Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Complicat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Bineînțeles că ținem cont doar de ce spune ea.
Și pe măsură ce spune mai mult, putem eventual sa descoperim inadvertențe.

Nu e ok însă să te repezi la ea după ce ai citit o singura postare, postare din care nu rezulta nicicum ce ziceți voi.




#20
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eu m-am repezit doar la faptul ca v-ati grabit toate s-o consolati. nu s-a sinchisit nici una sa-i spuna adevaru'.
din pacate nu o sa le apuc, dar taaaaare interesante vor fi vremurile cand robotii vor deveni o realitate.

#21
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Probabil glumești când spui ca știi adevărul după ce ai citit o postare.

#22
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostDeathRipple, on 24 ianuarie 2023 - 15:10, said:


din pacate nu o sa le apuc, dar taaaaare interesante vor fi vremurile cand robotii vor deveni o realitate.


Nu mai te uita la filme rusăști cu roboți care înlocuiește fumeile.

#23
Bibi_13

Bibi_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.01.2023

View Posthoneybee, on 24 ianuarie 2023 - 13:04, said:

In toata povestea asta, eu vad o vesnica nemultumita. Ce sa apreciezi si sa iubesti la o persoana care iti scoate ochii ca la 29 ani ai masina si bani pusi deoparte, dar locuiesti la bunica? De parca a sta cu parintii la 22 ani, e o mare realizare... :first:

De asemenea mi se pare o obraznicie sa mergi in calatorii impreuna cu cineva, dar sa-i reprosezi ca e zgircit si nu-ti daruieste cadouri dupa bunul plac. De parca te-a invitat sa mergi cu cortul in desertul Gobi, in loc sa te duca in Dubai... :hypocrite:

Hmmm....nemulțumită am fost.Dar nu de ceea ce zici tu.Am menționat că am și eu condiții modeste.Lucrez de la 18 ani și am banii mei.Am o oarecare independenta.Cat despre călătorii,nu e deloc așa.Am împărțit cheltuielile.In privința asta nu mă simt vinovata,căci am contribuit și eu🙂.Nu am profitat de pe urma lui,asta e clar.In privința cadourilor...da,am fost nemulțumită.Si orice fata ar fi simțit asta in locul meu.Sa nu primești nici măcar o simpla floare la prima întâlnire (eu am fost cea care i-a dăruit un mic cadou la prima întâlnire)???
Și da,mi se pare cam ciudat că la vârsta asta nu are o locuința a sa.Si nu,nu i-am reproșat asta.Nu l-am criticat în privința asta,ba din contra,am incercat sa îl sprijin și chiar sa caut împreună cu el o locuință....

#24
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostChayah, on 24 ianuarie 2023 - 15:11, said:

Probabil glumești când spui ca știi adevărul după ce ai citit o postare.

:)) atata superficialitate aproape ma uimeste. adevarul despre faptul ca e imposibil sa iti dai seama de realitate dupa 10 randuri povestite. lucru pe care voi, iata, l-ati facut :)

#25
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,453
  • Înscris: 17.04.2014

View PostFantasyLady, on 23 ianuarie 2023 - 03:24, said:

Un om care s-a confruntat cu traume sau situații triste in copilărie ajunge să se comporte și să gândească diferit față de o persoană care a trăit intr-o famile ok, fără prea multe probleme.

Nu poți să ii spui unei astfel de persoane: ”De ce nu se poate bucura pe deplin împreună cu mine de tot ce îl înconjoară?” E clar că dacă a avut o copilărie tristă / cu probleme și nu și-a vindecat rănile, nu poate vedea viața ca fiind ceva frumos etc. Poate chiar a crezut că il vei părăsi si ca nu il vei accepta. Poate nu ti-a spus anumite chestii legate de familia lui cu care se rușinează.

O astfel de persoană are nevoie de mult sprijin, o acceptare necondiționată, nu să fie luată la intrebări oarecum intruzive sau să ii fie dat de inteles ca va fi abandonată.

Cum a spus si Chayah, nu poti cere nimanui sa stea intr-o relatie in care nu se mai simte bine, doar ca sa vindece partenerul/ a, manifestand intelegere maxima si acceptare neconditionata.
Pana la varsta de 29 de ani ar fi trebuit si baiatul acela sa faca ceva cu ranile pe care le are si care ii influenteaza atat de mult felul de a fi.
Cand esti indragostit/ a de cineva te astepti ca acea persoana sa se bucure de prezenta ta, de faptul ca existi in viata ei.
Daca la 22-29 de ani nu exista entuziasm manifestat, cum va fi mai tarziu...?

Edited by GRATEFUL, 24 January 2023 - 15:47.


#26
Bibi_13

Bibi_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.01.2023

View PostGRATEFUL, on 24 ianuarie 2023 - 15:43, said:


Cum a spus si Chayah, nu poti cere nimanui sa stea intr-o relatie in care nu se mai simte bine, doar ca sa vindece partenerul/ a, manifestand intelegere maxima si acceptare neconditionata.
Pana la varsta de 29 de ani ar fi trebuit si baiatul acela sa faca ceva cu ranile pe care le are si care ii influenteaza atat de mult felul de a fi.
Cand esti indragostit/ a de cineva te astepti ca acea persoana sa se bucure de prezenta ta, de faptul ca existi in viata ei.
Daca la 22-29 de ani nu exista entuziasm, cum va fi mai tarziu...?

Exact!Încercând să îi ajuți pe alții,sfârșești prin a te rani pe tine.Cea mai mare vina a mea a fost emaptia...dorința de a-l ajuta și de
a-i fi alături.Si i-am fost alături...mai mult decât am dat de înțeles.L-am acceptat cu acele condiții,fara sa îl critic,dar până într-un punct.Cand am văzut că nu apreciază și nu se implică emoțional prea mult.

#27
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,453
  • Înscris: 17.04.2014
Eu zic, ca ai reactionat normal, fiindca oricat am iubi pe cineva, daca nu primim ceea ce dorim in acea relatie, mai repede sau mai tarziu va trebui sa luam o hotarare ferma prin care sa ne protejam si sa nu permitem nimanui sa ne reduca la starea de victima...
Comunicarea reala a dorintelor, asteptarilor este importanta intr-o relatie, dar este de folos, doar daca sunteti pe aceeasi unda..., altfel s-ar putea sa fie intelese lucrurile pe dos.
(A fi introvertiv nu este o caracteristica negativa, dar daca nici fata de omul la care tii nu reusesti sa te deschizi, atunci este o problema, fiindca ar putea sa fie indiciul ca de fapt nici nu sunteti atat de potriviti unul pentru altul...)

Edited by GRATEFUL, 24 January 2023 - 16:11.


#28
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostDeathRipple, on 24 ianuarie 2023 - 15:37, said:



:)) atata superficialitate aproape ma uimeste. adevarul despre faptul ca e imposibil sa iti dai seama de realitate dupa 10 randuri povestite. lucru pe care voi, iata, l-ati facut :)

Te concentrezi puțin?
Bibi a spus că devenise nefericită într-o relație și ne-a întrebat dacă a procedat bine încheind-o - atenție: in condițiile în care a dat mai multe șanse partenerului și nu s-a întâmplat ceva care să o facă mai puțin nefericita.

Răspuns in orice univers: da, a făcut bine că nu a mai stat într-o relație care o făcea nefericită!

Aha, între timp a venit Bibi cu lămuriri :).
Poate ii cereți scuze :rolleyes:.

#29
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostDeathRipple, on 24 ianuarie 2023 - 14:39, said:

o mizda


Probabil ai aproape sau peste 40. Te discreditezi vorbind de parcă ai avea un obicei în a-ţi scrie numărul de telefon pe uşile closetelor publice.

Cei care  înlocuiţi femeia, în întregul ei, cu organul reproducător, dar apoi pretindeţi interlocutoarelor o comunicare respectuoasă, aveţi un deficit de inteligenţă emoţională.

Bine că-n realitate nu existaţi sub forma asta, ci probabil reuşiţi să mascaţi această trăsătură de personalitate care v-ar aduce încurcături sociale.

Cocoşisme de forum.

View PostFantasyLady, on 23 ianuarie 2023 - 03:24, said:

Efortul merită doar când chiar te iubește și vrea să fie doar cu tine.


Şi cam câtă iubire poate oferi unu' care-n DSM e diagnosticat ca narcisist? Aşa... pe-o scară de la (- cât vrei tu) pân' la (+ cât vrei tu).

View PostFantasyLady, on 23 ianuarie 2023 - 03:24, said:

O astfel de persoană are nevoie de mult sprijin, o acceptare necondiționată


Dar Bibi e mă-sa sau de ce ar trebui să accepte necondiţionat un comportament abuziv?

O astfel de persoană cere FUGI! Cât mai departe! nicidecum acceptări din partea unei copile de sub douăşcinci.

Edited by clasica, 24 January 2023 - 18:27.


#30
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Din punctul meu de vedere, singurul lucru care nu poate fi tolerat este dacă bărbatul respectiv o înșeală/ umblă cu alte femei.

Eu văd că omul respectiv are ceva bani puși deoparte, deci nu a pierdut vremea, măcar și-a dat silința să facă ceva.

Omul respectiv poate are traumele lui, având in vedere familia și condițiile in care a trăit. Un om se vindecă mai ușor dacă are înțelegere, afecțiune, poate chiar ar fi fost dispus să discute cu un psiholog dacă ar fost motivat/susținut/iubit de câtre cineva. Când vezi că toată lumea te abandonează când lucrurile devin mai dificile, ajungi să crezi că de fapt nimeni nu merită să te schimbi pentru ei, simți că nu mai ai nimic de pierdut.

Într-adevăr, nimeni nu ar trebui să stea într-o relație abuzivă sau dacă nu se simte Ok în ea, dar după cum spunea și DeathRipple, parcă nu mai avem timp de chestii de genul ăsta. E mai ușor să părăsim un om și să găsim pe altcineva, însă să ne amintim că e nimeni nu e perfect.

View Postclasica, on 24 ianuarie 2023 - 18:33, said:



Şi cam câtă iubire poate oferi unu' care-n DSM e diagnosticat ca narcisist? Aşa... pe-o scară de la (- cât vrei tu) pân' la (+ cât vrei tu).




Dar Bibi e mă-sa sau de ce ar trebui să accepte necondiţionat un comportament abuziv?

O astfel de persoană cere FUGI! Cât mai departe! nicidecum acceptări din partea unei copile de sub douăşcinci.


Dacă are narcisism sau personalitate antisocială, da, e mai complicat. Dar poate are doar traume nevindecate.

Să trăiești intr-o familie săracă, cu mulți copii și cine știe ce alte chestii te afectează cu siguranță.

Nu am spus ca inițiatoarea să stea intr-o relație abuzivă. Dar mie nu mi se pare că timpul respectiv e super abuziv. Are problemele lui și e normal să devii mai rece și distant dacă ai avut o copilărie dificilă. Cel mai bine ar fi fost ca initiatoarea să vorbească direct cu el, să vadă ce își dorește și el de la relație etc.

Desigur, dacă el dorește să umble cu mai multe femei, atunci eu personal nu aș accepta. Dar celelalte aspecte descrise de initiatoare pot fi tolerate/acceptate.

Având în vedere vârsta inițiatoarei, înțeleg de ce e mai ușor să își găsească pe altcineva.

#31
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostBibi_13, on 22 ianuarie 2023 - 10:47, said:

.Pt început l-am înțeles și compătimit,am incercat sa îl încurajez și să îi fiu aproape.Dar spre mirarea mea,pare că acest ajutor nu a fost eficient.In continuare a rămas pe gânduri, îngrijorat,morocănos uneori și fără chef de vorba.Ca și cum azi mă iubește și mâine uita că exist și tot așa.Menționez că a fost afectuos și tandru cu mine la început,ceea ce m-a determinat să continui cu el.Au existat și momente de conexiune emoțională frumoasă.Doar că totul era schimbător in comportamentul său.Azi era puțin vesel,mâine iar morocănos,fără chef de viață.Fara chef de viață de foarte multe ori...asta pot spune că am simțit.Au fost momente când plângeam minute in sir pt că nu înțelegeam de ce totul decurge așa de greu și de ciudat.De ce nu se poate bucura pe deplin împreună cu mine de tot ce îl înconjoară?De ce in felul asta?Am avut câteva discuții în care am incercat sa ii zic ce mă deranjează,doar că el parca nu era prezent în acea discuție.Nu zicea mai nimic,doar că eu nu îl merit și este prea complicat el...ciudatenii.I-am dat mai multe șanse și am lăsat ca timpul să își facă treaba.Si ce am descoperit?Ca vorbea cu alte fete doar prin mesaje,le aprecia poveștile,pozele,etc.De doua ori l-am iertat,însă apoi când am văzut o conversație de a sa cu un prieten am lăsat-o baltă.El discuta cu el despre cum sa găsească alte fete...că nu mai are speranța că se va însura etc;


Fetiţa asta de 22 de ani a făcut destul pentru acest individ. Să fim serioase!

Ce zice DeathRipple nu contează. Ar conta doar dacă i-ar fi tată acestei copile (?!) şi ar strica măcar vreo 2-3 empatii pe ea, pe când aşa, c-un limbaj înţesat de desconsideraţiuni nu mă interesează ce zice, ipocritoid, DeathRipple. Să facă individu' pentru fată efort, de ce doar ea pentru el? Pe ea cine o ajută?

Edited by clasica, 24 January 2023 - 21:08.


#32
Bibi_13

Bibi_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.01.2023

View PostFantasyLady, on 24 ianuarie 2023 - 20:56, said:

Din punctul meu de vedere, singurul lucru care nu poate fi tolerat este dacă bărbatul respectiv o înșeală/ umblă cu alte femei.

Eu văd că omul respectiv are ceva bani puși deoparte, deci nu a pierdut vremea, măcar și-a dat silința să facă ceva.

Omul respectiv poate are traumele lui, având in vedere familia și condițiile in care a trăit. Un om se vindecă mai ușor dacă are înțelegere, afecțiune, poate chiar ar fi fost dispus să discute cu un psiholog dacă ar fost motivat/susținut/iubit de câtre cineva. Când vezi că toată lumea te abandonează când lucrurile devin mai dificile, ajungi să crezi că de fapt nimeni nu merită să te schimbi pentru ei, simți că nu mai ai nimic de pierdut.

Într-adevăr, nimeni nu ar trebui să stea într-o relație abuzivă sau dacă nu se simte Ok în ea, dar după cum spunea și DeathRipple, parcă nu mai avem timp de chestii de genul ăsta. E mai ușor să părăsim un om și să găsim pe altcineva, însă să ne amintim că e nimeni nu e perfect.

Eu nu cred că e chiar așa.Nu e deloc ușor să părăsim un om.Ba din contră.Dar ce e de făcut atunci când ne dăm seama că cel căruia îi suntem atât de  aproape sufletește,îl susținem,îl încurajăm,îi zâmbim și îl facem să vadă partea frumoasă a vieții în schimb ne răspunde prin ignorare,dezinteres,lipsa de comunicare?Ba mai mult,ne și tradeaza...Ce încredere mai poți avea?Mai poți fi motivat sa continui atunci când te simți atât de singur și nesigur in ceea ce privește sentimentele celuilalt?Oare nu ar trebui sa ne gândim și la propriile emoții?Am realizat asta un cele din urmă.Cand eu mă gândeam la emoțiile și trăirile lui și încercăm să îl inteleg,să îl susțin,el....


#33
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostFantasyLady, on 24 ianuarie 2023 - 21:04, said:

Dar mie nu mi se pare că timpul respectiv e super abuziv.


Cum nu e abuziv? E abuziv emoţional la maximum, ca din tratate. Ştii ce-nseamnă să te duşeze cineva când cu apă rece-gheaţă, când cu apă clocotită? Să nu poţi avea un duş normal, firesc, c-o apă potrivită, echilibrată?

Ce să facă această fată? Să-i scadă respectul de sine erijându-se-n salvatoarea celor care nu vor să fie salvaţi? Doamne fereşte!

Edited by clasica, 24 January 2023 - 21:15.


#34
Bibi_13

Bibi_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.01.2023

View PostFantasyLady, on 24 ianuarie 2023 - 21:04, said:


Cel mai bine ar fi fost ca initiatoarea să vorbească direct cu el, să vadă ce își dorește și el de la relație etc.

Având în vedere vârsta inițiatoarei, înțeleg de ce e mai ușor să își găsească pe altcineva.

Discuții de acest fel au tot fost.Dar răspunsul lui era mereu același...ce decid eu,aia sa fie.Parea că nu ar avea un punct de vedere.Decurgeau cam ciudat discuțiile de genul.Nu mi se părea nimic clar în comportamentul său.
Și ce poate fi mai dureros decât să știi că ai susținut o persoana,ai încurajat-o,ai incercat sa o înțelegi și să afli ce are pe suflet,iar ea flirtează cu altcineva.Face parte și asta din urmările acelor ,,traume"?
Pe mine atunci cine să mă susțină?O persoana care nu se poate hotărî dacă mă iubește sau nu...Chiar merita atât de multe sacrificii?Nu prea cred.
Din ceea ce am înțeles de la el,fetele cu care a vorbit înaintea mea au fugit la propriu de el.Nici nu au avut intenția de a-l cunoște,după cele auzite.Eu am avut totuși rabdarea de a-l cunoaște mai bine,ba chiar de a-l iubi.Dar...

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDeathRipple, on 24 ianuarie 2023 - 15:37, said:



:)) atata superficialitate aproape ma uimeste. adevarul despre faptul ca e imposibil sa iti dai seama de realitate dupa 10 randuri povestite. lucru pe care voi, iata, l-ati facut :)
Eu da, l-am facut. Dreptul meu sa zic da sau nu, ca mai mult de atat nu am zis.
Incurajeaz-o tu sa planga dupa el, sa-si smulga parul din cap, sa se agate de messengerul lui, de usa de la apartament, whatever.
Nu cred ca ai nevoie de ajutor ptr asta.
Dar sa nu uiti, ca in fapt, el i-a dat papucii, ca voi unii cam uitati, cine, ce si cum...

Edited by Cr1spy, 24 January 2023 - 22:24.


#36
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Dragă Bibi,

Nu am avut intenția să te judec în vreun fel. Dacă tu ai simțit că relația e toxică sau că nu e ceea ce cauți, sau că el caută alte femei, e dreptul tău să pui capăt relației.

Eu doream doar să îți explic cumva comportamentul său și să imi exprim ideea că uneori ar trebui să sprijinim mai mult o persoană, in loc să o abandanăm, dar tu te cunoști mai bine, precum și situația ta și stii cum te face el să te simți, poti analiza dacă merită să păstrezi relația sau nu. Personal, eu nu aș judeca un bărbat doar pentru că nu și-a cumpărat o casă până la 29 de ani. Nu e așa ușor, unii ajung să isi cumpere o casă chiar mai târziu in viață, asta nu înseamnă că e o persoană fără valoare. Poate a avut motive să nu te prezinte părinților, poate i-a fost rușine de ceva, nu aș sări să trag concluzia că e ceva in neregulă cu asta.


”Este un tip extrem de introvertit(și eu sunt,dar el e și mai și),iar conversațiile cu el de cele mai multe ori erau seci.Parca era nevoie sa îl trag eu de limba pt a putea comunica.”- Din observațiile mele, nu toți bărbații sunt foarte sociabili sau care își arată emoțiile/sentimentele/afecțiunea așa ușor. Mai ales persoanele cu o copilărie cu probleme vor fi reci, distanți, nu își vor exterioriza sentimentele așa cum noi ne-am dori, ca femei. Sunt și bărbați care pur și simplu nu acordă o mare importanță unei zile de naștere. Înseamnă asta că nu ne iubesc?
..

”De ce nu se poate bucura pe deplin împreună cu mine de tot ce îl înconjoară”- Când ai răni nevindecate, nu te poți bucura de viață ca un normal care a trăit intr-o familie normală/care a avut o copilărie nefericită sau tot felul de neajunsuri sau probleme/traume. Astfel de persoane vor fi pesimiste, vor pune răul în față, bucuria lor va fi mereu umbrită de diverse frici, gânduri etc.

”Explicatia lui a fost că din teama ar fi reacționat asa..”/ „Deși la început își făcea atât de multe planuri cu mine(îmi dădea de înțeles că el chiar se gândește că îi voi fi sotie)”- P  oate cândva chiar și-a dorit asta, dar s-a gândit/i-ai dat de inteles că nu e suficient de bun pentru tine și a inceput să se teamă că nu va fi acceptat oricum și că ar fi mai simplu să își găsească alte femei, crezând că nu va fi acceptat in relații serioase.

Dacă ți se pare că l-ai susținut etc și lucrurile tot nu au mers, atunci te pot intelege.

Edited by FantasyLady, 24 January 2023 - 22:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate