Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

cont pe ebay kleinanzeigen

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 10.01.2010
Salutare,

Cum imi fac un cont pe ebay kleinanzeigen fiind in Romania.
cere un număr de telefon german pentru validare. exista vreun serviciu online care poate inlocui nr de telefon?

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Pune si tu un numar de telefon la intamplare.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Probabil trebuie sa confirme numarul de telefon. Altfel, ciuciu cont.

#4
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Numărul de telefon este obligatoriu, altfel nu poți valida contul deschis. Primești prin SMS un cod la numărul acela. Dar nu trebuie sa fie neaparat un număr german, cu un număr dintr-o țară EU nur ar trebuii sa fie probleme. Încearcă, nu costa nimic.

#5
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 06.02.2012
Exact, trebuie confirmat numarul de telefon. Initiator umbla in setari si seteaza ceva Europa, nu mai retin exact, stiu ca m-a fiert atunci un pic.
Treaba e ca merge si Romania.

Attached Files



#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Dar cu ce e asa deosebit Ebay-ul german fata de Ebay.com  ?  Nu ar trebui sa fie la fel ? Ce are in plus ?

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Este eBay Kleinanzeigen care practic apartine unei alte companii (din Norvegia), nu eBay-ului direct. Diferenta majora este comisionul, care costa daca nu ma insel doar 1eur pentru 30 de zile, fata de eBay-ul mare care te taxeaza si pentru produs si pentru vanzarea lui.

Edited by business11, 25 January 2023 - 10:59.


#8
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu te ajuta mare lucru.E plin de mioritici ce vand gunoaie.

#9
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu este ca ebay. Este alt ebay cu alte anunturi numai de la nemti.
Este foarte bun pentru ca gasesti masini si tot felul de produse sh de la nemti la preturi mici sau chiar gratis ca ei vor sa se scape de ele si le duci in ro le vinzi in piata sau pe olx la pret dublu, triplu..

#10
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010
Ebay.de nu diferă de ebay.com.
Ebay kleinanzeigen cred că e un fel de olx, vânzătorul nu cred că plătește comision la vânzare, aceasta se face in urma unui schimb de mesaje, nu ai buton de cumpără, fă o ofertă etc.
Am luat ceva de la un tip acum câțiva ani. I-am trimis banii prin PayPal, mi-a trimis produsul și cu asta, basta.

Edited by lely, 25 January 2023 - 11:04.


#11
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 10.01.2010
nu stiu ce am facut, dar m-am ales cu contul restrictionatPosted Image

View PostBogotta, on 25 ianuarie 2023 - 10:55, said:

Dar cu ce e asa deosebit Ebay-ul german fata de Ebay.com  ?  Nu ar trebui sa fie la fel ? Ce are in plus ?

strict in cazul meu, ebay nu lasa sa postezi anunturi cu aparate medicale(in cazul meu sa cumpar).
cateodata mai pun aparate cpap, bipap sau asv la preturi foarte foarte bune.
sau si altele.

edit:
am reusit.
prima data am incercat din aplicatie. im dadea ceva eroare la nr de telefon.
de pe pc merge simplu.

Edited by the_northpole, 25 January 2023 - 11:31.


#12
Narcismun

Narcismun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 02.06.2022
Eu am facut cont fara sa imi trebuiasca numar de Germania.
Este intradevar un fel de OLX. Problema este ca nu poti cumpara automat cu livrare in afara Germaniei, cum e de exemplu eBay.
Pentru tot ce am cumparat (gasesti si lucruri OK, in special electronice care la noi sunt prohibitiv de scumpe sau nu se gasesc deloc) am trimis mesaje catre vanzatori incercand sa-i conving sa trimita in Romania. Majoritatea nu raspund (sa ne gandim ca postam ceva pe OLX si primim un mesaj din alta tara) iar cei care o fac si sunt de acord conditioneaza vanzarea de transfer bancar inainte de trimiterea coletului.
Destul de riscant pentru cumparator, dar personal inca nu am patit sa nu primesc produsul. Sugestia mea este sa va orientati catre cei care nu sunt vanzatori "profesionisti" , care au preturile mai mari fiindca in majoritatea cazurilor fac revanzare

#13
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 06.02.2012

View PostBogotta, on 25 ianuarie 2023 - 10:55, said:

Dar cu ce e asa deosebit Ebay-ul german fata de Ebay.com  ?  Nu ar trebui sa fie la fel ? Ce are in plus ?
Preturile asta fac diferenta, muult mai mici, am comandat lucruri unde transportul a costat mai mult ca produsele, (electronice)
Am impresia ca pe Ebay-com, sunt  numai bisnitari, preturi foarte umflate.

View PostMelteanu, on 25 ianuarie 2023 - 11:00, said:

Nu te ajuta mare lucru.E plin de mioritici ce vand gunoaie.
Gunoaie sunt pentru tine, pentru mine sunt aur, mai ales cand gunoiul ala costa in Romanica de 10 ori mai mult.

Edited by leomagic44, 25 January 2023 - 13:27.


#14
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009

View PostNarcismun, on 25 ianuarie 2023 - 11:54, said:

incercand sa-i conving sa trimita in Romania

Poti folosi mailboxde.com, il recomand.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbusiness11, on 25 ianuarie 2023 - 10:59, said:

Este eBay Kleinanzeigen care practic apartine unei alte companii (din Norvegia), nu eBay-ului direct. Diferenta majora este comisionul, care costa daca nu ma insel doar 1eur pentru 30 de zile, fata de eBay-ul mare care te taxeaza si pentru produs si pentru vanzarea lui.
Cui ii cere 1 euro?

Kleinanzeige, inseamna mica publicitate. E normal ca persoanele private sa nu se complice cu trimiterea de pachete in alte tari, mai ales in Europa de Est.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Gata , acum am inteles ce ziceti voi ca este. Sunt cumparator destul de frecvent pe Ebay. Vanzator nu am fost niciodata. Ti se cer bani atunci cand vinzi un obiect ? Habar nu aveam.

Atat stiu, ca am vrut sa cumpar de pe OLX Polonia, fix din Polonia ceva mai demult. Am intrebat daca vor sa trimita la noi si m-au refuzat.

#17
Narcismun

Narcismun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 02.06.2022

View Postromeo_cj, on 25 ianuarie 2023 - 13:55, said:


Poti folosi mailboxde.com, il recomand.
Nu stiam de el, multumesc.

#18
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, nu livrează în România (cel puţin nu am întâlnit eu), dar găseşti chestii interesante.
O doamnă îmi dădea casă de marcat din alea electromecanică pe gratis, dacă aveam cum s-o iau. Un model care s-a fabricat sub licenţă şi în Ungaria şi posibil România.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate