Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie masina incepator 3000-5000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Credeam ca te interesează fiabilitatea sau o întreținere cât mai mica și cu minime investiții, dar tu ai alte orientări.
Ia golf 2.0 tdi sau BMW 2.0 d.
Consumul o sa fie la fel ca ce ai scris mai sus.
O sa crești pe scara sociala, dar la un schimb de ambreiaj sau distribuție o sa guiți câteva luni.
Referitor la Logan, în afară de boxe care sunt slabe, tot ce ai enumerat acolo nu am întâlnit și nici nu am auzit pe cineva.
Și am condus atât Logan 2014 - 2017 - 2020.
Toate întra în viteza foarte bine si usor. Și au avut și zeci de șoferi...

#20
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

 Andreibq, on 21 ianuarie 2023 - 00:38, said:

Cu loganul am "traume":
Deci tu vrei o masina care iti ofera statut social ?

Atunci cumpara Golf, BMW, Mercedes ori Audi la 5000 de euro !
Iar cand mergi la mentenanta sa fi nevoit sa dai o sacosa de bani ca daca zic de costul unei simple reparatii te sperii

La final vreau sa te informez ca masinile straine second hand ieftine au probleme si reparatiile te costa minim cu cat ai cumparat masina
Degeaba dai 5000 de euro pe un Golf, BMW, Mercedes ori Audi daca mai trebuie sa bagi bani in masina
Cu 5000 de euro ai sanse mai bune sa gasesti o Dacia pe motorina cat mai noua in stare buna

#21
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
in principiu alea nemtesti le-au dat proprietarii lor de prin Nemtia ca nu isi mai permiteau sa le intretina, si aia au salarii de neamt nu parliti ca noi. Poate golanul scartie, chitaie, macane si troncane, dar iti vei permite sa mergi si la reprezentanta si sa pui piese originale pe el. Incearca sa faci chestia asta cu un golf sau beemveee. Una la mana
vara cand mergi la mare pe autostrada numara beemveeurile si alte masini straineze cu capota ridicata si numara golanurile, ca eu nu am vazut nici unul.
Daca vrei masina magnet de gagici ori scoti banu ori stai in banca ta.
Sau orienteaza-te spre altceva. Poti sa iei o decapotabila micutza si mai ieftin de intretinut. Nu trebuie sa aiba motor de 1000 de cai. Gagicile pun botul la o decapotabila chiar daca e un Fiat sau Opel sau mai stiu eu ce.
Si ultima chestie, toate masinile, dar absolut toate sunt bune, numai si numai daca proprietarul a avut grija de ea. Sa faca revizii la timp, sa nu alimenteze din tractor, sa schimbe consumabile cand trebuie. Cauta sa iei o masina de la un cunoscut sau de la un dealer care ofera garantie si i-a facut o verificare cat de cat.

#22
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.01.2023
O masina care iti ofera un status social se rezuma la modele consacrate, mai ales "aspirator de gagici". Nu stiu cat de multi poti agata cu un Golf sau e90

Vreau ceva cat sa aiba putina decenta pe scara sociala, mai ales in randul tinerilor. Probabil ca o sa mai strang ceva banuti si momentan pot merge la lucru/facultate si cu STB-ul si acasa cu trenul, decat sa iau un Logan sau golf plin de rugina care sa-mi faca probleme, mai bine astept.

#23
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

 Andreibq, on 21 ianuarie 2023 - 11:41, said:

Vreau ceva cat sa aiba putina decenta pe scara sociala, mai ales in randul tinerilor.

In cazul asta trebuie sa mai suplimentezi bugetul

Eu zic ca cu 10.000 de euro gasesti o masina buna
Dar rog colegii sa intervina daca suma mentionata de mine e gresita sau nu si sa spuna ei bugetul realist pentru o masina care are "putina decenta pe scara sociala in randul tinerilor"

#24
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

 Andreibq, on 21 ianuarie 2023 - 11:41, said:

O masina care iti ofera un status social se rezuma la modele consacrate, mai ales "aspirator de gagici". Nu stiu cat de multi poti agata cu un Golf sau e90

Vreau ceva cat sa aiba putina decenta pe scara sociala, mai ales in randul tinerilor. Probabil ca o sa mai strang ceva banuti si momentan pot merge la lucru/facultate si cu STB-ul si acasa cu trenul, decat sa iau un Logan sau golf plin de rugina care sa-mi faca probleme, mai bine astept.

Iti dai seama ce decenta o sa ai pe scara sociala cand te vor vedea colegii coborand din STB ... Posted Image

Asta inseamna sa ai decenta:
Ahmed, fiul unui șeic arab, scrie acasă părinților, el fiind student la medicină în Romania:
”Dragii mei, aici totul e bine, oamenii sunt prietenoși, vremea e puțin schimbătoare, dar m-am obișnuit deja… Am însă o singură problemă. Mă simt prost că eu merg la facultate cu Mercedesul meu aurit, iar profesorii și colegii mei vin cu tramvaiul… Ce să fac?”
După câteva zile vine și răspunsul părinților:
”Ahmed! Ți-am transferat în cont 300.000 de dolari… Nu ne face familia de râs! Cumpără-ți și tu un tramvai!”


#25
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.01.2023
Baieti, inteleg ca e misto sa facem caterinca. Insa, sa nu uitam ca ati fost si voi tineri si incercati sa va aduceti aminte de aspiratiile din acel point of time.

Probabil erau alte vremuri si asteptari pe atunci dar adaptabilitatea sociala este foarte importanta in ziua de astazi, mai ales pentru a obtine unele lucruri sau poate chiar facilita acest aspect.

#26
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012
@cristiany, foarte amuzant bancul tau  Posted Image


@Andreibq, eu am zis din capu meu 10.000 de euro pentru o masina second hand cum ai zis tu ca vrei cu:
cutie viteza automata
motor diesel
si sa aiba putina decenta pe scara sociala, mai ales in randul tinerilor

Kia Ceed 1.6 CRDi 136 DCT ISG SW, 2017, 217 000 km Diesel Combi  9 990 EUR  Se emite factura
Skoda Fabia Combi 1.4 TDI DSG, 2017, 299 999 km Diesel Combi  8 999 EUR  Se emite factura
Peugeot 308 BlueHDi FAP 120 EAT6 Stop&Start, 2016, 200 300 km Diesel Compacta 8 790 EUR  Negociabil, Se emite factura
https://www.autovit...._expanded]=true

Sunt si alte modele dar mai vechi de 2016 si nu le-am mentionat
Iar daca schimbi cutia automata cu manuala gasesti pana in 10.000 de euro Volkswagen, BMW, Mercedes ori Audi de la 2017 in sus
https://www.autovit...._expanded]=true

Deci fa cum ai sous tu ca ai de gand sa faci, adica sa revi aici cand mai strangi niste bani si apoi vezi ce gasesti  :)

#27
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Suplimentezi și tu bugetul, te uiți după ce trebuie sa nu te doară capul cu diesel ca ești tânăr și vrei ceva fiabil, ușor de întreținut. Iar cu banii sa te plimbi, nu sa stai prin service și găsești mașini bune cu km putini. Am găsit asta la prima căutare, ai și dotări, putere, km putini. Arata bine. Doar ca un schimb de ambreiaj e pe la + 40 de milioane : https://www.olx.ro/d...ie-IDgQQaq.html
Găsești mașini. Doar sa știi sa cauti și la ce sa te uiți. Și bani sa ai. Însă vorbim și de negocieri drastice!

#28
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
O buna varianta cu astra, dar cat de drastic sa negociezi ca sa ajungi de la 7k la 5k cat e maximul inițiatorului? Cred ca te trimite urgent de tot la plimbare.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 NikoroB, on 21 ianuarie 2023 - 20:01, said:

O buna varianta cu astra, dar cat de drastic sa negociezi ca sa ajungi de la 7k la 5k cat e maximul inițiatorului? Cred ca te trimite urgent de tot la plimbare.
+1, pe bani de nimic nu poate avea pretentii sa cumpere o masina. Bugetul ala e de Sandero/Logan.

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Andreibq, on 21 ianuarie 2023 - 00:38, said:

Multumesc pentru recomandari.

M-am gandit la diesel pentru ca 1.6 familiei consuma destul de mult in zona rurala (unde la 7) si in Bucuresti cam 10-11, mai este si varianta 8V, nu vreau sa stiu ce scor scoate un 16V.

Cu loganul am "traume":
- Efectiv scartie scaunele si cam in fiecare luna dobandesti un sunet nou de prin bord sau mai stiu eu pe de pe unde.
- Boxele din Logan sunt praf, mai ales daca nu esti cu dani mocanu sau alte fenomene si vrei putin bass.
- Cu toate ca e un motor pe benzina dar asta cred ca este o problema generala a daciei, sunt vibratii in schimbator la relanti si cand poresti AC-ul e foarte galagios.
- Cutia de viteze nu este una chiar stralucita, nu intra in viteze asa "lin". Faci sala cand conduci unul

Si am condus destul de multe din generatii diferite (chiar si 2020).

Si crezi ca altele nu scartaie ? Sa vezi ce sitem audio are un BMW seria 3 chel , o sa iti placa cel de logan. Boxele le poti schimba oricand, sunt cateva sute de lei. Consumul la motorul turbo e mai mic decat la 1.6-le tau, iar vibratii si altele simti deoarece masina are o vechime si nu e intretinuta, de aceea simti. Schimba si tu suportii motor, tamponul de la cutie, verifica una alta la ea si nu o sa mai vibreze. Eu ti-am zis o varianta logica si economica, din cate vad tu vrei bmw, n-ai decat. Asteptam topice in care sa te plangi de probleme Posted Image)

 Mihaitza07, on 21 ianuarie 2023 - 10:43, said:

Referitor la Logan, în afară de boxe care sunt slabe, tot ce ai enumerat acolo nu am întâlnit și nici nu am auzit pe cineva.

Eu am mers cu logan 1 facelift, avea 4 boxe (cele chele vin cu 2) si casetofon blaupunkt, se auzea chiar bine. El vad ca doreste bass (nu e cu dani mocanu si alte fenomene dar vrea bass sa auda muzica clasica) Posted Image  , pentru bass e nevoie de subwoofer.

Un logan 2/sandero 2 cat de cat dotat si aranjat, nu arata rau, e mult peste loganul 1 Posted Image
Si eu cand eram incepator visam la masina nemteasca premium, diesel sa simt ca ma baga in scaun , nu ca benzinarul aspirat pe care il conduceam. Am luat si tdi premium nemtesc, stiu cu ce se mananca, am avut si noroc, dar mereu pun piese de calitate cand e vreo problema si nu o tin pana pica de tot, cat mi se pare ceva suspect incerc sa verific. Dar cu timpul mi-a venit mintea la cap, consider un logan 2 o alegere mult mai buna decat un bmw obosit in acelasi pret daca ne raportam strict la cheltuieli. La condus normal ca nu se compara. Si un e46 e superior oricarui logan fabricat pana in prezent, dar daca vrei asa ceva trebuie sa ai bani pregatiti pentru intretinere.

Edited by TruculMagic, 21 January 2023 - 22:25.


#31
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.01.2023

 TruculMagic, on 21 ianuarie 2023 - 22:25, said:

Si crezi ca altele nu scartaie ? Sa vezi ce sitem audio are un BMW seria 3 chel , o sa iti placa cel de Logan. Boxele le poti schimba oricand, sunt cateva sute de lei. Consumul la motorul turbo e mai mic decat la 1.6-le tau, iar vibratii si altele simti deoarece masina are o vechime si nu e intretinuta, de aceea simti. Schimba si tu suportii motor, tamponul de la cutie, verifica una alta la ea si nu o sa mai vibreze. Eu ti-am zis o varianta logica si economica, din cate vad tu vrei bmw, n-ai decat. Asteptam topice in care sa te plangi de probleme Posted Image)



Eu am mers cu logan 1 facelift, avea 4 boxe (cele chele vin cu 2) si casetofon blaupunkt, se auzea chiar bine. El vad ca doreste bass (nu e cu dani mocanu si alte fenomene dar vrea bass sa auda muzica clasica) Posted Image  , pentru bass e nevoie de subwoofer.

Un logan 2/sandero 2 cat de cat dotat si aranjat, nu arata rau, e mult peste loganul 1 Posted Image
Si eu cand eram incepator visam la masina nemteasca premium, diesel sa simt ca ma baga in scaun , nu ca benzinarul aspirat pe care il conduceam. Am luat si tdi premium nemtesc, stiu cu ce se mananca, am avut si noroc, dar mereu pun piese de calitate cand e vreo problema si nu o tin pana pica de tot, cat mi se pare ceva suspect incerc sa verific. Dar cu timpul mi-a venit mintea la cap, consider un logan 2 o alegere mult mai buna decat un bmw obosit in acelasi pret daca ne raportam strict la cheltuieli. La condus normal ca nu se compara. Si un e46 e superior oricarui logan fabricat pana in prezent, dar daca vrei asa ceva trebuie sa ai bani pregatiti pentru intretinere.

Bun, deci se pare ca bugetul meu actual nu se ridica la standardele minime impuse de mine.

Eram orientat catre TDI pentru consum si poate putin curiozitate, n-am condus diesel pana acum. Din cate stiu, bezinarele sunt net superioara din punct de vedere al sportivitatii.

Am avut ceva timp pe mana un Sandero Stepway din 2020 si m-am convins la nivelul calitate, e fix cum am descris situatia cu loganul meu din 2006. Vibratii nu avea cel din 2020 dar schimbatorul tot se misca la relanti plus ca ascult in general rap sau house, daca trece peste 20-30% volumul se aude "spart" basul (asta inclusiv pe 2020). Sa nu mai spun ca e galagioasa, am jumatate din drum spre casa pe autostrada si nu te mai intelegi om cu om in masina peste 100km/h. *Pana si AC-ul dat pe 3/4 se aude foarte tare

Masina intentionez sa mai mult pentru drumul spre casa si ocazional catre lucru sau facultate si ma mai ma plimb la cateva zile, nu merita sa merg cu masina la lucru pentru ca este foarte aglomerat.

Practic, ma pot numi "sofer de duminica". Mai ales ca in cei 2 ani de permis cu aproximatie, am condus cumulat cred ca 2-3 luni.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Logan2 sau Sandero Stepway foarte bun. Poate fi si 0.9tce cu gpl de fabrica
isi pune initiator statie + subwoofer in portbagaj, poate ia una cu tot cu subwoofer deja.

#33
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Am si eu o intrebare .. mai auzi sirenele masinii de politie/ambulantei cu muzica tare?  De multe ori trec pe langa masini din care aud muzica prin geamurile inchise, si m-am intrebat cum reuseste sa conduca in acele conditii. Mentionez ca si eu ascult muzica, dar cu sonorul incet

#34
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

 Andreibq, on 22 ianuarie 2023 - 00:06, said:

Bun, deci se pare ca bugetul meu actual nu se ridica la standardele minime impuse de mine.

Masina intentionez sa mai mult pentru drumul spre casa si ocazional catre lucru sau facultate si ma mai ma plimb la cateva zile, nu merita sa merg cu masina la lucru pentru ca este foarte aglomerat.

Practic, ma pot numi "sofer de duminica". Mai ales ca in cei 2 ani de permis cu aproximatie, am condus cumulat cred ca 2-3 luni.

Ai stabilit ca doresti masina care sa aiba putina decenta pe scara sociala mai ales in randul tinerilor, cutie viteza automata si motor diesel si ti s-a spus ca pentru asta nu iti ajung aia 5000 de euro care ii ai acum
Si pe urma ai zis ca

 Andreibq, on 21 ianuarie 2023 - 11:41, said:

Probabil ca o sa mai strang ceva banuti si momentan pot merge la lucru/facultate si cu STB-ul si acasa cu trenul, decat sa iau un Logan sau golf plin de rugina care sa-mi faca probleme, mai bine astept.

Deci ce decizie ai luat ?
Vrei masina care sa aiba putina decenta pe scara sociala mai ales in randul tinerilor, cutie viteza automata si motor diesel ?
Sau vrei altceva ?

Daca nu scrii aici ce vrei nu stie nimeni ce sfat sa iti dea
Parerea mea e sa te hotaresti ce vrei si cati bani planuiesti sa strangi

#35
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.01.2023

 pateu_98, on 22 ianuarie 2023 - 13:44, said:

Ai stabilit ca doresti masina care sa aiba putina decenta pe scara sociala mai ales in randul tinerilor, cutie viteza automata si motor diesel si ti s-a spus ca pentru asta nu iti ajung aia 5000 de euro care ii ai acum
Si pe urma ai zis ca

Deci ce decizie ai luat ?
Vrei masina care sa aiba putina decenta pe scara sociala mai ales in randul tinerilor, cutie viteza automata si motor diesel ?
Sau vrei altceva ?

Daca nu scrii aici ce vrei nu stie nimeni ce sfat sa iti dea
Parerea mea e sa te hotaresti ce vrei si cati bani planuiesti sa strangi
Masina vreau sa aiba cerintele minime pe care le-am mentionat, acestea fiind:

- Cutie automanata
- Design (exclusiv generatiile 2000-2007/8 care arata ca de muzeu)
- Motor Diesel (optional, ma multumesc si cu un benzinar turbo) -> orientat spre consum si nu spre HP.
- Eventual putina antifonare pentru autostrada.

Insa, observ ca bugetul meu nu este unul care sa-mi satisfaca decizia. Drept urmare, o sa mai strang bani.
-

#36
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012
@Andreibq, eu am cautat dupa cerintele tale si am gasit doar o singura masina care bifeata tot ce vrei tu
Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI DPF DSG, 2009,   250 000 km,   Diesel   Combi, 4 490 EUR  Negociabil, Se emite factura
https://www.autovit....g-ID7H6loP.html

Prima data intereseaza-te de firma AUTO PREMIUM HMC daca e una serioasa ori se ocupa cu tepe inainte sa cumperi masina

De masina ce sa zic ? pe hartie pare ca are fix ce vrei tu
cutie automata
design frumos (pare sa aiba putina decenta pe scara sociala)
motor diesel
ceva antifonare pentru autostrada
si mai adaug eu, are motor euro 5 !

Da masina este Combi si nu stiu daca vrei asa ceva
Nu iti place nici asta, chiar ca trebuie sa mai maresti bugetul ca nu gasesti mai nimic pe placul tau

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate