Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce nu avem statii peco pe autostrazi?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Dupa cum ziceam, nu a fost nimic care sa-mi atraga atentia in mod special, cred ca pe trei sferturi din autostrazi mai ai portiuni cu o banda inchisa, daca nu e aglomerat si nu iti afecteaza deplasarea, nu e ceva de care sa-ti amintesti. Am scos medie de 120 si la dus si la intors, ceea ce tinand cont ca era ceata o buna parte din traseu a fost o medie ok. Singura chestie deranjanta (in afara cetii) a fost starea benzii 1 intre Sebes si Sibiu, chiar proasta pe unele portiuni si cu nevoie serioasa de reasfaltare.

In rest, A10 e mai buna decat A1, A2, A3 din punctul meu de vedere. E si normal, fiind cea mai noua.

#38
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Din punctul meu de vedere portiunea Tuda-Gilau din A3(Bechtel) e cea mai de calitate.

Edited by dan1980_25, 28 January 2023 - 15:09.


#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
E buna si aia, dar nu are spatii de odihna/service deloc, nu are iesiri/intrari deloc, nici camere de supraveghere nu imi amintesc sa fi vazut. De aia zic ca A10 se simte ca e mai noua/mai bine gandita.

#40
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019

 utopium, on 28 ianuarie 2023 - 14:42, said:

Am scos medie de 120 si la dus si la intors,
Bună medie având în vedere că Sebeș-Alba e majoritar cu 100, Alba-Aiud e doar cu 100, mai ai nodul de la Turda unde ai 80 fără să vorbim și de ceață.

#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Am iesit fix in estimarea standard Google Maps, cand nu e trafic (1 ore si 5 minute zice Google Maps fara trafic de la intrarea in autostrada in Turda pana unde am iesit din autostrada in Sibiu). Si nu era trafic (era 2 ianuarie, zi libera, trafic foarte usor) ... si vorbesc doar de autostrada, fara nodul de la Turda, am fost curios sa fac un consum pe autostrada dus-intors, fara alte portiuni de drum (5.3 mi-a iesit consumul si dus, si intors, Octavia 1.0 TSI 115 CP). Spre Sibiu era soare si frumos, pe-acolo i-am dat spre 140, dar in general chiar nu am mers tare, am tinut-o cam intre 110-130 pe tempomat. De obicei nu depasesc viteza legala cu mai mult de 10 km/h pe autostada/nationale, cat e marja in care nu primesti amenda ... adica daca mergi cu 109 km/h in zona de 100, esti "legal", amenda incepe de la depasirea cu 10 km/h a vitezei legale. Iar pe bord oricum masina arata ceva mai mult decat ai in realitate, la 115 km/h de exemplu am cam 109 km/h pe GPS si ma incadrez intr-o zona de viteza de 100 km/h in marja aia de 10 km/h extra (datele de viteza medie/consum le stiu pentru ca le-am facut poza la iesirea de pe autostrada).

Oricum, sa poti face 1h50-2h (fara sa o calci) intre Cluj si Sibiu e foarte bine ... cand se va face intrarea in A3 din DN1 de la Tureni va mai scadea timpul cu inca vreo 5-10 minute probabil (in functie de cat de aglomerata e Turda).

Edited by utopium, 28 January 2023 - 17:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate