Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Masina de la dealer sau de la un oarecare?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Sa ne intelegem, primim garantie doar la motor si cutie, la alte accesorii, nu.

#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Este vorba despre asa ceva: https://www.dragoliv.ro/
Au facut flood pe olx practic.

Nu stiu care e faza cu Bacaul, dar mai multi mi-au zis sa ma feresc de "tzeparii din Bacau". Am o ruda care "si-a luat-o" cu un Opel luat de la Bacau dintr-un mare parc auto.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmirel3003, on 25 ianuarie 2023 - 13:02, said:

Dealerii nu prea vand masini la 4000-5000 euro... aia care vand genul ala de masini sunt samsari cu acte...

Dealerii vand masini de 2-3-4 ani vechime, masini care au fost cumparate din Romania si care au fost returnate la sfarsit de leasing operational... nu o sa vezi un dealer sa vanda o masina mai veche de 5 ani... Dealerii aia care aduc masini din Germania defapt sunt samsari.

Asa ca hai sa clarificam defapt de unde vrei sa cumperi, de la un dealer sau de la un samsar?

Gresita abordare.
Dealer este cel care cumpara masina la licitatie, pentru care plateste taxa de licitatie si tot tacamul, fara sa fie samsar. Iar masinile pot fi si sunt lejer mai batrane decat aia 5 ani pe care-i amintesti iar dealerii care fac acest lucru nu sunt samsari. Sunt masini cumparate pe firma, cu factura, cu impozite samd.
Ca exista si dealer axati pe masini apropae noi, da, de acord. Ca acele masini au si preturi pe masura, inca odata de acord. Dar pana la samsareala mai este destul.

#22
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View Postgushpi, on 25 ianuarie 2023 - 14:53, said:

a zis bine cineva: reprezentanțele nu vând mașini mai vechi de 5 ani...
ciurucul acela de 4...5000 de euro are, pesemne 14 ani... Posted Image
la vârsta aceea totul este o loterie!
Sa ne înțelegem:  când vorbim de "4...5000 de euro", vorbim de câștigul minim al reprezenrantei pe o masina, evident sh, nu de prețul mașinii.

#23
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postadisz, on 25 ianuarie 2023 - 17:04, said:

Gresita abordare.
Dealer este cel care cumpara masina la licitatie, pentru care plateste taxa de licitatie si tot tacamul, fara sa fie samsar. Iar masinile pot fi si sunt lejer mai batrane decat aia 5 ani pe care-i amintesti iar dealerii care fac acest lucru nu sunt samsari. Sunt masini cumparate pe firma, cu factura, cu impozite samd.
Ca exista si dealer axati pe masini apropae noi, da, de acord. Ca acele masini au si preturi pe masura, inca odata de acord. Dar pana la samsareala mai este destul.

Asta e parerea ta... parerea mea e ca orice firma in afara de reprezentanta auto sunt defapt samsari cu acte si nu o sa poti in veci vecilor sa imi schimbi acasta parere...

#24
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
S-ar putea sa fii uimit sa afli ca unii din acesti "samsari" asa cum insisti sa-i categorisesti pe toti au rulaje la care multi dealeri/reprezentante nici nu viseaza ; vorbesc de firmele de leasing operational cu flote in administrare de sute/mii de masini care la finalul acestui leasing (3-4 ani in principiu) vor valorifica vehiculele vanzandu-le evident ca SH-uri (care au fost totusi intretinute ca la carte fiind acoperite de contractele de leasing orice daune ) cu garantie de 6-12 luni (in unele cazuri chiar garantie bumper 2 bumper >> evident nu la preturi de chilipir)
Evident ca nu e valabil la orice firma de vanzari masini SH ci la o minoritate dar ele exista si pot fi o optiune pt. cei fara cunostinte tehnice a.i. sa poata depista tepele evidente si sunt dispusi sa plateasca un pret usor mai ridicat decat media pietei pt. asta ; exista evident din pacate mult prea multi clienti convinsi ca ei vor trage lozul castigator cu vestita masina folosita de bunicuta doar pana la slujba de la biserica a.i. intr-adear majoritatea loturilor de vanzari auto sunt samsari auto care acum dau si factura .

Edited by me_iauras, 26 January 2023 - 11:18.


#25
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
@initiator,
Alege un parc auto / samsar cu acte mai mare, unul care iti trece numarul de km pe factura si pe care il poti trage la raspundere in cazul in care masina prezinta vicii ascunse. Una este sa cumperi o masina cu 200k km reali si alta sa o iei cu 350-400k km reali si 200 pe bord, cu acte facute direct intre tine si neamt etc insa cu 1000e mai ieftina.

Legat de garantie, cam greu la o masina veche. Sunt firme independente care tin garantii din bara in bara, functioneaza ca un fel de asigurare insa masina trebuie sa indeplineasca o serie de cerinte si costa destul de mult.

Parcul auto iti poate da o garantie pt motor si cutie dar cu o gramada de termeni si conditii. Pt 5-700e profit nu isi asuma nimeni sa ofere garantie la o masina veche de 12-14ani.

View Postcristobob, on 25 ianuarie 2023 - 20:25, said:

Sa ne înțelegem: când vorbim de "4...5000 de euro", vorbim de câștigul minim al reprezenrantei pe o masina, evident sh, nu de prețul mașinii.

La o masina de 70-80k euro totul este posibil, dar la una de 10-15k euro este exclus.

Edited by ionutMembruAnonimut, 27 January 2023 - 12:04.


#26
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Sunt parcuri auto care fac un polish, o igienizare si-un schimb de ulei/filtre la toate masinile sh, si la 3000 de euro si la 5000 si la 20000, ca au propriul atelier facut special ca sa le pregateasca, nu platesc manopera la altii.
Asta nu inseamna ca ti-o verifica cineva de accidente anterioare, istoric revizii, kilometraj, probleme sau altceva. Deci vei lua o masina tehnic cum au primit-o si ei, pe partea de suspensie, franare, anvelope sigur ai de bagat ceva, ca nu o da vesticul facuta boboc, ci o da ca il costa probabil prea mult sa treaca TÜV. Iar astea nu cred ca ti le acopera vreo garantie, is acoperite putin si la masini noi.
Am cunostinta care a luat golf 5 de la un parc mare sh de genul, masina minim "aranjata" gen plafonul dezlipit prins cu capse, o curatenie interioara, un polish afara si la faruri, revizia facuta. I-a picat bateria in prima luna, i-au schimbat-o pe garantie, in rest tage de ea, a fost si ieftina, a trebuit sa-i schimbe jantele ca bateau la viteza, a luat niste table, a mai schimbat niste senzori, bujiile incadescente, mai fluiera turbina, mai da rugina pe ici colo sub carpeli anterioare, dar masina se taraie super decent pt 3000 si ceva euro, omul a zis ca daca il tine 2 ani e foarte multumit, ce e peste e deja bonus si iaca a tinut deja 1 an jumate cu reparatii minime, a facut 20 si ceva de mii de km si drumuri lungi, totul ok.

Probabil daca te pricepi bine, cauti mult si ai ceva noroc, gasesti pe cont propriu ceva mai intretinut, in alta ordine de idei poate sa pice ceva mare si pe aia.

Edited by Mihai_mb, 27 January 2023 - 14:40.


#27
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

View Postionut_ionut, on 27 ianuarie 2023 - 11:58, said:

@initiator,
Alege un parc auto / samsar cu acte mai mare, unul care iti trece numarul de km pe factura si pe care il poti trage la raspundere in cazul in care masina prezinta vicii ascunse. Una este sa cumperi o masina cu 200k km reali si alta sa o iei cu 350-400k km reali si 200 pe bord, cu acte facute direct intre tine si neamt etc insa cu 1000e mai ieftina.
Asta e ca acum 15 ani cand toți samsarii ofereau "carte service". Evident ca toti iti trec km pe factura fiindcă nu-i doare mâna. E plin de viteji pe net, ca-i trag ei la raspundere daca sunt km dati înapoi.

Eu totusi inca n-am vazut pe nimeni sa facă pușcărie pentru treaba asta. Singurii samsari care au intrat la puscarie au fost aia care faceau bani din tva.

#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postionut_ionut, on 27 ianuarie 2023 - 11:58, said:



Legat de garantie, cam greu la o masina veche. Sunt firme independente care tin garantii din bara in bara, functioneaza ca un fel de asigurare insa masina trebuie sa indeplineasca o serie de cerinte si costa destul de mult.




Asa e, nu da nimeni garantie reala la o masina din 2005, nu ai cum. Vazusem un parc auto de asta vindea o masina din 2002-2003 cu garantie de 6luni...masina fiind diesel 1.9tdi ARL, 3700E.

#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La privat daca negociezi si te pricepi poti lua o masina buna la un pret corect.La dealer,orice iei iei scump.

#30
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Sa înțeleg că un dealer serios schimba uleiul și filtrele pe cheltuiala sa înainte de vanzare, nu după ce o cumperi și din banii tai cum fac samsarii ăștia "La achizitie, in mod obligatoriu trebuie schimbate in service-ul MotoMus bujiile, uleiul, filtrul de ulei si filtrul de aer".

#31
Tacticianul

Tacticianul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.03.2019
Din experienta mea cu dealers VAG (Skoda si Seat cu precadere) pe la care m-am plimbat de cand am masina, de obicei ei se ocupa strict de ce le soliciti sau pentru ce au diverse proceduri, adica daca te duci sa faci revizie si eventual ITP iti vor spune ca poate ai x chestie care te-ar impiedica sa treci ITP. Daca te duci ca ai rechemare in service pentru o anume componenta sau daca esti pentru alta problema si nu stii, ti se aduce la cunostinta.

Mai mult de atat, am mers pe la 4 dealers si niciunuia nu i-a dat prin cap sa imi spuna ca ar fi necesar sa schimb distributia pentru ca dadea semne din plin, adica te-ai astepta sa iti propuna asa ceva in scop comercial, dar nu a fost sa fie, am ajuns sa mi se strice masina la un service ca sa schimb si distributia. M-as mira sa se gandeasca oamenii la detalii cu filtre si alte chestii de finete, cand atat de multi nu au bagat de seama despre probleme mai grave si imediate.

Edited by Tacticianul, 30 January 2023 - 08:45.


#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Mai e un pic pana va prindeti ca nu exista nimic gratis. Orice chestie oferita "gratis" e inclusa in pretul de vanzare. De-aia nu te poti duce cu masina ta acolo sa beneficiezi de acelasi lucru gratis. Aici intra si taxele si sediul in plus platite de un dealer. De multe ori e vorba doar de niste carti de munca pe minimul pe economie pentru vreo doi nefericiti. Profit are grija contabilul sa nu existe.

Taxele de la cumpararea cotetului le plateste toata lumea, doar ca de obicei nu sunt in tara unde ati vrea voi. Ma rog, mai ocolesc cate unii, dar sunt adunati periodic pentru facultate.

#33
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Da, dar daca firma aduce volume mari de masini si imparte costul cu gigelul care face igienizare, polish si revizie ( deobicei e doar un om sau 2, eventual platiti la "proiect" sau care fac asta part time),o sa iesi cateodata mai bine decat daca ai cumpara masina cu adaosul lor, dar fara operatiunile astea facute, si ai face-o tu pe urma la un service care doar din asta traieste si isi mai pune ceva binisor peste. Adaos clar exista, majoritatea masinilor vandute aici cu 3000 de eur sunt luate din vest cu 500-1000 si aduse la trailer, vandute la pret simbolic ca acolo nu primesc aia nimic daca le caseaza, ba chiar ii costa. Nu sta nimeni sa mai aduca din astea cate una.

Edited by Mihai_mb, 30 January 2023 - 09:45.


#34
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

View PostTacticianul, on 30 ianuarie 2023 - 08:44, said:

Mai mult de atat, am mers pe la 4 dealers si niciunuia nu i-a dat prin cap sa imi spuna ca ar fi necesar sa schimb distributia pentru ca dadea semne din plin,
Si oare ce semne da distributia?!

#35
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2023

View PostNikoroB, on 30 ianuarie 2023 - 12:39, said:


Si oare ce semne da distributia?!
Aia pe lant da semne, cica ar incepe sa sune intr-un anume fel, cand e pe duca.

#36
Tacticianul

Tacticianul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.03.2019

View PostNikoroB, on 30 ianuarie 2023 - 12:39, said:

Si oare ce semne da distributia?!
Stai linistit ca stai bine cu mintea odihnita, nu vreau sa iti pricinuiesc o neplacere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate