Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Salarii nete în Germania

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

 business11, on 23 ianuarie 2023 - 22:52, said:

Daca ai certificat nivel 5 atunci este recunoscuta in Germania. Trebuie trimisa la minister impreuna cu alte documente si va fi aprobata in general automat, mai ales ca se cauta personal la greu momentan.
Daca nu gresesc, nu-ti echivaleaza si nu primesti drept de practica fara un certificat de limba (B2 sau C1 parca?). Studiile in sine sunt recunoscute dar abilitatile de a vb bine limba iti dau dreptul de practica.

#20
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Banuiesc ca daca intrebi de soferi si asistente vrei sa pleci cu nevasta.

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 ccc190577, on 24 ianuarie 2023 - 00:49, said:

Ce înseamnă mac?
mc donald’s.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 atupi, on 24 ianuarie 2023 - 10:44, said:

Daca nu gresesc, nu-ti echivaleaza si nu primesti drept de practica fara un certificat de limba (B2 sau C1 parca?). Studiile in sine sunt recunoscute dar abilitatile de a vb bine limba iti dau dreptul de practica.

Normal ai nevoie de B2, dar pentru ca au nevoie de angajati au scazut nivelul la B1. Iar certificatul B1 il iei destul de rapid cu un crash-curs de germana.

#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
@business11 stiu multi romani care ptr B1 au luat cursuri intensiv multe luni de zile. Nu cred ca merge chiar cu un crash course sa ajungi B1 decat daca esti f ager la minte si f motivat.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

 ccc190577, on 23 ianuarie 2023 - 22:10, said:

...
In Germania sunt 6 clase de impozitare, cum s-a spus mai sus.
Doua persoane cu incadrare identica vot primi salarii nete diferite in functie de situatia familiala precum si de deducerile pe care eventual le pot face.
Din aceasta cauza, in vest se vorbeste intotdeauna de salariu brut iar o multime de consultanti de taxe traiesc bine ajutand lumea sa-si optimizeze taxele/ impozitele.

#25
ovidiu_dumitrescu

ovidiu_dumitrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.03.2008
un meseriash bun castiga bine si in RO....daca scazi din netul ala de 2,5k o chirie rezonabila( ca sa nu stai cu inca 5 intr-o casutza) la vreo 600-700 , mai pui si utilitati si alte monthly costs  vreo 150 deja esti in 1750 adik vreo 8k RON..... mi-e greu sa cred ca nu gaseste un sofer  pe banii astia in RO ( am vazut ca se cauta la greu) sau un asistent ( chiar si debutant castiga undeva la 5000 RON cu garzi)  ...si nu uita ca esti intr-o tara straina , cu o limba nu usor de vorbit, etc.....socul de adaptare poate fi mai mare decat iti inchipui( nu  analiza doar prin prisma a ceea ce ai vazut cand ai fost in trecere sau  turism de cateva zile...)....... as zice ca merita sa emigrezi doar pt cei care castiga de la 4k EUR in sus ( ca in RO numai bujetarii "speciali"ajung la asa salarii ), daca parlesti limba destul de bine si daca jobul tau va fi cautat si in criza care urmeaza....

#26
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

 business11, on 24 ianuarie 2023 - 11:53, said:


Iar certificatul B1 il iei destul de rapid cu un crash-curs de germana.
Certificatul B1 pot să-l iau din România?
Sau în Germania,în timp ce lucrezi deja.

#27
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Off..iar cu mirajul strainatatii.. Zici ca suntem inca in anii 2000.
Vorba unui coleg mai sus. Daca nu iau in Jermania 4-5 mii in mana, nu plec nicaieri sa traiesc ca un paria de 2 bani..
Invata in Ro sa fii instalator,electrician sau mecanic. Faci 2000 de euro lejer. Si dormi cu nevasta-ta, nu cu 7 indieni.

#28
ovidiu_dumitrescu

ovidiu_dumitrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.03.2008

 ccc190577, on 24 ianuarie 2023 - 17:13, said:

Certificatul B1 pot să-l iau din România?
Sau în Germania,în timp ce lucrezi deja.
depinde ce varsta ai si ce talent la limbi straine.....dar nu te iluziona ca B1 e destul...o sa te trezesti ca esti pe treaba dar nu intelegi mai nimik din ce vorbesc ceilalti din echipa..... B2 e mai Ok dar sa nu crezi ca e usor de ajuns la un nivel B2  doar cu un crash course -  ar findicat sa nu arunci bani pe fereastra  ca sa iei o "hartie igienica" pe care scrie B2 de la cine stie ce provider de cursuri online, ci chiar sa te agiti sa inveti...........

#29
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

 oregano, on 24 ianuarie 2023 - 18:51, said:


Invata in Ro sa fii instalator,electrician sau mecanic. Faci 2000 de euro lejer. Si dormi cu nevasta-ta, nu cu 7 indieni.
2000 eur ca electrician?De ce spui minciuni băi?
Ia topicul de la capăt și vezi ce spune unul cât câștigi ca electrician în Germania-1800 eur.

#30
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Sunt și electricienii ăștia pe grade, ăla de pune prize și becuri pe șantier la 8 ore ia 1800. Ăla de are duba lui cu scule și îl sună lumea sa vină să dreagă limita e cerul la salariul lui. Mai uitati-va și voi pe tik-tok că va bate la fund generația tânără.

#31
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
Da bai, se pot castiga si peste 2000 euro pe luna in Romania, ca electrician. Daca este bun si este cautat pentru lucrari, poate mai mult de 2000 euro pe luna. Dar ala stie meserie si este recomandat pentru calitatea lucrarilor efectuate.

Edited by baribalu, 24 January 2023 - 19:48.


#32
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

 baribalu, on 24 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Da bai, se pot castiga si peste 2000 euro pe luna in Romania, ca electrician. Daca este bun si este cautat pentru lucrari, poate mai mult de 2000 euro pe luna.
Ce-ar fi să nu mai visezi tu cai verzi pe pereți și să nu mai induci oamenii în eroare?
Realizezi că poți să distrugi viața unui om,care poate ajunge acolo pe străzi sau traficat?
Eu văd salariile la nemți brut de 1800 și tu îmi zici că câștigă 1800 în mână?

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 ccc190577, on 24 ianuarie 2023 - 17:13, said:

Certificatul B1 pot să-l iau din România?
Sau în Germania,în timp ce lucrezi deja.

Ca sa poti lucra trebuie sa ai deja acel certificat. Gandeste-te ca te primesti un job intr-un spital si habar nu ai germana. Ai niste pacienti pe salon care iti cer spre exemplu ceva si tu habar nu ai germana. Cum te gandesti ca ii poti ajuta? Daca tu esti internat si iti vine o asistenta medicala din Filipine care nu stie o boaba de romana si tu ii ceri medicamenta pentru ca nu mai primesti aer si ai dureri sub splina, crezi ca ea te va ajuta?

Exista cursuri speciale in Romania pentru joburi medicale. Inveti limba germana din Romania la un nivel B1 incl termeni medicali care sunt foarte importanti. Ulteriori in Germania dai test de limba si daca iti iese B1 poti aplica pentru acceptarea de diploma.

#34
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 ccc190577, on 24 ianuarie 2023 - 19:52, said:

Ce-ar fi să nu mai visezi tu cai verzi pe pereți și să nu mai induci oamenii în eroare?
Realizezi că poți să distrugi viața unui om,care poate ajunge acolo pe străzi sau traficat?
Eu văd salariile la nemți brut de 1800 și tu îmi zici că câștigă 1800 în mână?

Cati ani ai tu? Acum 4 ani am platit manopera pe instalatia electrica a unei case normale ca dimensiuni cam 12.000 de lei. Adevarat ca omul a terminat-o in vreo 3 luni, dar lucra doar dupa job (cam 3-4 ore pe zi, doar in zilele de luni-vineri). Daca ar fi lucrat full time cred ca o termina intr-o luna sau maxim 5 saptamani. Vorbim de acum 4 ani, da? Deci daca stii meserie ii iei. Ca instalator aceeasi treaba.

Si nu vorbim doar de lucrari mari ci si de maruntisuri. Nu cred ca vine cineva acasa la tine sa constate un defect fara sa ii decartezi 100 de lei (doar asa - ca s-a deplasat). Ca iti mai si repara ceva timp de 3-4 ore - sigur vorbim de ceva sute de lei. Vezi acum daca iti pica 2 lucrari din astea in medie in fiecare zi cam la ce suma ajungi la final de luna.

Sau hai sa vorbim despre tehnicienii care iti repara frigider/congelator la domiciuliu... sau ... sau... Sunt ceva oportunitati in sectorul de servicii calificate/meserii, e lipsa mare de profesionisti.

#35
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006

 ccc190577, on 23 ianuarie 2023 - 22:10, said:

Salut


Aș dori să știu și eu care sunt salariile nete în Germania pentru următoarele calificări:
1.Sofer categoria B și Sofer categoria C

Răspundeți doar cei care sunteți în Germania pe aceste joburi.
Aberații pe net de 2500-3000 eur/lună care de fapt reprezintă brutul și minciuni nu vreau să citesc.


Mulțumesc

Fa-ma sa inteleg un lucru... Doresti sa afli ce salarii nete sunt aici in germania pentru soferi cat.B de exemplu, dar in acelasi timp nu vrei sa citesti raspunsurile?!?
Cum doresti sa iti aducem la cunostiinta care sunt salariile soferilor fara a le scrie aici?

#36
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006

 ovidiu_dumitrescu, on 24 ianuarie 2023 - 19:08, said:

depinde ce varsta ai si ce talent la limbi straine.....dar nu te iluziona ca B1 e destul...o sa te trezesti ca esti pe treaba dar nu intelegi mai nimik din ce vorbesc ceilalti din echipa..... B2 e mai Ok dar sa nu crezi ca e usor de ajuns la un nivel B2  doar cu un crash course -  ar findicat sa nu arunci bani pe fereastra  ca sa iei o "hartie igienica" pe care scrie B2 de la cine stie ce provider de cursuri online, ci chiar sa te agiti sa inveti...........
Am facut cursurile pana la B1 aici in germania, 280 euro/luna cost, timp de 1 an.
Va asigur ca nu este de ajuns decat sa te intelegi cat de cat cu nemtii in chestii elementare, clar trebuie mai mult decat B1 daca vrei sa ai alt nivel de trai si un serviciu bine renumerat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate