Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

De ce nu avem statii peco pe autostrazi?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
leuoasii

leuoasii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.12.2022
Am ramas placut impresionat de faptul ca am urcat pe autostrada in judetul sibiu, imediat dupa ce am coborat de pe valea oltului, si am mers continuu pe autostrada vreo 200 km pana pe langa localitatea mera din judetul cj
Insa pe tot traseul nu am dat de nicio benzinarie, doar de parcari cu toalete dar fara peco
Este destul de stresant sa ti se goleasca rezervorul pe autostrada in transylvania

#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
Pentru că nu sunt finalizate. Și oricum ai stații în imediata apropiere (5-10 km) de orice ieșire așa că nu ar trebui să fie stres dacă nu cumva alimentezi decât strictul necesar la fiecare drum.

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Aceeasi situatie este si pe A3 Bucuresti-Ploiesti, nicio statie de carburanti.

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Postrim80, on 25 ianuarie 2023 - 16:56, said:

Aceeasi situatie este si pe A3 Bucuresti-Ploiesti, nicio statie de carburanti.

Chiar ar fi nevoie pentru 60 km ?

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,263
  • Înscris: 06.07.2007
Sunt, dar nu le-ai vazut tu. Este un Petrom in zona Cristian, un Mol in zona Cut, plus alte cateva zeci prin apropierea autostrazii.

Edited by dan1980_25, 25 January 2023 - 17:08.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Deci, deja dacă ai dat de parcări cu toaletă, e ceva wow pentru România.

#7
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Nu sunt statii service pe autostrada pentru ca autostrazile sunt prea noi, prea scurte si aia de la CNAIR nu au primit inca plicurile cu atentii ca sa dea  drumul la concesionarea statiilor.

#8
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Pentru ca paralel cu noile autostrazi nu a investit nimeni intr-o infrastructura energetica cu care sa fie alimentate electric toate cate tin de autostrazile moderne.

Momentan ce exista pe autostrazi este legat cu un cablu de la cel mai apropiat sat.

Edited by Yhzx23, 25 January 2023 - 17:20.


#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
La noi aproape nicio autostradă nu a fost făcută de la a la z. Se trage să se dea drumul circulației, apoi de spațiile de servicii se ocupă cînd își aduc aminte.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Si autostrada Soarelui a fost in aceeasi situatie, tin minte ca ma duceam in delegatie la CT si era sa raman fara benzina ca habar nu aveam ca la vremea aia nu se inventasera benzinariile.
Deci da, or sa apara in cativa ani si benzinariile, nu va rata nimeni sa faca bani daca poate.

Edited by atupi, 25 January 2023 - 18:07.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Benzinariile vor aparea doar dupa ce autostrazile vor mai inghiti de cel putin inca 2-3 ori valoarea initiala pentru reparatii, intretinere sau supraveghere.

Edited by adisz, 25 January 2023 - 18:36.


#12
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Pot să îți spun din localitatea Giarmata (TM gugălește) și până în Deva... Primele benzinării pe ambele sensuri sunt Rompetrol și sunt încă în construcție, apoi doar MOL și toate sunt ”normale” cu spații de servicii etc... all inclusiv... , unele gata, altele în diferite grade de execuție, dar în următoarele 3-4 luni vor fi gata toate. Și la coborâre la Margina dinspre Tm cred că în 2-3 luni e gata și OMV - ul. A nu se considera reclamă, nu am nici un interes. Nu știu exact pe restul tronsoanelor cum se prezintă situația....

#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ce rost are sa bage benzinarii pentru citiva km de autostrazi?Sa vanda posesorii carburanti mai scump decat in afara autostrazii,cum se face pe Buc Pitesti?Noi suntem inca in Africa acilea....

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
De la Sebes pana dupa Cluj (A10 + A3) nu mai sunt ... pe A1 sunt ceva. A10 e destul de noua, dar A3 e chiar cea mai veche (cel putin portiunea Turda - Gilau e din 2009) si totusi nici acum nu are inca nici o statie.

#15
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022

View Postutopium, on 25 ianuarie 2023 - 19:20, said:

(cel putin portiunea Turda - Gilau e din 2009) si totusi nici acum nu are inca nici o statie.
<unde sa mai puna si peco pe 50 km de autostrada?

#16
leuoasii

leuoasii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.12.2022
Eu am prins autosatrada de la intrare in judetul sibiu si am mers continuu circa 200km pana la capatul curent a lui a3
da este adevarat ca poti sa cobori pe langa orase si sa faci un ocol (5-10km pana la peco) dar ar fi fost frumos ca in 200km de autostrada sa dau peste o statie de alimentare

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,269
  • Înscris: 27.10.2007

Melteanu, on 25 ianuarie 2023 - 18:32, said:

Sa vanda posesorii carburanti mai scump decat in afara autostrazii,cum se face pe Buc Pitesti?
Eu cred ca benzinaria Petrom de la km 36 e cea mai ieftina, cale de peste 300 km, de unde vin eu (si e cea mai scumpa benzina Petrom din tara).

View Postleuoasii, on 25 ianuarie 2023 - 14:49, said:

Am ramas placut impresionat de faptul ca am urcat pe autostrada in judetul sibiu, imediat dupa ce am coborat de pe valea oltului, si am mers continuu pe autostrada vreo 200 km pana pe langa localitatea mera din judetul cj
Insa pe tot traseul nu am dat de nicio benzinarie...
Nu te-ai uitat cu atentie, este cel putin una, nu mai stiu unde.
Iar cele de pe DN nu - s deloc departe.

Statia la care m am gandit nu e pe acest traseu
Ce nu-mi place pe autostrada asta este nodul de la Turda, care e foarte complicat,  in acelasi loc fiind si bifurcatia autostrazii si legatura cu DN, plus ca nodul trebuia pus dupa Turda, mai spre Cluj. Daca vreau sa intru in Cluj prin Feleac, ca am treaba in acel cartier, ce fac, trec prin toata Turda, sau ma duc in Floresti si trec tot Clujul?

Edited by strongsss, 25 January 2023 - 20:34.


#18
vecinu10

vecinu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.11.2007

View Postyonut_a, on 25 ianuarie 2023 - 16:58, said:


Chiar ar fi nevoie pentru 60 km ?

Am ramas odata in pana prostului pe la jumatate (Ploiesti -> Bucuresti). Eram 2 masini. Cealalta s-a dus pana la prima benzinarie de la intrarea in Bucuresti, a luat o canistra de motorina si a trebuit sa faca drumul pana la Ploiesti ca sa ajunga la mine (nu era varianta de intors).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate