Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cartofi prajiti ca la restaurant

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostGhibos, on 24 ianuarie 2023 - 18:47, said:

Nu mai recomandati retete din astea dubioase, omul cauta cartofi "de restaurant", adica este vorba de cartofi congelati.
La restaurant nu se vand cartofi congelati. Doar bodegile au asa ceva in meniu.

#38
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WC_upRGlvMs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fara asa mult ulei... Si chiar ies buni, am incercat de cateva ori. Plus ca la air fryer poti face multe alte retete cu mai putin ulei.

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt excelenti, mancati cu mult sos de maioneza si usturoi.

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttigerheart, on 24 ianuarie 2023 - 19:51, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WC_upRGlvMs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fara asa mult ulei... Si chiar ies buni, am incercat de cateva ori. Plus ca la air fryer poti face multe alte retete cu mai putin ulei.
da si mie-mi plac, dar nu sunt la fel cu cei facuti in baie de ulei. adica nu le poti avea pe toate, sa fie si gustosi maxim si low fat...

Edited by Fane, 24 January 2023 - 19:57.


#41
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai nou vad ca la city grill mi-au furat reteta de cartofi prajiti. Ma rog nu era a mea si eu o furasem acum vreo 15 ani...
Ideea este ca cartoful taiat sa fie cat mai mare. Trebuie sa aiba cca 2-3 cm grosime... Deci nici gand de cartofi pai... Dupa mine sunt cei mai buni/sanatosi cartofi prajiti. Exteriorul este crocant, interiorul fiert.

Edited by adip1962, 24 January 2023 - 20:15.


#42
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

View Postalexandersch, on 24 ianuarie 2023 - 13:16, said:

Salutare. Oricum as incerca sa gatesc cartofii prajiti, tot nu imi iasa ca la restaurant, adica crocanti, solizi, nearsi si nu stiu ce sa ma mai fac. Oare nu fac ceva bine sau imi lipsesc instrumentele potrivite ? Ori e ceva ingredient secret care ii face sa nu se inmoaie ?
nu ai cartofii potriviti, depinde de soi

#43
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postalexandersch, on 24 ianuarie 2023 - 13:16, said:

Ori e ceva ingredient secret care ii face sa nu se inmoaie ?
Pui prea mulți. Prăjește mai puțini deodată, în mai multe tranșe. Plimbă-i în continuu să se „aerisească”.
Bineînțeles că uleul trebuie să fie încins deja când îi pui, altfel ies „piure”.

#44
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
In randurile urmatoare veti vedea culmea tehnologiei umane. Dati google translate daca vreti.

6 large russet potatoes
    2 quarts of high-quality beef tallow or duck fat (for frying)
    1 tsp of Maldon sea salt
    1 tsp of freshly ground black pepper
    1 tsp of finely chopped fresh rosemary
    1 tsp of finely chopped fresh thyme
    1 tsp of finely chopped fresh parsley
    1 tsp of finely grated Parmesan cheese
Instructions:
    Peel and cut the potatoes into thin, even fries.
    Rinse the fries in cold water to remove excess starch.
    Soak the fries in cold water for at least 2 hours (or overnight) to remove more starch and improve crispiness.
    Drain the fries and pat them dry with a paper towel.
    Heat the tallow or duck fat in a deep fryer or large pot to 325 degrees F (165 degrees C).
    Fry the potatoes in small batches for about 5-7 minutes, or until they are light golden brown.
    Remove the fries from the oil with a slotted spoon and let them drain on a paper towel-lined plate.
    Increase the oil temperature to 375 degrees F (190 degrees C).
    Fry the potatoes again for about 2-3 minutes, or until they are golden brown and crispy.
    Remove the fries from the oil and drain them on a paper towel-lined plate.
    While still hot, toss the fries with the sea salt, black pepper, rosemary, thyme, parsley, and Parmesan cheese.
    Serve immediately and enjoy!

#45
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
nu am stat sa vad toate linkurile, dar daca a mai postat cineva ceva asemanator .. deh, coincidentza ;)

folosesc o plasa de genul celei din link. se gasesc si separat, fara oala/cratitza, eu folosesc un tuci de fonta la care am gasit o plasa pe masura. rezultate garantate.

https://www.oalamea....it-cartofi-1270

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postalexandersch, on 24 ianuarie 2023 - 13:16, said:

Salutare. Oricum as incerca sa gatesc cartofii prajiti, tot nu imi iasa ca la restaurant, adica crocanti, solizi, nearsi si nu stiu ce sa ma mai fac. Oare nu fac ceva bine sau imi lipsesc instrumentele potrivite ? Ori e ceva ingredient secret care ii face sa nu se inmoaie ?

Ideea e ca atunci cand ii scot din tigaie, par ca sunt ce trebe, dar dupa ce ii pun in farfurie incep sa se inmoaie si sa para ca mai degraba is fierti decat prajiti. Am incercat in tot felul, initial cu ulei putin, apoi cu ulei sa ii acopere (desi nu imi prea place ideea de risipa), uneori i-am lasat mai mult alteori mai putin, imi e greu sa ii intorc pe toate partile, ajung sa ii ard pe anumite parti, cu toate astea niciodata nu imi ies cum trebuie asa incat azi vreau sa caut solutia salvatoare aici.

Astept indicatiile voastre. Ms
E vorba despre tehnica. In restaurantele care nu folosesc cartofi congelati, se folosește tehnica double/Triple cook pentru cartofi.

#47
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postpasilla, on 24 ianuarie 2023 - 19:19, said:

La restaurant nu se vand cartofi congelati. Doar bodegile au asa ceva in meniu.

Mc Donald's prajeste cartofi congelati.

Unii au precizat lucruri corecte insa insuficiente, legat de cei facuti de Mc Donald's din amintiri:

1. cuva cu ulei trebuie sa fie destul de mare ma refer pe verticala.
2. scufundati in ulei de la jumatatea cuvei in in jos, cuva sa fie plina, da este nevoie de ...mult ulei.
3.temperatura este constanta de 240 de grade C cam 2 min 40 dureaza o sarja ceva de genul, peste 3 minute se vor arde
4.uleiul aici este cu cantec, are vascozitatea uleiului de masina la rece un 15W-40, la temperaturi de peste 200 de grade este lichid.
N-as putea spune tipul uleiului, n-am avut curiozitatea sa intreb, oricum este un ulei neobisnuit, sa spunem de tip industrial insa compatibil cu alimentatia.Posted Image

Nu va recomand sa mancati cartofi de la McDo decat rar spre niciodata si in ziua cand au schimbat uleiul Posted Image

Edited by iulian_1976, 24 January 2023 - 22:21.


#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postiulian_1976, on 24 ianuarie 2023 - 22:16, said:

da este nevoie de ...mult ulei.
IeXista o explicatie.
Cartofii aia congelati nu reduc substantial temperatura uleiului.

Edited by pasilla, 24 January 2023 - 22:25.


#49
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Cartofi pai la punga preprajiti si congelati.

Azvaliti in air frier, de preferat ceva scula, eu folosesc un Philips XXL la 175 de grade timp de 15 minute (zero ulei adaugat) -> ies McDonalds style.

Edited by abac, 24 January 2023 - 22:24.


#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postiulian_1976, on 24 ianuarie 2023 - 22:16, said:

4.uleiul aici este cu cantec, are vascozitatea uleiului de masina la rece un 15W-40, la temperaturi de peste 200 de grade este lichid.
Si aici IeXista o explicatie.
Uleiul trebuie sa aibe un punct de fumegare cat mai mare.

#51
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Cartofii de la bunica sunt cei mai buni :)

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prajiti in untura de porc, sau grasime de rata si in ceaun de fonta si produsi in gradina proprie.

Edited by pasilla, 24 January 2023 - 22:31.


#53
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cartofi prajiti, daca se poate spune asa, in "jegul" care ramane dupa pomana porcului, facuta ATUNCI, in acelasi timp cu transarea mortaciunii, in ceaun de fonta sau tigaie adanca - Wok.
Pomana sa fie aia adevarata, si cu o bucatica de ficat, un muschiulet facut bucatele, pulpita, toate prajite in untura ramasa la GARNITA dupa ce am halit carnatii afumati conservati.
Pofta buna!

#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postviceroy56, on 24 ianuarie 2023 - 23:03, said:

Pofta buna!
Esti nesimtit :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate