Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cartofi prajiti ca la restaurant

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt destule, sa știi :).
Și nu doar in bucuresti.

#74
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Putem clasifica un restaurant dupa ce fel de cartofi ofera ?

Edited by pasilla, 27 January 2023 - 22:14.


#75
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View Postpasilla, on 27 ianuarie 2023 - 22:13, said:

Putem clasifica un restaurant dupa ce fel de cartofi ofera ?

evident.
congelati in untura de palmier sau proaspat taiati in untura de rata ?
la alea cu stelute nu e voie cu congelator din cate stiu eu.

#76
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpasilla, on 27 ianuarie 2023 - 22:13, said:

Putem clasifica un restaurant dupa ce fel de cartofi ofera ?
Bineînțeles. Noi putem face ce vrea muskii noștri 🙈🤷

#77
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
Eu zic sa emitem ghidul Softpedia!

#78
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
De acord!
Io nu mai mananc cartofi prajiti facuti in ulei/untura ca nefasta are colesterolu' ala rau MARE si face cartofii "prajiti" la Air Fryer.
Si aia normali, curatati manual cu mana ies naspa. Asa ca se folosesc cartofi pai congelati sau cartofi "ondulati" congelati sau cartofi wedges congelati.
La cat costa azi un kil de cartofi buni in piata, cam tot atat costa si un kil de cartofi congelati.
Dap, aia congelati are si iei niste ieuri, niste conservanti, niste alea cancerigene, da' ce mai conteaza - o viata are omu' si o gaura-n c.r!

#79
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postviceroy56, on 28 ianuarie 2023 - 15:17, said:

De acord!
Io nu mai mananc cartofi prajiti facuti in ulei/untura ca nefasta are colesterolu' ala rau MARE si face cartofii "prajiti" la Air Fryer.
Si aia normali, curatati manual cu mana ies naspa. Asa ca se folosesc cartofi pai congelati sau cartofi "ondulati" congelati sau cartofi wedges congelati.
La cat costa azi un kil de cartofi buni in piata, cam tot atat costa si un kil de cartofi congelati.
Dap, aia congelati are si iei niste ieuri, niste conservanti, niste alea cancerigene, da' ce mai conteaza - o viata are omu' si o gaura-n c.r!
Pai alege-ori colesterol ori e-uri,cancerigene si conservanti?Eu as alege colesterol...

#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostFane, on 28 ianuarie 2023 - 12:52, said:

Eu zic sa emitem ghidul Softpedia!
Poate ajunge un fel de Michelin al cartofilor prăjiți 🙈😂

#81
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
Mai sti? :)

View Postviceroy56, on 28 ianuarie 2023 - 15:17, said:

De acord!
Io nu mai mananc cartofi prajiti facuti in ulei/untura ca nefasta are colesterolu' ala rau MARE si face cartofii "prajiti" la Air Fryer.
Si aia normali, curatati manual cu mana ies naspa. Asa ca se folosesc cartofi pai congelati sau cartofi "ondulati" congelati sau cartofi wedges congelati.
La cat costa azi un kil de cartofi buni in piata, cam tot atat costa si un kil de cartofi congelati.
Dap, aia congelati are si iei niste ieuri, niste conservanti, niste alea cancerigene, da' ce mai conteaza - o viata are omu' si o gaura-n c.r!
Cei congelati sunt preprajiti si au deja pe ei ceva ulei. De asta iti ies ok la airfryer. Dar per total bagi in tine ceva mai putine grasimi decat la cei facuti in baie de ulei. Ca sa-ti iasa cartofii taiati la mana la airfryer ceva mai apropiati de cartofii prajiti trebuie sa le pui si lor ceva grasime. Poti sa iei un spray pt ulei si sa-i stropesti cu gradime la inceput si eventual ceva pe la mijlocul gatirii, in functie de gusturi si de cata grasime vrei pe ei. Fara grasime de lic ies ciudati la airfryer, ies un soi de scrijele, sunt departe de ce intelegem noi cartofi prajiti. In principiu nu poti sa impaci si gustul si sa fie sanatosi maxim. Cartofi prajiti fara grasime nu se poate, poti la airfrier sa faci oarece compromisuri, sa scazi cantitatea de grasime cu oarece consecinte asupra gustului, in functie de cat esti de zgarcit cu grasimea.

Per total recomand varianta cu cartofi congelati facuti la airfryer, fiindca ies pe aproape de cei prajiti in baie de ulei, au mai putina grasime si sunt foarte comod de facut. Merg bine cu pui nuget si stripsuri congelate care le poti gati odata cu cartofii la airfryer. Tot asa extrem de comod de facut.

#82
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cu riscurile de chimicale la greu pe care ti le asumi!
Asta e! Si cu dansa-n transa, si cu sufletu'-n rai nu se poate!

#83
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Au cartofii congelati un gust si miros(la prajire) de zici ca sugi niste sosete purtate 3 saptamani in bocanci, la 43 de grade. Plus ca au consistenta de zici ca mananci macaroane. Crude.
Diferenta fata de cartofii normali e ca diferenta dintre ciocolata si cacat.
Asta in opinia mea.

#84
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 03.08.2004
Nu stiu cine ar putea sa te contrazica.

#85
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
Mi-ati dat o ideie! Cand mai merg prin selgros am sa cumpar o conserva cu untura de rata, sa incerc sa fac cartofi la airfryer la care sa folosesc ca si grasime o lingurita de untura de rata. N-ar prea avea ce sa iasa rau, untura de rata in teorie ar trebui sa aduca un plus de gust fata de ulei.

Si ca si chestie, eu nu m-am uitat pe lista cu ingrediente a cartofilor congelati, au asa multe E-uri cum ziceti? Sau de unde-i afirmatia asta cu E-urile?

Edited by Fane, 28 January 2023 - 18:08.


#86
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
deci care e concluzia ?

#87
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
concluzia: ti-o tragi singur.

#88
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Concluzia e ca intrebarea ta e foarte imprecisa.

#89
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007
Nu conteaza soiul cartofilor, albi, rosii, totuna. Sa fie taiati mari si prajiti in untura (amestec de ulei/untura) bine incinsa. De preferat in tigaie de fonta si nu prea multi deodata. Deliciu!

Attached Files



#90
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Am mnacat la TrickShot in Promenada. Mancarea foarte buna, dar cartofii sunt naspa rau de tot!
Nu pot sa cred ca un restaurant poate merge atat de departe cu calitatea mancarii si se impiedica intr-o chestie atat de simpla - cartoful prajit!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate