. Si daca nu conduci si e un simplu plastic tinut in sertar nu vad de ce ti-ai lua amenda.
A, ca te apuca cheful de condus dupa ce expira si mergi la ghiseu sa-l schimbi, iar atunci vei fi amendat (daca se va aproba propunerea aia), e alta poveste. Dar nu vad nici asa sa fie o drama, ca te poti duce sa-l schimbi cand inca e in perioada de valabilitate. Stiu e mai comod asa cum e acum, ca multi circula cu permisele expirate si sunt depistati doar atunci cand comit o abatere sau la un control de rutina.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 titoo, on 29 ianuarie 2023 - 21:06, said:

Stiu e mai comod asa cum e acum, ca multi circula cu permisele expirate si sunt depistati doar atunci cand comit o abatere sau la un control de rutina.
Nu poti fi pedepsit pentru o prezumtiva infractiune/contraventie.

Edited by pasilla, 29 January 2023 - 21:09.


#27
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Mai exact ?

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa se presupuna ca daca e permisul expirat ai si condus.

#29
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Asta e clar ca nu poti fi sanctionat daca ai permisul expirat si nu conduci. Problema apare cand vrei sa conduci, mergi sa-l schimbi si acolo se constata ca e expirat, conform acelei propuneri in cazul asta vei fi sanctionat ca nu l-ai preschimbat la timp, in perioada de valabilitate.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 titoo, on 29 ianuarie 2023 - 22:34, said:

conform acelei propuneri in cazul asta vei fi sanctionat ca nu l-ai preschimbat la timp, in perioada de valabilitate.
O aiureala.

#31
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Ca multe altele...

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 pasilla, on 29 ianuarie 2023 - 22:37, said:

O aiureala.
De ce? Pe toată planeta permisele auto au termen de valabilitate. Numai la noi pot fi amendați  șoferii care nu le reînnoiesc înainte de expirare? Întreb serios, chiar nu știu. Poate la alții obligația nu vine la pachet cu o sancțiune pentru neîndeplinirea ei.

Edited by althea, 30 January 2023 - 13:09.


#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Amenda se da pentru folosirea unui permis expirat.
La noi, permisul de conducere nu e nici macar act de identitate, caz in care nepreschimbarea ar putea fi contraventie.

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 pasilla, on 30 ianuarie 2023 - 12:27, said:

Amenda se da pentru folosirea unui permis expirat.
N-am zis altfel. Pentru cei care nu mai vor să conducă n-are nicio importanță dacă expiră permisul și nici nu-i caută nimeni să-i ia la rost.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate