Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

simplink 42LV5400

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
Detin si eu un Lg 42LV5400 de vreo 10 ani la care am pus un chromecast tv .
De curand am scapat telecomanda chromecastului in apa si nu mai functioneaza.
Pe acest tv in specificatiile lui spune ca are simplink, insa nu gasesc prin meniu acest lucru.Tin minte ca pe telecomanda originala a tv-ului era un buton cu functia asta, dar nu mai detin demult telecomanda originala(am mai multe LG prin casa si folosesc telecomenzile lor)
Ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum activez simplink pe televzior fara telecomanda(nu gasesc meniul advanced prin setari)

Attached Files

  • Attached File  lg.jpg   91.89K   29 downloads


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Cu ajutorul asteia
https://www.amazon.c...R/dp/B01LWEWVR2

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Deschide lista de intrari, ‘Input’ acolo unde ai HDMI/ Cablu/ etc, si vezi acolo daca poti activa SimpLink pe o anumita intrare HDMI. Posibil sa nu mearga pe oricare.

Din ce gasesc al tau e model 2011, poate ai mai mult noroc decat mine. Eu am unul 2010 si nici in ruptul capului nu a vrut sa recunoasca Chromecast-ul ca suportand SimpLink (HDMI-CEC).

Edited by sags, 23 January 2023 - 19:01.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Sau asta
https://www.emag.ro/...m/pd/D0FBR8BBM/

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Vezi prin carrefour sau selgros de o telecomanda Thompson compatibila LG.
La plasma mea din aceiasi perioada, nu exista buton simplink. Se activeaza automat prin portul hdmi care suporta functia simplink. Simplink este functional cu telecomanda tv-ului ca sa controlezi dispozitivele conectate pe hdmi. Deci mai intai cumperi telecomanda si apoi cu ea poti controla chromecastul. Daca pana acum te-ai folosit de simplink atunci e deja activat.

Edited by Leo2006, 23 January 2023 - 19:37.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Eu inteleg ca a ramas fara telecomanda Chromecast-ului si vrea sa o foloseasca pe cea de la tv in loc (prin HDMI-CEC). Cum am spus deja, experienta mea cu LG vechi nu e deloc incurajatoare, dar poate initiatorul are mai mult noroc.

Insa am unele indoieli ca HDMI-CEC, chiar daca ar fi utilizabil, va inlocui functional telecomanda originala a Chromecast-ului (inteleg ca e cel nou ‘cu Google TV’ si telecomanda). La acest model, nou, nu stiu cum e, poate merge. Dar la al meu, vechi, si atunci cand functioneaza HDMI-CEC (de exemplu cu un LG din 2015) singurele butoane care pot fi folosite de pe telecomanda tv sunt ‘Pause’, ‘Play’ si ‘Stop’ (care opreste aplicatia de pe Chromecast si il intoarce la afisat poze). Sagetile, de exemplu, nu merg. Din ce stiu Google nici nu are pretentia ca ar functiona mai mult, de fapt ei nici macar nu au zis de ‘Stop’ ci doar de ‘Play’ si ‘Pause’.

Edited by sags, 23 January 2023 - 19:52.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Chromecast nu are telecomanda. Initiatorul a facut o confuzie.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu Chromecast ultimu’ racnet ‘cu Google TV’ are. Uite-l aici <https://store.google...gle_tv?hl=en-GB>.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLeo2006, on 23 ianuarie 2023 - 19:36, said:

Vezi prin carrefour sau selgros de o telecomanda Thompson compatibila LG.
La plasma mea din aceiasi perioada, nu exista buton simplink. Se activeaza automat prin portul hdmi care suporta functia simplink. Simplink este functional cu telecomanda tv-ului ca sa controlezi dispozitivele conectate pe hdmi. Deci mai intai cumperi telecomanda si apoi cu ea poti controla chromecastul. Daca pana acum te-ai folosit de simplink atunci e deja activat.

I-am dat eu dou link-uri cu telecomenzi LG, dupa modelul televizorului, care au butonul cerut, simplink

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Telecomenzi compatibile LG s egasesc. Insa eu nu cred ca probelma initiatoruluie ste cu adevarat lipsa acelui buton, fiindca:
  • SimpLink este implicit activat, si cum nu gaseste de unde sa umble la el nici nu vad cum l-ar fi dezactivat. Prin urmare daca acum nu functioneaza nici nu va functiona, indiferent de telecomanda.
  • Chiar daca SimpLink ar functiona cu Chromecast, ar fi doar 2-3 comenzi disponibile: ‘Play’, ‘Pause’ si ‘Stop/Eject’. Eventual sa intrebe pe un topic dedicat Chromecast daca versiunea pe care o are suporta prin HDMI-CEC mai mult de atat. LE: Se pare ca nu <https://www.androida...remote-1084856/>: ‘Before you run off to binge the latest Netflix Original series, you should know that Chromecast remote support has some severe limitations. It only supports two commands — pause and play. Although the HDMI-CEC protocol allows for complete deck control (fast-forward, rewind, etc.), the Chromecast only allows the two most common commands.’.
Ce ramane, dupa mine, de incercat:
  • Alt port HDMI (daca sunt mai multe), ca s-ar putea ca HDMI-CEC sa nu fie disponibil pe toate.
  • Daca nu cumva si acest model de Chromecast poate fi controlat cu un smar’fon precum modelele precedente. E mai incomod, dar macar l-ar putea utiliza.
  • Cumparat telecomanda compatibila pentru Chromecast. Se pare ca se gasesc. Sau chiar alt Chromecast, complet (ca nici telecomanda inlocuitoare nu-i ieftina… 200LEI Chromecastu’ cu totu’, 100+ telecomanda compatibila, singura, de pe AliExpress).


#11
5had3

5had3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 07.10.2006
Dacă mai cumpără încă un Chromecast cu totul, nou, depășește cu mult prețul/valoarea TV-ului. Il dublează chiar.
Testat alt port HDMI (măcar 2 are) sau control prin Google Home.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Google TV e cu totul altceva fata de un Chromecast. Functia simplink nu te ajuta cu nimic. Cumperi un alt Google TV. E aproape gratis.
Attached File  Screenshot_2.png   156.24K   23 downloads
Chiar in momentul asta l-am comandat si eu pentru un videoproiector HD.
Si deja i-a crescut pretul precum biletele de avion.
Attached File  Screenshot_3.png   149.18K   24 downloads

Edited by Leo2006, 23 January 2023 - 23:12.


#13
5had3

5had3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 07.10.2006
Ce să fie altceva e Chromecast cu Google TV de când s-a născut. Nu ești tu pus la punct cu denumirile/dispozitivele.

Când spui doar Google TV te referi strict la interfață, UI. Poți avea GTV și pe Sony și pe Xiaomi și pe Chromecast.
Chromecast v1, v2, v3 w/GTV sunt dispozitive, hardware. Telecomandă ai doar la ultimul, cel mai nou/recent dar asta nu modifică cu nimic afirmația.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Cred ca merita incercat Android TV Remote Service (com.google.android.tv.remote.service, poate o exista si ceva pe iOS daca initatorul are telefon de la Apple), de la Google. Pare a fi exact o ‘telecomanda’. Mai sunt si altele non-Google. De Google Home nu stiu ce sa zic, poate cu acest model de Chromecast face mai multe dar cu al meu (model vechi) nu face decat sa il configureze si eventual alegi ce poze vrei afisate cand e in stand-by. Nu poti lansa aplicatii, nu poti alege filme de vizionat, etc, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate