Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Incontinenta persoana imobilizata la pat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Buna ziua,

Ingrijesc de tatal meu care este imobilizat la pat si are si o semipareza. De cateva saptamanii se tot uda doar noapte cand urineza mult mai mult ca ziua. Problema mea a aparut recent de cand Abena a modificat scutecele din Abri-Form M4 in Slip M4 (nu este reclama). Daca Abri-From M4 rezistau de la 23 la 7 dimineata cam 8 maxim 9 ore, cele noi nu mai fac fata pentru ca suprafata de absortie este mai mica fata de cele anterioare. Mentionez ca avand o semipareza, tatal meu doarme mai mult pe o singura parte.
Pentru a intelege si mai bine pampersurile vechi aveau o suprafata mai lata atat in partea de sus cat si ce de dedesubt care acoperea o parte din lateral, aceasta retinea mai usor urina, pentru ca la tatal meu stand pe o parte mult, urina se scurge in lateral.
Tin sa mentionez ca de atunci am incercat (toate marimi M sau chiar si L) SENI QUATTRO si TRIO, MOLICARE insa nici una nu sunt late in de ajuns sau nu au stratul absorbant de calitate (9 sau 10 picaturi), am incercat si variante gen SENI SAN PLUS cu scutec sau cu cilot de plasa si nu ajuta.
Dincolo sunt variante, insa la noi singura era Abri Form M4 care nu se mai fabrica, si un alt aspect de care m-am lovit, la noi nu se aduc modele premium, inclusiv la cele care se gasesc pe piata la noi (gen Seni San Plus EXTRA care nu se gaseste niciunde), sa nu zic de alte branduri de calitate cu absortie maxima.
As dorii daca altii s-au intalnit cu aceasta problema si daca doriti sa scrieti aici cum a-ti rezolvat problema.
Multumesc anticipat si va rog nu postati de dragul de a o face.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Foarte simplu
Se comanda pe internet

De exemplu AMAZON DE
https://www.amazon.d...s/dp/B015HDLAY4

sau EBAY
https://www.ebay.com/itm/175300488972

pe AMAZON COM inca se mai gasesc Abri Form M4
https://www.amazon.c...B004GJOB10?th=1

Spor

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfotbal5, on 25 ianuarie 2023 - 12:13, said:

...

Poate ar merge mai bine asa ceva.

#4
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 27.09.2016
Ati putea folosi si o sonda urinara

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
fotbal5: pune-i dedesubt si o aleza sau doua (marimea 90x60). Sau treci pe pants in loc de slip.
Abena si-a schimbat designul la toate produsele. Firma este cea mai buna de pe piata dar este si cea mai scumpa...

Edited by florinbad, 25 January 2023 - 14:04.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdev2000, on 25 ianuarie 2023 - 13:49, said:

Ati putea folosi si o sonda urinara
Asa e, insa poate predispune la infectii urinare.

#7
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
In primul rand multumesc pentru raspunsuri.
Astfel:
- Legat de Abri Form M4 pe Amazon, ei nu mai ofera decat 1 pachet si transportul este mai mare ca costul pachetului... deci nu merita plus ca vor disparea complet.
Ca o nota aici, am trimis un email la Abena si am primit un raspuns legat de aceasta problema, mi sa comunicat ca se vor face optimizari la acest produs nou Abri Slip (pentru ca si altii au facut sesizari se pare). Insa probabil va dura ceva timp pana apar cele modificate la noi.
- Sonda din pacate nu este o solutie din punct de vedere al sanatatii este un risc pe termen lung si sincer prefer sa muncesc eu mai mult decat sa folosesc asa ceva pentru el (mi se pare foarte incomod), e parintele meu totusi.
- Partea cu aleza nu tine pentru ca o data el nu sta acoperit (da la o parte patura si apoi zice ca ii e frig) si automat trebuie sa fie imbracat umpic mai gros, deci nu doarme doar in chiloti si doi daca o apuca o trage de sub el...

Totusi in ultimile zile am testat o noua metoda si anume sa folosesc San Seni Plus (nu extra pentru ca nu gasesc decat pe Amazon sau dincolo si pretul nu prea merita) impreuna cu Seni QUATTRO Large (cred ca si cu Abena Slip L4 ar merge) de ce Large pentru ca sa acopere complet San Seni plus de sub. Dar nu oricum sunt nevoit sa tai partea de desubt cea impermeabila de la San Seni plus (taieturi in forma de + de max 2 cm)  la distanta de 2 cm intre ele si doar pe mijloc pentru a le face din San Seni un fel de booster pad ! La noi nu gasesc booster pad-uri cu absortie mare (maxim 500 ml) si de aceea am apelat la acest truc si se pare ca da rezultate 2 zile fara probleme. Bine inteles am incercat si San Seni separat cu acei cilotei sau impreuna cu Seni clasic insa cu acelea se uda. (Daca cineva va dorii imagini cu solutia voi fac o poza la cerere).

Daca aveti si alte idei sunt deschis sa incerc, scopul meu este sa fac sa fie cat mai comod pentru tata-l meu (de aici inca nu imi convine ca sunt doua pampers si pad, e doar noaptea dar... mie mi-ar fii incomod si prin urmare cred ca si lui) si cat mai usor pentru mine la schimbat (chiar daca faptul ca adaug si acel pad (san seni) adauga maxim 1 minut in plus la schimbare.

Si inca odata va multumesc pentru raspunsuri.

Edited by fotbal5, 27 January 2023 - 10:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate