Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

No audio output device is installed - Win10

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
antosavo

antosavo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2023
Salut,
Am si eu aceeasi problema ca la topicul de mai jos, insa pe un laptop HP 250 G9, tot windows10. La fel am incercat o multime de drivere HP oem sp...exe care nu au rezolvat nimic. Am incercat inclusiv driverele mentionate aici, doar doar... dar nimic.
Va rog o solutie, nu-mi vine sa cred ca se intampla asa ceva.



Multumesc

Edited by argonaut, 21 January 2023 - 18:01.


#2
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Mentionate UNDE?

Oficial are suport doar pentru win 11:
https://support.hp.c...k-pc/2101122473

Driver audio pentru win 11 are 2 versiuni:
Realtek High-Definition (HD) Audio Driver - Alder Lake
Realtek High-Definition (HD) Audio Driver - Jasper Lake

Incearca de aici oricare WIndows 10 64 bits:
https://www.realtek....codecs-software

Sau asta, pentru Alder Lake:
https://www.intel.co...s-products.html

Si zi-ne exact modelul de laptop (vezi cod pe spate) sau procesor.

#3
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015

 antosavo, on 21 ianuarie 2023 - 16:01, said:

Salut,
Am si eu aceeasi problema ca la topicul de mai jos, insa pe un laptop HP 250 G9, tot windows10. La fel am incercat o multime de drivere HP oem sp...exe care nu au rezolvat nimic. Am incercat inclusiv driverele mentionate aici, doar doar... dar nimic.
Va rog o solutie, nu-mi vine sa cred ca se intampla asa ceva.



Multumesc

'''HP 250 15.6 inch G9 Notebook PC (6F217EA)
Sistem de operare
Windows 11 Pro'''

Site-ul Hp indica faptul ca driverele pentru modelul tau sunt incluse in sistemul de operare Windows 11 version 22H2 (64-bit),nu ai ce sa intalezi ca si driver,deci windows 10 este intradevar problematic la tine asa cum ai descoperit si tu.

Edited by PiticVerde, 21 January 2023 - 19:07.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,793
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.intel.co...tml?iid=dc_IDSA
Presupun ca deja a rezolvat daca nu a mai revenit.

Edited by Leo2006, 21 January 2023 - 20:19.


#5
antosavo

antosavo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2023
Salut. Am incercat si driverele mentionate de nixrohnson. Multumesc oricum pentru sugestie.
Aplicatia Intel zice ca driverele sunt la zi, culmea! Am instalat si ultima versiune de la ei...tot nimic.

Product name: HP 250 15.6inch G9 Notebook PC
PN: 6S778EA#ABB

Am deja foarte multe ore petrecute pe chestia asta si nu mai stiu ce sa incerc. Ma scoate din sarite ca trebuie sa incerc Win11 doar ca sa vad daca merge acolo.

#6
antosavo

antosavo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2023
Oameni buni, revin. Deci, sub Win11 totul e superb, adica adio libertate de alegere. Cine vrea altceva sa caute pe olx generatii mai vechi, caci de la a12a in sus, cel putin cu Intel, se pare ca sunt limitate optiunile. Si prima impresie e ca se misca o idee mai incet fata de win10. Iar mosul cu win7 care inca il mai am zburda ca sa zic asa, si e din anul 2007, desktop. Toata stima pentru cine reuseste sa gaseasca driver ok pe win10. Numai bine.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,529
  • Înscris: 21.12.2006
HP G9 înseamnă procesor Intel Gen12. Pentru ca pachetul Intel E-Cores + P-Cores să ruleze corect are nevoie de Windows 11. Dacă tu rulezi alt SO decât cel recomandat, problema e la tine, nu e de vină dispozitivul.
Iar, că Windows 11 e mai lent sau mai slab decât Windows 10 sau 7 e o prostie, o preconcepție greșită. Rulez Windows 11 pe 8 laptopuri și PC-uri cu utilizări diferite, atât pe platformă Intel cât și pe AMD. Nu am probleme, nu rulează mai lent, nu m-aș întoarce la Windows 10. Mai am in administrare alte 16 laptopuri și PC-uri Intel, cu diferite configurații și utilizări, care rulează Windws 10 la fel de bine, așa că am cu ce compara.

Cine suferă după Windows 10 să se limiteze la platformele Intel Gen11 și Ryzen Gen5. Cele mai noi au nevoie de Windows 11.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Poti oricand sa bagi windows 10 intr-o masina virtuala si sa-l rulezi asa daca iti place asa de mult

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 antosavo, on 21 ianuarie 2023 - 22:43, said:

Oameni buni, revin. Deci, sub Win11 totul e superb, adica adio libertate de alegere.

Relax. Asa a fost la toate versiunile de windows si, probabil, alte sisteme de operare.
La un moment dat, suportul pentru OS mai vechi inceteaza.
Deci, nu este absolut nimic nou sau mai special acum.

Puteai sa-ti cumperi una din cele 187 de variante de placa de sunet externa si gata.
Bineinteles, era posibil sa descoperi alte probleme la functionarea Windows 10 (cum au zis colegii mai sus)

Edited by nixrohnson, 22 January 2023 - 11:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate