Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casti compatibile cu iPad Pro 11" Gen 3 (2021) ?! (in afara de AirPods)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Ce casti ar fi compatibile cu iPad Pro-ul meu Gen 3 din 2021 ?

In afara de Apple AirPods care costa mult prea mult pentru ce vreau eu sa fac cu ele



Teoretic este compatibila cu castile ce au conectivitate USB Type-C. Practic, de abia reusesc sa fac sa mearga pe iPad castile mele primite de la Samsung Earphones EO-IC100 , ce sunt tot Type C

Nu se aud, nu le recunoaste tableta

Este o problema cunoscuta, multa lume se plange de acest lucru. Trebuie bagate si remagate in tableta si dupa cam 100 de incercari sunt recunoscute


Apple este incredibil, nu reuseste sa faca nimic compatibil cu produsele lor, ce nu e facut tot de iei Posted Image)


Vreau casti pentru tableta sa le folosesc cam doar de cateva ori pe an, deci nu ceva scump


Ce casti ieftine ar fi sigur compatibilite si ar merge imediat pe tableta mea? Eventual unele Bluetooth ? Dar astea s-or conecta fara problema la iPad? Ca Apple este mereu plin de surprize

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
La bluetooth n-ar trebui sa ai probleme, ca sunt standarde universale.
N-am vazut boxe/casti/etc. care sa nu functioneze cu orice device pe care le-am testat, inclusiv apple.
Doar ca daca-s ieftine s-ar putea sa ai delay. Nu conteaza la muzica, conteaza la filme, ca o sa vina sunetul putin dupa video. Asta depinde de casti. Deci... reviewuri inainte sa cumperi.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
orice casti bluetooth folosite de mine pe ipad/iphone au mers din prima, 0 probleme. de la chinezisme de pe ali la sony over ear cu anc.

Edited by born2lose, 24 January 2023 - 22:56.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Pe usb necesita drivere si Apple nu are treaba cu ceilalti producatori. Mergi pe casti bluetooth,  sunt standardizate si nu e inventia Apple. Poti sa le folosesti pe orice dispozitiv care are bluetooth adica laptop, tableta, telefon, pc, smart tv. Evita tehnologiile nestandardizate, pe cat posibil.
Iti recomand niste casti excelente fara sa spargi banca. Sunt mai bune ca niste JBL la acelasi pret.
https://www.rovo.ro/...5-ore-1016.html
Si un test
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GYXfdhRhK8A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 25 January 2023 - 00:44.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Decat niste no-name-uri care cine stie cum sunt facute si cat tin, mai bine sa dea ~175 de lei pe niste Sony ->https://altex.ro/cas.../cpd/CASCH510B/
Nu sunt la nivel de Sennheiser sau Audio-Technica, dar sunt cele mai ok intr-un buget restrans.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Omul vrea pe cablu usb C (n-are jack de 3.5mm).

Stie si el ca pe bluetooth merge orice.


Ii trebuie un adaptor usb-c la 3.5mm compatibil: https://www.apple.co...ne-jack-adapter

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postallah2, on 24 ianuarie 2023 - 21:00, said:

Este o problema cunoscuta, multa lume se plange de acest lucru. Trebuie bagate si remagate in tableta si dupa cam 100 de incercari sunt recunoscute
Apple este incredibil, nu reuseste sa faca nimic compatibil cu produsele lor, ce nu e facut tot de iei Posted Image)
Deloc. Apple are interes sa isi vanda produsele proprii. Nu le pasa de dorintele tale de a folosi casti de la alti producatori. Nici nu au vreun motiv, au piata foarte mare. Se numeste business si Apple exceleaza la capitolul asta.
Pe de alta parte, si eu am incercat casti pe usb-c, nu merg prea bine din motive de drivere.
Pe bluetooth (de-a lungul timpului am testat diverse casti de la diversi producatori) in principiu merg bine dar, uneori fac figuri (incep sa se auda intrerupt, se deconecteaza (rar), se aud rau din senin, etc.). Depinde de producator (testat casti de firma, JBL, Philips), nu stiu la no-name. Chiar daca e standard, mai sunt detalii care nu intotdeauna merg bine.
Eu am acuma casti de la ei, astea merg perfect.
Cam asta este ce am observat in peste 10 ani de cand folosesc produse de la Apple.

Edited by jm2010, 25 January 2023 - 09:13.


#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postjm2010, on 25 ianuarie 2023 - 09:12, said:

Nu le pasa de dorintele tale de a folosi casti de la alti producatori. Nici nu au vreun motiv, au piata foarte mare. Se numeste business si Apple exceleaza la capitolul asta.

Nu inteleg de ce ai cumpara un produs de la o firma careia nu ii pasa de dorintele mele
De ce oamenii cumpara produse apple cat timp sunt legati la maini in a folosi orice alt accesoriu non apple?

Nu vorbesc in necunostinta de cauza, folosesc si produse apple dar in foarte mica masura... in mare parte folosesc Android/Windows...

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Cumperi adaptorul lor si apoi poti pune ce casti vrei.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmirel3003, on 25 ianuarie 2023 - 10:17, said:

Nu inteleg de ce ai cumpara un produs de la o firma careia nu ii pasa de dorintele mele
De ce oamenii cumpara produse apple cat timp sunt legati la maini in a folosi orice alt accesoriu non apple?

Nu vorbesc in necunostinta de cauza, folosesc si produse apple dar in foarte mica masura... in mare parte folosesc Android/Windows...
Este simplu. Pentru ca ele pur si simplu merg. Merg perfect castile intre toate device-urile, e super usor sa trec castile de pe un telefon pe altul sau pe laptop, merg perfect asa cum ar trebui.
O data ce le-am luat nu imi mai bat capul, stiu ca ani de zile merg cum ar trebui sa mearga.
Nu le pasa pentru ca clientii lor, in mod normal, nu isi bat capul cu probleme de genul asta.

Pe de alta parte, exista concurenta semnificativa pentru toata lumea. Daca este ceva ce nu satisface un client, exista multe alternative care poate sunt mai bune.

Edited by jm2010, 25 January 2023 - 14:40.


#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postabac, on 25 ianuarie 2023 - 09:10, said:

Stie si el ca pe bluetooth merge orice.

Si-atunci a scris asta ca sa ne induca in eroare?

View Postallah2, on 24 ianuarie 2023 - 21:00, said:

Eventual unele Bluetooth ? Dar astea s-or conecta fara problema la iPad? Ca Apple este mereu plin de surprize
:P

#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ca sa nu deschid topic aiurea, a vazut cineva 5g afisat de ipad pro 11inch 2022? Intreb pentru ca la mine 13mini si 13 pro max “vad” 5g, ipad pro 11 2022 nu “vede” decat 4g.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 23 July 2023 - 19:23.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Nu stiu sigur cum sta treaba cu benzile la 5G, daca ai cumva varianta de US poate sa nu fie 100% compatibil cu benzile 5G utilizate la noi. Dar asteapta sa-ti confirme cineva daca e asa sau nu.

Pana atunci, cauta in setari si vezi exact ce model de iPad e: A2435, A2761 sau A2762.

Edited by Hider141, 24 July 2023 - 08:33.


#14
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Multumesc pentru raspuns. Este A2761, pe cutie scrie ca “vede” 5G, nu am vazut niciodata 5g pe ea. La setari am 5g activat si trafic date sporit permis prin 5g.

#15
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostDorel-Jefuitorul, on 24 iulie 2023 - 15:50, said:

Multumesc pentru raspuns. Este A2761, pe cutie scrie ca “vede” 5G, nu am vazut niciodata 5g pe ea. La setari am 5g activat si trafic date sporit permis prin 5g.
Dar ai activata si optiunea 5g de catre operator?De la ce operator ai sim-ul/esim-ul?

Edited by Havoc, 08 August 2023 - 21:05.


#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu stiu, sim-ul este de la orange. Nu stiu cum sa vad daca optiunea este activata de operator. La celelalte device-uri a fost cumva implicit, tot la orange.

#17
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Este abonament sau cartela YOXO?Nu toate cartele au 5G inclus.

#18
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Este abonament si este unul maricel, e din ala cu de toate si nelimitate. De asta cred eu ca nu are cum sa fie de la serviciul oferit de orange ci de la tableta. O am de aproape o luna si niciodata nu am vazut 5g pe ea. O sa sun maine la orange sa vedem ce zic ei. Nu ma deranjeaza foarte tare, 4g este ok pentru mine, dar daca e 5g macar sa stiu motivul din care a mea tableta nu merge niciodata pe 5g.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate