Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Spikeuri placa video rx 580

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
valker95

valker95

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2023
Salut,
Am si io o problema cu pc-u, mai exact cu placa video.De ceva vreme, am un fel de spike-uri regulate de memory si clock-ul de la placa video. Placa ii un rx 580 de 4gb. Am pus o poza sa vedeti mai bine. Problema ii ciudata rau nu am gasit aproape nimic pe net, decat ca poate sa fie Avastu sau MSI Afterburner.. dar am dezinstalat si avastu si msi-ul si tot asa face.. Nici nu am instalat nimic ceva program sau ceva virusat.. Doar driverele care se fac automat si update-urile de la windows. Culmea ii ca in task manager nu apare nimic la procese cand au loc spike-urile ca si cand n-am fi nimic.. si se simte mai ales in jocuri.

Sistemu meu:
i5-3570
rx 580 4gb
16gb ram dr3
windows 10

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
La ultimele drivere AMD se ard GPUurile din cauza unui bust prea mare.
E scandal mare acum cu asta, fiind deja o gramada cu GPUul efectiv spart, insa a fost observata problema la placi varf de gama din ultimele generatii.
RX 580 refresh la 480 e mai veche, dar era o placa deja fortata rau si default, era practic un 480 cu OC default, si daca mai da si de un driver care uita sa-i limiteze bustul si TDPul...
Bine ca nu ai 590...

Edited by loock, 21 January 2023 - 07:58.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,741
  • Înscris: 30.08.2006
Instalezi un driver mai vechi care nu produce spike-uri si ramai cu acela.

#4
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004

View Postloock, on 21 ianuarie 2023 - 07:55, said:

La ultimele drivere AMD se ard GPUurile din cauza unui bust prea mare.
E scandal mare acum cu asta, fiind deja o gramada cu GPUul efectiv spart, insa a fost observata problema la placi varf de gama din ultimele generatii.

Toate GPU-urile alea ajunse la KrisFix-Germany au fost cumparate de la un miner care mai mult ca sigur le-a spalat inainte de vanzare : https://twitter.com/...172394038292481

View Postvalker95, on 20 ianuarie 2023 - 23:59, said:

Salut,
Am pus o poza sa vedeti mai bine.

Unde ai pus poza ?

#5
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View Postloock, on 21 ianuarie 2023 - 07:55, said:

La ultimele drivere AMD se ard GPUurile din cauza unui bust prea mare.
E scandal mare acum cu asta, fiind deja o gramada cu GPUul efectiv spart, insa a fost observata problema la placi varf de gama din ultimele generatii.
RX 580 refresh la 480 e mai veche, dar era o placa deja fortata rau si default, era practic un 480 cu OC default, si daca mai da si de un driver care uita sa-i limiteze bustul si TDPul...
Bine ca nu ai 590...

am eu 590 Fatboy ,8GB 256 bit, nicio problema

#6
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
RX480 e relevant?
Merge OK, dar nici nu-mi bat capul.

Edited by nixrohnson, 21 January 2023 - 13:53.


#7
valker95

valker95

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2023
Nu stiu de ce nu s-a incarcat poza, dar las linku de la ea aici: https://ibb.co/wRD85Ry[ https://ibb.co/wRD85Ry - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://ibb.co/wRD85Ry - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Mai exista si posibilitatea unei probleme de asigurare a energiei necesare de catre sursa.Incearca si sa schimbi sursa cu una care sti ca functioneaza impecabil dar si cu o putere suficienta,rogi un prieten sa-ti imprumute sursa lui o zi,doua.

Edited by PiticVerde, 21 January 2023 - 19:33.


#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Parca exista posibilitatea sa setezi frecventa minima / maxima a memoriei.
Pui 1300 la ambele si vezi ce face.
Stai cu ochii pe temperaturi.

View PostPiticVerde, on 21 ianuarie 2023 - 19:33, said:

Mai exista si posibilitatea unei probleme de asigurare a energiei necesare de catre sursa.Incearca si sa schimbi sursa cu una care sti ca functioneaza impecabil dar si cu o putere suficienta,rogi un prieten sa-ti imprumute sursa lui o zi,doua.
Graficul arata 32-59W. Daca are probleme la asemenea puteri mici... e nasol.
Poate de la voltaj?

#10
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Primul chestie in diagnosticarea problemei e rularea placii cu setarile stock nu cu overclocking-uri si alte vrajeli din MSI Afterburner care daca nu stiai e facut pentru placile Nvidia. Poti folosi HWINFO64si chiar overlay-ul din driverele AMD pentru monitorizare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate