Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Inlocuire baterie noua laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010
Buna ziua, am un asus zenbook 15 ux534fac, am cumparat o baterie noua tot de la asus, am montat-o, dar imi arata la power management tot statisticile vechii baterii. Singurul lucru care s-a schimbat este cycle charge care este 1. In consecinta bateria nu se incarca la capacitate maxima. Cum pot sterge memoria de la bateria veche. Ce am facut pana acum a fost sa reinstalez biosul, deconectat bateria tinut apasat pe power 30 sec, reinstalat sistem operare. Nu s-a schimbat nimic. Multumesc de orice sfat, cat de mic!

Attached Files



#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
O sa urmaresc acest topic pentru ca si eu vreau sa schimb in curand bateria unui Asus UX325EA si asta era si temerea mea.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Dezinstaleaza / reinstaleaza driverul bateriei
Cine stie ... poate isi revine Posted Image

#4
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010

View PostNaijax, on 25 ianuarie 2023 - 15:09, said:

Dezinstaleaza / reinstaleaza driverul bateriei
Cine stie ... poate isi revine Posted Image

daca imi spui si cum poate incerc :) eu sunt pe linux momentan. Multumesc!

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
M-ai incuiat Posted Image
Nu stiu pe LINUX

La un sistem "normal" intri in Device Manager si dezinstalezi Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery + Microsoft AC Adapter

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Omul a reinstalat sistemul de operare si tu-l pui sa reinstaleze driverele?
hahaha

La bateriile detasabile, informatiile astea se afla pe un chip care are o denumire care incepe cu BQ. Necesita cunostinte avansate pentru a-l schimba manual, daca producatorul nu ofera o solutie.
La bateriile detasabile, producatorul nu ofera o solutie, insa la cele interne, ar trebui.

In orice caz, pe langa acel BQ, mai e inca un BQ cu care lucreaza in pereche (unul e de "forta", celalalt cip e mai "pe logica", care contine si memoria unde sunt stocate date) Ori gasesti un tool facut de rusi sau de chineji (ca astia hakuiesc) , dar asta numai daca vrei sa vinzi leptopul cu kilometrajul dat inapoi.
Algoritmul de incarcare, ar trebui sa-si revina dupa cateva incarcari si sa actualizeze noile informatii despre capacitatea reala. Numarul de cicli si alte informatii, vor ramane.
Totodata, producatorul ar trebui sa ofere un tool de "resetare baterie", care inseamna nu stergerea informatiei ci doar re-evaluarea capacitatii reale a ei.

Ce am spus mai sus se bazaza pe experienta cu bateriile detasabile, nu cele interne. Banuiesc ca e la fel. Am un singur laptop acasa care are si baterie interna, insa pana acum nu mi-am batut capul cu acest aspect.
Epromul ala e gandit sa stea impreuna cu bateria si imperecheat cu bateria, la cele detasabile. Cele interne, dat fiind faptul ca poti sa le si inlocuiesti, ar trebui totusi sa aiba un tool cu care sa actualizezi. Indiferent, bateria o sa-ti functioneze la parametrii normali, poate nu de la primele cicluri de incarcare-descarcare.

#7
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010

View Postmaccip, on 25 ianuarie 2023 - 15:19, said:

Omul a reinstalat sistemul de operare si tu-l pui sa reinstaleze driverele?
hahaha

La bateriile detasabile, informatiile astea se afla pe un chip care are o denumire care incepe cu BQ. Necesita cunostinte avansate pentru a-l schimba manual, daca producatorul nu ofera o solutie.
La bateriile detasabile, producatorul nu ofera o solutie, insa la cele interne, ar trebui.

In orice caz, pe langa acel BQ, mai e inca un BQ cu care lucreaza in pereche (unul e de "forta", celalalt cip e mai "pe logica", care contine si memoria unde sunt stocate date) Ori gasesti un tool facut de rusi sau de chineji (ca astia hakuiesc) , dar asta numai daca vrei sa vinzi leptopul cu kilometrajul dat inapoi.
Algoritmul de incarcare, ar trebui sa-si revina dupa cateva incarcari si sa actualizeze noile informatii despre capacitatea reala. Numarul de cicli si alte informatii, vor ramane.
Totodata, producatorul ar trebui sa ofere un tool de "resetare baterie", care inseamna nu stergerea informatiei ci doar re-evaluarea capacitatii reale a ei.

Ce am spus mai sus se bazaza pe experienta cu bateriile detasabile, nu cele interne. Banuiesc ca e la fel. Am un singur laptop acasa care are si baterie interna, insa pana acum nu mi-am batut capul cu acest aspect.
Epromul ala e gandit sa stea impreuna cu bateria si imperecheat cu bateria, la cele detasabile. Cele interne, dat fiind faptul ca poti sa le si inlocuiesti, ar trebui totusi sa aiba un tool cu care sa actualizezi. Indiferent, bateria o sa-ti functioneze la parametrii normali, poate nu de la primele cicluri de incarcare-descarcare.

Multumesc mult de raspuns. Asa mai are logica totul. Pacat ca acel "tool" nu exista, mai ales ca am cumparat bateria de pe un site care vinde baterii, deci nu direct de la Asus. Sper sa-si mai revina dupa cateva incarcari.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
fa tot posibilul sa o descarci-incarci complet de cateva ori. Poate asa "invata" din nou. La telefon a mers abordarea asta. Descarcarea completa ar fi pana face laptopul shutdown

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Da. daca o descarci complet si o incarci complet, va invata mai repede.
Insa, un program de maintenance face asta in mod controlat(incarcare mai lenta si descarcare constanta), estimand mai bine parametrii.
Parametrii sunt buni si pentru circuitul de management, deoarede pe ei se bazeaza la optimizarea incarcarii.
Lenovo are asa ceva pentru bateriile laptopului, fie ea interna sau externa.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Instalează Windows pe un disc sau partiție separată, lasă să facă un ciclu de descărcare /încărcare complet sub Windows și apoi monitorizează starea bateriei. În Windows, din command prompt verifici cu powercfg /batteryreport
https://support.micr...86-ed15320519e4

#11
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010

View Postnei-k, on 25 ianuarie 2023 - 23:19, said:

Instalează Windows pe un disc sau partiție separată, lasă să facă un ciclu de descărcare /încărcare complet sub Windows și apoi monitorizează starea bateriei. În Windows, din command prompt verifici cu powercfg /batteryreport
https://support.micr...86-ed15320519e4
Multam de raspuns, dar lucrurile astea se pot face mult mai usor din linux, plus ca le-am facut deja. Astept doar sa vad daca dupa mai multe cicluri incarcare descarcare se schimba ceva.

Edited by qlimax1975, 27 January 2023 - 17:49.


#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
O fi instalat Asus chip pe baterie, stiu ca exista asa ceva pe anumite laptopuri. Daca are/avea cip, trebuie resetat contorul
Baietii acestia produc soft pentru resetare, poti intreba macar daca bateria ta necesita asa ceva, si sa te indrume catre un service care ar putea face reset, cu softul lor :)











Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate