Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Posibile interferente? (Fibra optica digi & cablu curent)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
excelenra poza
Tzatoaso, crezi ca trecerea de la perete la teava ta poate genera curbura asta? Asta ziceam. sa nu forteze sticla.

De fapt, baietii car vin stiu exact ce suporta fibra. Treaba e ca daca ideea ta nu merge o sa stea mai mult... si sigur o sa dea ei alta gaura.
Eu la astea ziceam sa te gandesti.

 ndor, on 22 ianuarie 2023 - 13:19, said:

M-ai dat pe spate cu definirea tranzitorului !!!!! Posted Image
taci ma n-auzi, nu da si tu din casa!

#20
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Parca a trecut un an de cand am mai avut discutia asta cu fibra la tine, nici acum nu au venit baietii cu instalarea?

#21
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
Nu ca am avut alte chestii de rezolvat. Si acel parca e bine plasat acolo.

Quote

crezi ca trecerea de la perete la teava ta poate genera curbura asta? Asta ziceam. sa nu forteze sticla.
ca e teava sau gaura in perete nu e tot una Petrică?

Quote

De fapt, baietii car vin stiu exact ce suporta fibra. Treaba e ca daca ideea ta nu merge o sa stea mai mult... si sigur o sa dea ei alta gaura.
Eu la astea ziceam sa te gandesti.
Pai la mine in casa accept doar prin teava - am spus ca nu fac gaura in grinda pt o liță cand am teava la dispozitie de afara pana la țintă.

Edited by Pieptoasa, 23 January 2023 - 10:37.


#22
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Aham. pai stai asa, Petrica. sa inteleg ca teava iese prin perete? Afara? E alta treaba.
Si totusi - ma gandeam ca poate curbura tevii in casa este prea ascutita, si forteaza fibra. Si la iesire din teava, acolo unde se vede ca iese cablul in poza ta, e cam strans. Si, dupa cum se vede din poza, pare cam greu sa traga fibra pe langa cablu, e posibil sa trebuiasca marita gaura langa cablu sau facuta alta. Daca inteleg bine.

 Pieptoasa, on 23 ianuarie 2023 - 10:34, said:

Pai la mine in casa accept
Si eu am zis la fel. Si mi-a trecut.
Crezi sau nu, la mine au venit "baietii" de la 500 de km sa-mi lege fibra si sa instaleze draciile. Sa vezi ce chef au si ce bine-dispusi sunt dupa 500 de km de condus.

#23
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 Pieptoasa, on 23 ianuarie 2023 - 10:34, said:


Pai la mine in casa accept doar prin teava - am spus ca nu fac gaura in grinda pt o lițã cand am teava la dispozitie de afara pana la țintã.

Ceea ce înseamnã cã ești dispusã sã plãtești sã vinã unul cu aparatul sã sudeze fibra, toatã manopera, cã nu merge sã îi faci nod.

Așa da, poți pune condiții de astea mai extravagante.

#24
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

 yekun, on 24 ianuarie 2023 - 00:02, said:

Ceea ce înseamnă că ești dispusă să plătești să vină unul cu aparatul să sudeze fibra, toată manopera, că nu merge să îi faci nod.

Prostii, nu sudeaza fibra nimeni fibra la acest tip de echipament. Au mufe pe care le pun direct fara sudura. La ce trafic e pe acel ont nu trebuie sudat nimic. Pierderile sunt neglijabile in aceste cazuri. Cand mi-au instalat mie ont-ul cu fibra optica le-am zis ca sudez eu fibra daca e nevoie si au spus ca nu trebuie ca nu se schimba nimic la ce trafic trece prin ea.
Off Topic: Am fost sa sudez fibra optica undeva pe un deal si erau cativa muncitori acolo care plantau stalpi si intindeau cablul de fibra. M-au intrebat cum sudez fibra cu electrozi sau cu autogen? Cand le-am spus ca la microscop s-au uitat la mine ca la masini straine.

 viotl, on 23 ianuarie 2023 - 23:54, said:

Si totusi - ma gandeam ca poate curbura tevii in casa este prea ascutita, si forteaza fibra. Si la iesire din teava, acolo unde se vede ca iese cablul in poza ta, e cam strans. Si, dupa cum se vede din poza, pare cam greu sa traga fibra pe langa cablu, e posibil sa trebuiasca marita gaura langa cablu sau facuta alta.
La ce teava are acolo poate sa traga linistita mai multe fibre fara nicio problema.

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

 Bombalurina, on 24 ianuarie 2023 - 00:46, said:

La ce teava are acolo poate sa traga linistita mai multe fibre fara nicio problema.
Daca zici tu...
Eu nu am tras prea multe fire. dar la cate am tras, si cum, am ceva indoieli.
Da' pân' la urma nu-i treaba mea.... am dat share la ce greutati am avut, sa fie initiatorul constient de ce poate intampina, si eventual sa ia masuri daca poate.
Frecarea de celalalt cablu s-ar putea sa-i cauzeze. Doua coturi, stranse... hmm. Poate initiatorul va pune poze si va sharui experienta.

Edited by viotl, 24 January 2023 - 03:12.


#26
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
N am intees de unde cotul de 90..nevoia de sudura etc. Teava aceea e dreapta si se opreste drept la usa (afara pe hol adica) iar in casa.. trece de hol si ma fel.. se opreste drept de unde poate iesi fibra si face colac sau stiu eu..ce e nevoie.

#27
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
Revin cu pozele -
Poza 1 - de afara - e un dop pus pe teava moomentan -  si se vede sarma de care voi lega fibra si le voi trage impreuna in casa.
Poza 2 - unde de termina teava (dreapta - cam 2 m) in casa - la capat are un cot si o portiune de teava ambele plastic - se pot scoate manual de pe teava principala. Se vede si sarma de afara ce va fi trasa in casa.
Poza 3 - cum arata imbinate in casa.
Poza 4 - cat loc ramane in portiunea de teava de plastic pe langa cablul de curent - din casa.

Cred ca in 5min nu ar avea ce face baietii cu montajul. Credeti ca ar fi ceva dificultati?
- acolo am si un prelungitor pt ONT, router.. + cablurile de TV & Net ce merg catre destinatie in..casa.

Attached Files

  • Attached File  04.jpg   579.77K   28 downloads
  • Attached File  03.jpg   499.3K   32 downloads
  • Attached File  02.jpg   423.97K   32 downloads
  • Attached File  01.jpg   539.46K   30 downloads

Edited by Pieptoasa, 24 January 2023 - 17:49.


#28
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Ohohooo, ai muncit ceva sa stergi praful de pe sifonier! dar ti-a iesit, bravo, arata bine. Cat, doua tuburi de Pronto? :D

Cotul... mie mi se pare prea strans. Eu tot sugerez... stii tu... plan B, she said.

Inteleg ca asta e alta teava decat cea din prima poza, nu?

 Pieptoasa, on 24 ianuarie 2023 - 09:14, said:

N am intees de unde cotul de 90..nevoia de sudura etc. Teava aceea e dreapta si se opreste drept la usa (afara pe hol adica) iar in casa.. trece de hol si ma fel.. se opreste drept de unde poate iesi fibra si face colac sau stiu eu..ce e nevoie.
Stai putin, tu unde te gandesti la colac - deasupra sifonierului, si merge prin teava pana acolo, sau la cot?
Si... de afara, teava vine drept pana la cottul asta din ultima poza? Ca asa ar fi destul de ok...

Edited by viotl, 24 January 2023 - 19:14.


#29
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Merge fara probleme prin coturile alea.

#30
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Stai putin, tu unde te gandesti la colac - deasupra sifonierului, si merge prin teava pana acolo, sau la cot?
Pai.. ar fi frumos sa treaca si de cot ca nu are raza asa de mica.. colacul va fi la iesirea din teava scurta..cum se vede si cablul de curent ca e iesit.

Quote

Si... de afara, teava vine drept pana la cottul asta din ultima poza? Ca asa ar fi destul de ok...
Exact.. daca ar putea trece si prin cot si teava mica ar fi idela.. cotul si teava mica sunt puse ca sa nu se vada urat capatul de teava din perete - se intelege sper.

M-am uitat si la vecini si intra destul de brusc..fibra in casa - e adevarat ca e acoperit de unde canal de cablu dar tot cot face acolo.. cumva.
Ideea ar fi sa am totul pregatit sa mearga rapid si fara efort din partea dansilor.

Edited by Pieptoasa, 24 January 2023 - 20:36.


#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

 Bombalurina, on 24 ianuarie 2023 - 00:46, said:

Prostii, nu sudeaza fibra nimeni fibra la acest tip de echipament. Au mufe pe care le pun direct fara sudura. La ce trafic e pe acel ont nu trebuie sudat nimic. Pierderile sunt neglijabile in aceste cazuri. Cand mi-au instalat mie ont-ul cu fibra optica le-am zis ca sudez eu fibra daca e nevoie si au spus ca nu trebuie ca nu se schimba nimic la ce trafic trece prin ea.
Off Topic: Am fost sa sudez fibra optica undeva pe un deal si erau cativa muncitori acolo care plantau stalpi si intindeau cablul de fibra. M-au intrebat cum sudez fibra cu electrozi sau cu autogen? Cand le-am spus ca la microscop s-au uitat la mine ca la masini straine.

La ce teava are acolo poate sa traga linistita mai multe fibre fara nicio problema.
Normal ca s-au uitat ciudat, nu microscopul face sudura si chiar exista niste electrozi care produc arcul electric care sudeaza fibra! asa ca te-ai dat smardoi degeaba, persupunind ca respectivii erau in prima zi de serviciu si nu stiau cum se face lucrarea respectiva!

#32
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

 tytysor, on 24 ianuarie 2023 - 21:10, said:

Normal ca s-au uitat ciudat, nu microscopul face sudura si chiar exista niste electrozi care produc arcul electric care sudeaza fibra!

Cat esti de destept! Evident ca nu microscopul face sudura ci acei electrozi dar eu le-am zis lor asa la modul general daca le ziceam de electrozi la ce fel de electrozi crezi ca s-ar fi gandit ei?

 tytysor, on 24 ianuarie 2023 - 21:10, said:

persupunind ca respectivii erau in prima zi de serviciu si nu stiau cum se face lucrarea respectiva!

Respectivii erau niste oameni din sat care au fost platiti sa sape niste gropi, sa puna niste stalpi in ele si sa intinda un cablu.

#33
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
Domnilor - eram datoare sa aduc concluzia in scena - proiectul a reusit.. a trecut si prin cot.. nu are interferente cu vreun cablu si rezultatul e ca in poze.
Multumesc tuturor inca o data.

Attached Files



#34
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostBombalurina, on 24 ianuarie 2023 - 20:05, said:

Merge fara probleme prin coturile alea.

Ce ti-am spus eu? Ma bucur ca ai reusit.

#35
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 30.08.2006
Operatia a reusit dar pacientul e mort. Posted Image
Ai reusit cu setarile din router ? Merge netul ?

#36
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
Da.. am reusit schimband parola de la..digi Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate