Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Inginerie Financiară

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Cat timp poti lua bani cu dobanda zero pentru a-i plasa in ideea de a face alti bani (cashback, titluri de stat, depozite la termen, achitare anticipata de credit etc.) e si pacat sa n-o faci. Si cand nu te-o mai lasa banca, aia e.

View Postsp3dia007, on 24 ianuarie 2023 - 14:10, said:

Cred ca le convine și celor de la Garanti ca altfel le ar introduce la tranzacții quasi-cash.  Dacă eu câștig și câștigă și Garanti, ce rost are sa strice jucaria?

Sau e o scapare din partea lor. Aia de la BRD mi-au zis clar ca nu era intentia lor sa permita asa ceva. Dar, cat timp merge, baga tare :lol:

Edited by george_alexandru, 24 January 2023 - 14:13.


#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
Topicul este gresit intitulat. S-a tastat gresit inginerie in loc de gainarie.

Oricum cine are creditul ala ipotecar e maxxed out la procentul de indatorare, Nu ii mai da nici dracu super maximizare la card de credit.

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
N-ai cum sa stii daca e maxxed out la gradul de indatorare pentru ca nu stii cat castiga...

#22
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 14.11.2005

View Postgeorge_alexandru, on 24 ianuarie 2023 - 14:42, said:

N-ai cum sa stii daca e maxxed out la gradul de indatorare pentru ca nu stii cat castiga...
De ce să gândească logic și/sau să citească 3-4 răspunsuri ca apoi să unească informațiile când poate fără vreun efort face presupuneri bazate pe nimic?!

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
O, da, fix d-aia se gandeste cineva la gainarii financiare, ca e putred de bogat, castiga de rupe.


Vad ca gresit s-a tras concluzia ca atac o persoana. Nicivorba de asa ceva. Ma raportam fix la gainaria exprimata in primul post.

Edited by abac, 24 January 2023 - 15:08.


#24
M3nt0r

M3nt0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.10.2006

View Postsp3dia007, on 24 ianuarie 2023 - 13:33, said:

Inginerie financiara sau optimizare fiscala
Ai nevoie de:
- 1 card de debit Orange Money și
- 1 card de debit Garanti 0.15% cashback sau 1 card de credit Garanti 0.3% cashbac
Se retrag banii de pe cardul de Garanti pe Orange.
Eu plimb câte 15 mii lei ca nu am mai mult. La fiecare mutare obțin 22.5 lei. Ca în foto

Eu nu înțeleg ce câștigă băncile din faza asta?

Nu cred ca va mai dura mult, mai ales ca ai postat si vor navali rumenii. Tin minte o faza asemanatoare, pe la inceputurile Revolutului, cand abia aparuse in Anglia. Quasicash era ceva de nisa, bancile nu prea aveau habar, multi au incasat cashback masiv prin intermediul cardurilor de credit.

#25
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 29.03.2017
E normal să se întâmple așa păi dar românașii noștri să nu profite ei de o chestie de genul ăsta fii serios

#26
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 14.11.2005

View PostMoon_Fire, on 24 ianuarie 2023 - 10:22, said:

Salutare,
Azi se pare că am mai multe idei ca de obicei.
Așadar am plecat de la ideea care am expus-o pe topicul de CEC prin care să folosesc un card de credit (și să plătesc suma în 24 rate) să alimentez un card de la Libra și cu suma aceea să achit creditul ipotecar,
Dar din ce am aflat deocamdată, nu se poate.

Dar am primit o altă idee. Mai năstrușnică.
Cardul de credit nu permite să refinanțezi credite ipotecare dar permite la cele de consum.
Așadar ingineria financiară:
Pasul 1. Să fac un credit de consum de valoarea creditului ipotecar,
Pasul 2. Achit creditul ipotecar și rămân doar cu cel de consum.
Pasul 3. Refinanțez creditul de consum cu cardul de credit.
Pasul 4. Plătesc refinanțarea în 24 rate egale.
Precizări:  
Valoarea creditului ipotecar (cu dobândă variabilă) este undeva la 60k lei,
Valoarea maximă a cardului de credit e 60k lei. Nu are alte costuri decât 4 lei pe lună comision de administare.
În momentul de față limita cardului de credit este 15k. Ar trebui deci să văd dacă-mi pot maximiza limita cardului.
Conform persoanei care mi-a dat ideea, procesul este posibil să dureze mai multe săptămâni astfel încât să plătesc suplimentar.
Am uitat să precizez că cele 24 de rate sunt cu dobândă 0

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Din ce am înțeles eu faptul că plătești creditul în avans cu cardul de credit, la care nu plătești dobândă, pentru că ai 24 de rate fără dobândă singurul costă e acel 4 lei  pe lună, care e mai mic decât dobânda pe care o economisești neplătind-o la creditul inițial. E adevărat că accelerând plata, și având doar 24 de rate,te încarci, te împovărezi cu costuri lunare mai mari, având un grad de împovărare mai mare. Dar pe ansamblu, ești mai câștigat, dacă te gândești la banii economisiți.

Și eu vorbesc tot din experiența personală că am card de credit la CEC și am stins extrarol-ul de la ING, când mi am făcut cardul de credit CEC.
Acum trei ani, n loc de un DAE de 12-14%, a fost practic 1-2% DAE, dacă considerăm cei 4 lei/luna, cost de creditare.

Edited by wertyck, 24 January 2023 - 19:54.


#28
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 14.11.2005

View Postwertyck, on 24 ianuarie 2023 - 19:54, said:

Din ce am înțeles eu faptul că plătești creditul în avans cu cardul de credit, la care nu plătești dobândă, pentru că ai 24 de rate fără dobândă singurul costă e acel 4 lei  pe lună, care e mai mic decât dobânda pe care o economisești neplătind-o la creditul inițial.
Exact la CEC am și creditul și cardul de credit, tot acolo doresc să fac și toată treaba cu creditul de consum.
Culmea ironiei e că am fost forțat ăștia 7 ani să țin cardul de credit deschis pentru a beneficia de 0.1% la marja băncii.

#29
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Mai nou cardurile de credit au dobanda zero la retragere ?
Alimentarea de pe cardul de credit nu se considera retragere ?
Altfel, simpatic userul care plimba 15 mii de lei pentru un bonus de 22 de lei 🤣🤣
Wtf, am reducere la un plin de benzina mai mare de atat din punctele acumulate la fiecare alimentare 🤣🤣

#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017

View PostM0su, on 24 ianuarie 2023 - 20:25, said:

Mai nou cardurile de credit au dobanda zero la retragere ?


Nu chiar...de obicei au campanii de genul "24 rate la orice comerciant". Si considera orice plata cu cardul ca fiind "la comerciant". Doar ca plata cu cardul e si cand folosesti optiunea "porteaza-ti banii" de la ING, de exemplu. Astfel, iei un credit cu plata in 24 rate si fara dobanda. Iar banii aia ii poti pune intr-un depozit la termen sau poti lua niste titluri de stat si castigi dobanda aferenta.

#31
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Asta daca rulezi sume serioase, altfel nu merita nici macar curentul consumat din bateria telefonului.
Iar daca ai un card de cumparaturi de 60 mii lei atunci nu te gainaresti pentru cateva sute de lei.

Edited by M0su, 24 January 2023 - 20:40.


#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
Intrebarea e cine iti da in Romania limita la cardul de credit 12.000 de euro fara sa pui depozit colateral?

Edited by abac, 24 January 2023 - 21:25.


#33
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
E foame mare, cum credite nu se mai prea dau cardurile de cumparaturi revin in forta, bine la dobanzi astronomice!
Nu e niciun risc pentru banca, e un contract de imprumut ca oricare altul, dobanda e tripla , conditiile sunt aceleasi. La nevoie se fac popriri !

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
De pe site-ul BRD:

Quote

Pentru fiecare tip de card există atât un minim cât şi un maxim pe care îl poţi lua. Ca o condiție generală, linia de credit acordată este de 6 venituri nete lunare. Pentru Cardul de Credit Standard, suma minimă acordată este de 1.000 de lei, iar limita maximă este de 25.000 de lei. Pentru Cardul de Credit Gold, suma minimă acordată este de 5.000 de lei, iar limita maximă este de 60.000 de lei.

https://www.brd.ro/card-de-credit-faq

#35
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 03.12.2021
Schema e geniala. M-am gandit si eu sa fac overdraft si apoi sa refinantez in card de credit brd.

Go for it !

Nu stiu insa daca Cec te va primi pt ca stiu ca refinantare se face cand iti da card nou, si tu ai deja de la cec. Dar poti incerca brd.

#36
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 14.11.2005

View Postthe_blue_raven, on 25 ianuarie 2023 - 03:20, said:

Schema e geniala. M-am gandit si eu sa fac overdraft si apoi sa refinantez in card de credit brd.

Go for it !

Nu stiu insa daca Cec te va primi pt ca stiu ca refinantare se face cand iti da card nou, si tu ai deja de la cec. Dar poti incerca brd.
Am fost azi de am vorbit, se poate!
Doar ca trebuie să-mi închid cardul de credit și să cer un altul(tot visa afinity) care are caracteristica specială în plus: pot refinanța credite de nevoi personale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate