Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Masina pana in 1000 de euro?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2023

View PostMembruAnonim, on 23 ianuarie 2023 - 21:25, said:

Un Matiz,Cielo, Opel Astra F, Mercedes 200D,Dacia Solenza
Mercedes? Gasesc in stare buna, la acesti bani, acel model de Mercedes?! Intreb doar. Ar fi bine sa fie asa.

#38
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,180
  • Înscris: 08.01.2021
La banii ăștia nu contează marca / modelul. Contează mașina concreta și starea în care este mai mult decât marca.
Cauți ofertele care se încadrează la ce cauți, le alegi pe cele care ți se par primele trei opțiuni și ceri o părere.

Degeaba dam noi pe aici tot felul de idei de ozeneuri dacă nu găsești în realitate nu găsești decât niște cazane prăbușite.

Edited by KiloW, 23 January 2023 - 23:26.


#39
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAlexandru_31, on 23 ianuarie 2023 - 15:49, said:

Apropo de Daewoo Nubira...chiar are intretinere ieftina? Ca, am vazut cateva modele, pe OLX, la pret bunicel, unele avand si instalatie GPL. E, totusi o masina cu aspect normala, in 4 usi, nu in 2, ca si cele de clasa mica, pe care le gasesti la aceiasi bani.


Mersi de raspuns, Florinel.
Nu ma deranjeaza ironiile colegilor. Mai trebuie si sa radem, nu?
Asadar, in acest buget, recomanzi Corsa? Ca si alternativa, despre Daewoo Nubira ce parere ai?
Ma rog, am specificat "1000 de euro" ca sa nu fie asa mari ironiile colegilor, insa, poate fi si 600 de euro, ca sa am masina bunicica de rezerva, atunci cand cea de baza este la service, fiindca nu imi place sa depind de alte mijloace de transport.

Daca vrei pe si mai putini bani - Corsa B.

In principiu sunt ok si masinile daewoo -  cel putin motoarele sunt bune, fiabile; din pacate matizul rugineste foarte rapid; nu stiu cum sunt celelalte la caroserie.

La Opel:
- Corsa B . Nota 10 la fiabilitate. Am avut una de 1.2, vreo 5-6 ani a stat la mine. Nici o singura problema de functionare in perioada asta. Doar consumabile si benzina. Mi-a placut maxim buburuza, deltfel neasteptat de incapatoare/comoda la interior.   Dezavantaje: nu prea sunt cu AC,  tind sa rugineasca la caroserie (sunt cateva puncte sensibile) si norma poluare euro 2 (posibil sa afecteze la taxe...etc). Gasesti la preturi de 400-500 eur, inca bune.
- Corsa C. Nota 9 la fiabilitate. Am (inca) 2 in posesie 1,4 benzina(2001) si 1,7 diesel(2004). In 9 ani de cand le am, o singura data am ramas in drum cu cea de 1.4, pentru ca...radiator crapat. In rest,  schimbat amortizoare la ambele masini o singura data, discuri o singura data, rulmenti o data, placute de vreo 3 ori, distributie de 2 ori. Toate de producatori renumiti (Kayaba, ATE, SKF, Continental) la preturi derizorii. Ambele masini sunt fara rugina la caroserie, in ciuda anilor de fabricatie si a conditiilor de folosire (fara garaj); desi recent a inceput sa fie afectat lacul (matuire/exfoliere) cel mai probabil din cauza spalarii la self wash (baga baietii soda caustica la greu...)
Probleme comune: Caseta de directie zgomotoasa la denivelari (o bucsa de 100 lei si cateva ore de munca), scurgeri de apa de ploaie in zona pedalelor (un tub de mastic si vreo 2 ore de munca), reglaj manual la sabotii de pe spate odata la 1-2 ani.
Dotari bune - AC, servodirectie electrica, oglinzi incalzite, comenzi pe volan, incalzire in scaune, geamuri electrice fata, abs,  computer de bord(2004), inchidere centralizata...etc. Pentru anii astia, bate dotarile standard de la Loganul 2020.
Interior de calitate decenta, dupa atatia ani inca isi mentine forma si integritatea, fara crapaturi..etc. Scaune foarte confortabile pentru spate. Norma de poluare euro 4.
Preturi - in general peste 800-900 euro.

#40
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Posttheionutzradu1991, on 23 ianuarie 2023 - 13:25, said:

Logan prima generatie! Benzina 1.4
Motoare simple, usor de intretinut.
Doar sa arate decent la tabla!
Nici Logan nu gasesti la banii astia.
Un logan 1 in stare cat de cat buna pleaca de la 1500 euro

Edited by Matrix40, 24 January 2023 - 09:29.


#41
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020
Gasesti la fratii bulgari masini din astea din secolul trecut,  marci de orice fel... doar ca trebuie trecut RARul ;)


https://www.cars.bg/...&conditions[]=1

#42
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
eu nu inteleg de ce multi se limiteaza la suma de 1000 euro?
ok, e o suma rotunda, dar daca doar atat iti permiti poate ar fi cazul sa mai astepti si sa iti iei alta mai buna cand ai mai multi bani disponibili. ptr ca la suma asta e clar ca masina nu o sa fie in mintile ei si o sa bagi probabil inca pe atat ca sa o faci catusi de cat functionala

#43
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Depinde, eu am vandut un Logan cu 800 de euro acum 5 ani  si aproape 200k km si merge brici si in ziua de azi, are numai 17 ani 🤣🤣. In mare e folosit la naveta !

#44
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View PostFARAROTI, on 23 ianuarie 2023 - 19:37, said:

Pana in 2014,nimeni nu s-a uitat la km masinii la itp.
Am generat istoricul mașinilor mele la rarom și întradevăr din 2014 apar numărul de kilometri.

#45
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
Și eu am vândut un 407 când avea 15 ani și 290k km cu 900 euro și văd pe Rarom că noul proprietar a făcut peste 30k in fiecare an de când am dat-o... eu făceam cam 15k pe an :)

#46
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

View Postcraciuncostel, on 24 ianuarie 2023 - 18:40, said:

Am generat istoricul mașinilor mele la rarom și întradevăr din 2014 apar numărul de kilometri.
nr de km s-a introdus de mult ani. acum cativa ani la raportul RAR iti arata km de cand aveau ei informatii - vezi raportul meu generat in 2020 in care apar km de la inmatricularea masinii in 2008
https://forum.softpe...tach_id=2372797

incepand cu 2021 raportul RAR ofera istoricul doar incepand cu 2014 - vezi raportul meu genrat in 2021 in care apar km doar incepand cu 2014
https://forum.softpe...tach_id=2533584

azi am mai generat un raport RAR si istoricul e tot incepand cu anul 2014: https://forum.softpe...tach_id=2699828

cel mai probabil astia de la RAR au sters istoricul mai vechi de 2014 ptr toate masinile ca sa elibereze spatiu pe servere

#47
Catalito

Catalito

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.01.2022
Ia în considetare și Chevrolet Spark. Sunt destul de solide, rugină nu am văzut la vreuna, motoarele fiabile, 0.8 și 1l
Cel de 1l cred că este de origine Opel, dar nu sunt foarte sigur. Se încadrează în bugetul tău, anii de fabricație foarte buni, 2007,2008

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate