Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Alt om ucis de câini în Capitală

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1324 replies to this topic

#1081
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 abulafius43, on 27 ianuarie 2023 - 00:30, said:

dar cu sentimentele fata de oameni cum ramane? mi se pare ca-ti pasa mai mult de animalele tale decat de faptul ca a murit cineva din cauza lor. cei care ganditi si simtiti asa ar trebui sa traiti exclusiv intre animale ca doar de ele va pasa. nu in societatea omeneasca din moment ce nu va plac oamenii.

ti se pare
si nu sunt animalele mele

diferenta in noi si animale este ca noi folosim ratiunea; ma rog, unii dintre noi

#1082
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 abulafius43, on 27 ianuarie 2023 - 00:30, said:

dar cu sentimentele fata de oameni cum ramane? mi se pare ca-ti pasa mai mult de animalele tale decat de faptul ca a murit cineva din cauza lor. cei care ganditi si simtiti asa ar trebui sa traiti exclusiv intre animale ca doar de ele va pasa. nu in societatea omeneasca din moment ce nu va plac oamenii.

Hai sa nu exageram. Femeia aia nu a murit din cauza cainilor, ci din cauza noastra, a oamenilor. Unii ca nu sterilizam, altii ca nu eutanasiem, legea ca toti cei cu pedigree se pot imperechea, colegi de-ai ei care nu au aplicat legea, etc. . Sigur toti cainii din zona aia trebuiesc eutanasiati. Ai caine, este cipuit si sterilizat, ok cainele tau ramane, nu cred ca aspa si voluntari vor ridica de acolo caini cipuiti si sterilizati.

#1083
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 Chayah, on 27 ianuarie 2023 - 00:14, said:

Hai să discutam și sa venim cu idei demne de secolul 21 și demne de oamenii civilizați care suntem, bine?

Prima tara din lume fara caini chinuiti pe strazi. Solutiile sunt atat de simple daca s-ar dori...

Quote

The first step was sterilization. In a few months, more than 75% of the stray dog ​​population was neutered or spayed. The effect was immediate and clear. After each spay, the strays were monitored and vaccinated, a necessary step to stop the spread of communicable diseases such as rabies or parvo.
The next step in the Dutch action plan was to amend the legislation. The new laws gave all animals, including stray dogs, the right to a healthy quality life. To encourage people to take the new legislation seriously, the laws were confirmed with enforcements such as fines and prison sentences. A tax increase was also applied to store-bought pets to promote pet adoption through animal shelters and shelters.
Subsequently, a special task force was appointed for pets, specifically to enforce the new animal welfare legislation. This way help would always be available in case of violations. If necessary, the task force could also remove the animal from a dangerous living situation.
“Animals – and our entire society – need these animal police. There is a direct link between violence against animals and violence against people,' emphasizes Marianne Thieme, spokesman for the Party for the Animals at the time, in an interview with the NY Times.
And Last but not Least, the Dutch campaigned tirelessly across the country to promote pet adoption instead of pet store shopping. This put more pressure on the puppy factories and dog breeders in the Netherlands and the popularity of purchases in pet shops declined.
This gave the inhabitants of the Netherlands the feeling that they were fighting the stray dog ​​problem with the government. Currently, more than 90% of the Dutch population has happy, healthy dogs. Together they have rescued more than a million neglected, abused and stray dogs.


#1084
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 AlbastruIndigo, on 27 ianuarie 2023 - 01:02, said:


Prima tara din lume fara caini chinuiti pe strazi. Solutiile sunt atat de simple daca s-ar dori...

Am citit doar prima propozitie. Da, asta este rezolvarea si trebuie implementata rapid, acum este si momentul potrivit.

#1085
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 Dorel-Jefuitorul, on 27 ianuarie 2023 - 01:11, said:

Am citit doar prima propozitie. Da, asta este rezolvarea si trebuie implementata rapid, acum este si momentul potrivit.

Nu musai, pentru ca doar cu sterilizare tot pe strazi vor fi apoi. Pasii sunt simpli, costa ceva dar rezultatul s-a vazut in final.

Personal, cainii maidanezi sunt unul dintre motivele pentru care am ales sa parasesc Romania. Am avut o experienta care inca ma bantuie in cosmaruri, chiar si dupa atatia ani. Inca am cicatricile coltilor sub un ochi (din fericire sunt pistruiata si nu se observa prea mult), pe tampla si alte locuri, plus fobia ramasa pe viata.

O pot intelege pe biata femeie ucisa de ce s-a intors acolo unde a fost atacata initial, era unul dintre pasii facuti pentru a-si putea continua viata fara frica lor. :(

#1086
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Haidi bre,ce e de inteles? Te-au bagat niste caini in spital cu 9 luni in urma si te duci tot in locul ala crezand ca ce anume faci? Frica o invingi intr-un mediu controlat de tine, nu te duci singura pe camp intr-o haita de caini care anterior te-a bagat in spital.

#1087
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,029
  • Înscris: 24.11.2019
Depinde!

Poate doamna, Dumnezeu sa o odihneasca, participanta voluntara la ONG-uri pentru un mediu mai bun era si o iubitoare de animale, poate chiar activa pentru protectia animalelor.
Si se stie ca iubitorii de animale nu au frica de ele.

Citat: "Ana Oros era activist de mediu. Iubea natura și sportul, fiind implicată în mai multe proiecte care promovau un stil de viață sănătos și frumusețile naturii care aveau nevoie de protecție".

Iar daca vorbim de karma, uite ca si in alte parti se intampla minuni! Chiar daca acolo s-au sfasiat cainii intre ei si in mod cert erau cu stapani.

Edited by MiaJiro, 27 January 2023 - 07:26.


#1088
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,029
  • Înscris: 24.11.2019
Si din ce am citit pe siteul Pachamama la rubrica Despre noi, se pare ca membrii ei au viziunea contopirii cu universul, care ne este prieten in integralitatea lui inclusiv prin Spiritul creator care se manifesta in noi toti, dar nu numai in noi, ci si in mediu, in apa, in pamant si aer, in plante si animale, in tot ce exista. Cu asemenea ganduri, cand crezi ca esti in comuniune cu Eywa, nu cred ca mai poate sa-ti fie frica de ceva!

Edited by MiaJiro, 27 January 2023 - 07:45.


#1089
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
delete

Edited by Puferiu_, 27 January 2023 - 08:32.


#1090
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Eu zic ca nu ar trebui sa confundam situatia din Olanda din vremurile la care se refera articolul respectiv, cu situatia de acum din Romania. In primul rand nu cred ca in Olanda erau atat de multi caini comunitari, avea deja o infrastructura dezvoltata in gestionarea cainilor in general si in mod sigur avea resursele financiare necesare. Eu cred ca noi trebuie sa scapam rapid de cainii de pe strazi si apoi putem sa gestionam situatia intr-un mod "mai pasnic". S-au facut pasi importanti dupa prima tragedie cu copilul si rezultatele s-au vazut. Dupa ce cainii au fost bagati in adap[osturi si foarte multi eutanasiati, ca nu mai incapeau acolo, cu toate ca nr asociatiilor a explodat, nu s-a continuat. Prima data s-a oprit eutanasierea si s-a dat drumul inapoi pe strazi la caini sterilizati si apoi dupa ce s-a vazut ca merge si asa, au inceput sa apara fraude cu caini eliberati nesterilizati, cu caini care nu mai erau adunati de pe strazi si incet, incet s-a ajuns din nou aproape de unde am plecat. Eu zic ca trebuie inteles ca situaria asta cu sterilizarea si adapostirea cainilor fara stapan are o limita si ca nu poate sa se tot dezvolte la infinit doar pt ca o multime de asociatii care i-au bani de la guvern, nu-si fac treaba, dar sunt tari in clanta. Oameni buni in tara la noi s-au facut campanii si s-au omorat zeci de mii de porci si de gaini, unele chiar din bataturile oamenilor si cei mai multi au acceptat si au inteles situatia. Cu cainii insa care pun in pericol viata si sanatatea oamenilor se pare ca  e altceva, s-au dezvoltat o multime de asociatii, mancatoare de bani si manevrate in scopuri politice, si acum nu mai alicam legea ca vin unii si fac manifestatii si tin discursuri despre umanitate la caini, si nu da bine la vot.

#1091
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006

 romeo_cj, on 27 ianuarie 2023 - 08:16, said:

Fac urat cainii cand considera ca le calci teritoriul. Asa a fost si in cazul mortii Anei. De baga viteza scapa, poate cu cateva muscaturi de gambe, dar scapa. Dar ea s-a oprit sa-si invinga fricile.

De unde stii ce a facut Ana? Nu mai dati sfaturi tampite, ca puteti omori pe cineva cu ele.

Edited by cumparator, 27 January 2023 - 09:08.


#1092
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009

 cumparator, on 27 ianuarie 2023 - 09:07, said:

De unde stii ce a facut Ana? Nu mai dati sfaturi tampite, ca puteti omori pe cineva cu ele.

Cum crezi ca "iti invingi fricile"? Fugind de lup sau intrand in gura lui? A murit "invingatoare", eu consider caz patologic.
I-a luat cu "cutu-cutu, hai la mama".

Edited by romeo_cj, 27 January 2023 - 09:16.


#1093
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006

 romeo_cj, on 27 ianuarie 2023 - 09:10, said:

Cum crezi ca "iti invingi fricile"? Fugind de lup sau intrand in gura lui? A murit "invingatoare", eu consider caz patologic.
I-a luat cu "cutu-cutu, hai la mama".

Esti psiholog? Ca nu pari.

Edited by cumparator, 27 January 2023 - 09:19.


#1094
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,029
  • Înscris: 24.11.2019
Etologii se ocupa si de oameni?
Sau e doar o "ramura" veterinara?
Sau e o subdiviziune a psihologiei?

Sau care e diferenta intre cainii si oamenii rai?

Ca vorba aia: adevarul e relativ! Ce inseamna rau? Definitia "marul este un aliment" nu este valabila pentru un leu. Omul in schimb este! Si aliment si valabil...

Sau cainii omoara ca si pisicile, doar din placere? Si din nefericire, ca si oamenii. Vezi vanatorile de mistreti ale mustaciosului. Si aici gresesc! O face din interes...

Edited by MiaJiro, 27 January 2023 - 12:39.


#1095
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 AlbastruIndigo, on 27 ianuarie 2023 - 01:23, said:



Nu musai, pentru ca doar cu sterilizare tot pe strazi vor fi apoi. Pasii sunt simpli, costa ceva dar rezultatul s-a vazut in final.

Personal, cainii maidanezi sunt unul dintre motivele pentru care am ales sa parasesc Romania. Am avut o experienta care inca ma bantuie in cosmaruri, chiar si dupa atatia ani. Inca am cicatricile coltilor sub un ochi (din fericire sunt pistruiata si nu se observa prea mult), pe tampla si alte locuri, plus fobia ramasa pe viata.

O pot intelege pe biata femeie ucisa de ce s-a intors acolo unde a fost atacata initial, era unul dintre pasii facuti pentru a-si putea continua viata fara frica lor. :(


Îmi pare rău să citesc așa ceva, nu-mi pot imagina măcar prin ce iad ai trecut :((.

Am citit și ce ai pus că s-a făcut în Olanda.
Sterilizarea animalelor de companie în România e tratata identic cu vaccinarea.
Fiecare cu imaginația lui, cu inteligența lui și cu vrerea lui.

Dacă presupunem ca se strâng absolut toți câinii de pe străzi, imediat a doua zi apar alții.

Cine sa se ducă din poarta în poarta și din ușa in ușa, ca să consemneze starea câinilor?

Românii in majoritate nu sunt nici conștiincioși, nici nu vor să colaboreze și au și ură pe autorități.

Deci ar trebui efectiv sa se mearga fizic la ușa/poarta a milioane de case.

 MiaJiro, on 27 ianuarie 2023 - 07:43, said:

Si din ce am citit pe siteul Pachamama la rubrica Despre noi, se pare ca membrii ei au viziunea contopirii cu universul, care ne este prieten in integralitatea lui inclusiv prin Spiritul creator care se manifesta in noi toti, dar nu numai in noi, ci si in mediu, in apa, in pamant si aer, in plante si animale, in tot ce exista. Cu asemenea ganduri, cand crezi ca esti in comuniune cu Eywa, nu cred ca mai poate sa-ti fie frica de ceva!

Ce-i cu textul ăsta delirant?


#1096
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006
DSV si politia pot merge din poarta in poarta.
Am mai scris ca la mine au venit de la DSV, au cerut carnetele cainilor, chiar le-au studiat, au notat intr-un catastif. Au fost pentru antirabic, au stat la poarta, cred ca nu ar fi putut sa intre in curte, sa verifice.
O actiune din asta impreuna cu politia se poate realiza, doar ca toata taranimea ar fi absolut impotriva. Nu se face nimic in conditiile astea, cel putin nu PNL si mai ales PSD, care e votat chiar de aia.
N-o sa iasa nimic, desi s-ar putea, foarte bine.
La oras ar fi mai usor.

#1097
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Posibil ca la țară sa nu vrea stăpânii sa castreze câinii, pt ca le-o fi teama că devin câinii mai puțin alerti sau mai puțin agresivi.

Și abia apoi e așa zisa empatie, care nu le permite sa își știe câinele lipsit de sexualitate :ewwpu:.

Ar trebui implicata probabil Biserica, așa cum s-a întâmplat la alegeri sau în pandemie.
Doar că de data asta să fie implicata de partea buna a lucrurilor.

#1098
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 31.07.2017

 cumparator, on 27 ianuarie 2023 - 16:15, said:

DSV si politia pot merge din poarta in poarta.

In loc sa prinda infractori, sa faca preventie, sa faca ce vor ei, ce trebuie sa faca militienii acum, sa mearga ca popa cu botezu din casa in casa si sa se milogeasca la cate unii sa-le arate cate ceva despre potaile lor. Vreti mai putini bugetari si atarnatori la stat si voi ce faceti? Veniti cu idei d-astea dubioase sa cream o tara de comis voiajori, incredbil!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate