Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aparat de ras Gillette ProGlide FlexBall Power

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Razvan323

Razvan323

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2022
Salut,are cineva acest aparat de la Gilette sau vreun model apropriat?Mai au calitate produsele gilette?Din ce am auzit de la tata,el avea acm vreo 15 ani un aparat gilette pe care l-a folosit mult si bine si ca a fost de calitate dar ma indoiesc sa aiba aceiasi calitate.Capetele oare tin macar o luna ?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
78 de lei

Ai aici 119 review-uri

https://www.emag.ro/...6/pd/DTV96MBBM/

Need more ?

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Capetele tin in functie de unde sunt facute.

Unele ma tin 1 luna, altele 7-8.

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
am avut capete ptr Gilette Mach 3 cumparate in 2008 din Franta si facute in UK: un cap tinea cam 10-12 luni
am avut capete ptr Gilette Mach 3 cumparate in 2018 din Germania si facute in UK: un cap tinea cam 4-6 luni
am capete pt Gilette Mach 3 cumparate din Romania si facute prin Turcia: un cap tine max 2-3-4 luni, dupa aia incepe sa agate si sa rupa

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Nu stiu la acest aparat insa la mach 3 toate rezervele incercate de mine au fost fake incepand din anul ~2017, am renuntat la gilete de cativa ani.
@rexx: capete luate recent te tin 3-4 luni ?
La mine ultimele incercate mergeau 2-3 utilizari Posted Image, 3-4 luni ar fi exceptional !!

Observa ca asta are 5 lame ...

[ https://1.bp.blogspot.com/-q0G7kQw3GHM/UrDOHsy5OuI/AAAAAAAAPV0/712TpTxlCws/s1600/michael-keaton.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 20 January 2023 - 15:43.


#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Ia-ti oneblade si nu te mai stressa.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Razvan323, on 20 ianuarie 2023 - 14:29, said:

Capetele oare tin macar o luna ?
Asta e o chestie foarte relativa.
-de cate ori il folosesti intr-o luna.
-iti speli bine fata/faci dus inainte.
-inmoi bine barba, sau doar pui o spuma.

Edited by pasilla, 20 January 2023 - 15:56.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Sau treci pe barbieritul "traditional", umed. Un pachet de lame bune, Super Max (le gasesti in comertul de stat), 5 bucati, costa 2,50 lei si le folosesti cam de 5-6 ori/bucata, dar lucrul asta este foarte relativ.

ps.
Eu am renuntat de vreo 3 ani la orice fel de multilama din cauza calitatii execrabile si acum traiesc a doua tinerete cu barbieritul clasicPosted Image

#9
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
eu am trecut la masina electrica. pentru tipul meu de barba e superok

#10
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Rezerva de multilama care sa tina luni de zile? E halucinant ce citesc aici. Nu, nu tine niciunul mai mult de o luna, si asa tras de ea la maximum. Despre ce pisici vorbim aici? Niciodata nu au tinut mai mult, e vorba de chestii obiective aici, otelul din care e facuta lama. Daca o lama japoneza fara compromisuri de calitate extra cum e KAI nu tine mai mult de 8 utilizari, hai sa zicem maximum 20 cum am auzit la unii, de ce ar tine o rezerva Gillette mai mult?

Ca sa raspund on topic, da, sunt relativ calitative. Cine e interesat de calitatea rzerveelor Gillette in functie de provenienta, sa ma contacteze pe privat, pot oferi contactul furnizorului meu. Iau de 6 ani de la el si au fost intotdeauna bune si pretul de asemenea, mai bun decat in magazin, 10 lei rezerva fusion si proglide.

#11
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,011
  • Înscris: 02.11.2009
..

Edited by asda, 20 January 2023 - 17:54.


#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

 audiofidell, on 20 ianuarie 2023 - 16:23, said:

Rezerva de multilama care sa tina luni de zile? E halucinant ce citesc aici. Nu, nu tine niciunul mai mult de o luna, si asa tras de ea la maximum. Despre ce pisici vorbim aici? Niciodata nu au tinut mai mult, e vorba de chestii obiective aici, otelul din care e facuta lama. Daca o lama japoneza fara compromisuri de calitate extra cum e KAI nu tine mai mult de 8 utilizari, hai sa zicem maximum 20 cum am auzit la unii, de ce ar tine o rezerva Gillette mai mult?

Ca sa raspund on topic, da, sunt relativ calitative. Cine e interesat de calitatea rzerveelor Gillette in functie de provenienta, sa ma contacteze pe privat, pot oferi contactul furnizorului meu. Iau de 6 ani de la el si au fost intotdeauna bune si pretul de asemenea, mai bun decat in magazin, 10 lei rezerva fusion si proglide.


Tin mult mai mult cartusele pentru ca unghiul de atac al lamei este minuscul. La un aparat clasic, mai ales unul agresiv, unghiul de atac este foarte mare iar asta ii da in gura grav lamei. Mai ales daca e barba tare, neinmuiata calumea.

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 audiofidell, on 20 ianuarie 2023 - 16:23, said:

Rezerva de multilama care sa tina luni de zile? E halucinant ce citesc aici. Nu, nu tine niciunul mai mult de o luna, si asa tras de ea la maximum. Despre ce pisici vorbim aici? Niciodata nu au tinut mai mult, e vorba de chestii obiective aici, otelul din care e facuta lama. Daca o lama japoneza fara compromisuri de calitate extra cum e KAI nu tine mai mult de 8 utilizari, hai sa zicem maximum 20 cum am auzit la unii, de ce ar tine o rezerva Gillette mai mult?

Ca sa raspund on topic, da, sunt relativ calitative. Cine e interesat de calitatea rzerveelor Gillette in functie de provenienta, sa ma contacteze pe privat, pot oferi contactul furnizorului meu. Iau de 6 ani de la el si au fost intotdeauna bune si pretul de asemenea, mai bun decat in magazin, 10 lei rezerva fusion si proglide.


Poate de aia te tine maxim luna, ca sunt luate pe surse.
Nu stiu ce este cu o astfel de aroganta, adica mai multi oameni iti spun ca tin cateva luni si vii tu si spui ca este imposibil, adica noi restul suntem tampiti, nu stim la cat timp schimbam rezerva.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
In Romania se importa de zeci de ani lame facute in Polonia care sunt foarte slabe.

Eu am folosit de cand au aparut Sensor, Sensor 2, Sensor 3 si Mach 3 Turbo.
Am avut aparat Sensor original primit din SUA pe care l-am folosit dupa ce s-a stricat Sensor sport original negru cu albastru, in anii '90.
Pe ele am pus lame sensor 3 aduse de afara care in RO au aparut oficial cu o intarziere de zeci de ani.
Am si aparatul Senzor 3 facut in China.
Cele originale se strica pana la urma, se rup partile pe care se sprijina rezerva, e un plastic ordinar, nu e armat cu sticla si nici nu e un polimer HD performant.

Rezerve Sensor 3 si Mach 3 Turbo am avut americane, poloneze, nemtesti, chinezesti si elvetiene facute pt. UK.
Cele mai bune au fost cele elvetiene pt UK, dupa 8 luni inca taie bine, dar se duce banda tampon cu aloe si le arunc.
Cele chinezesti, nemtesti si americane tin cam doua luni similar, se duce banda tampon, dar si lamele incep sa ciupeasca.
Cele poloneze tin cam 5 utilizari, dupa care ciupesc.
Lamele clasice Gillette Platinum ma tin o singura utilizare ( fara reascutire), nu le pot utiliza de doua ori fara ascutire.
Desigur toate folosite similar cu barba umezita si foarte bine frecata cu spuma.
La spuma am gasit ca Gillette e superioara, chiar e pro glide, insa folosesc si alte marci care nu sunt asa de performante dar miros mai bine.

Lame facute in Polonia am cumparat o singura data in anii '90 si am mai primit de cateva ori.
Posibilitatea sa mai cumpar lame poloneze este zero.
Chinezesti si nemtesti se gasesc in kit cu tot cu aparat.
Eu iau din anii '90 rezerve aduse de afara, cu carca cum se zice.

Edited by loock, 20 January 2023 - 18:29.


#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

 audiofidell, on 20 ianuarie 2023 - 16:23, said:

Rezerva de multilama care sa tina luni de zile? E halucinant ce citesc aici. Nu, nu tine niciunul mai mult de o luna, si asa tras de ea la maximum. Despre ce pisici vorbim aici? Niciodata nu au tinut mai mult, e vorba de chestii obiective aici, otelul din care e facuta lama. Daca o lama japoneza fara compromisuri de calitate extra cum e KAI nu tine mai mult de 8 utilizari, hai sa zicem maximum 20 cum am auzit la unii, de ce ar tine o rezerva Gillette mai mult?

Ca sa raspund on topic, da, sunt relativ calitative. Cine e interesat de calitatea rzerveelor Gillette in functie de provenienta, sa ma contacteze pe privat, pot oferi contactul furnizorului meu. Iau de 6 ani de la el si au fost intotdeauna bune si pretul de asemenea, mai bun decat in magazin, 10 lei rezerva fusion si proglide.

O rezevra gillete tine enorm, eu le arunc ca ma plictisesc de ele dupa multe luni, poate ani. Rar am avut rabdare cu una sa ajung sa zic ca intradevar nu mai rade ca lumea (smulge, agata etc).
Ma rad de cteva ori pe saptamina (2-3) si am o barba rezonabil de tzepoasa chiar daca nu cea mai bogata.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Pe partea celalalta, cu un cartus nu poti rade barba mai mare de 4-5 zile fara sa blestemi de toti sfintii si fara sa faci 100 de treceri sau fara sa folosesti un trimmmer.

Cu un aparat de ras clasic de tip pieptene dai jos dintr-o trecere barba de 2 saptamani.

#17
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

 sirgoofy, on 20 ianuarie 2023 - 15:35, said:

Nu stiu la acest aparat insa la mach 3 toate rezervele incercate de mine au fost fake incepand din anul ~2017, am renuntat la gilete de cativa ani.
@rexx: capete luate recent te tin 3-4 luni ?
La mine ultimele incercate mergeau 2-3 utilizari Posted Image, 3-4 luni ar fi exceptional !!

eu ma rad cam 1 data la 4-5 zile ca lucrez de acasa. de fapt ma rad cand incepe sa ma deranjeze barba

#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Haideti sa va zic si eu depre Gillette, ca doar sunt barbat si ma barbieresc.

In urma cu cativa ani, am cumparat de pe okazii (nu se nascusera apropo sau tocmai) de la doua persoane trei seturi a cate 8 lame Gillette Mach 3 Turbo si Sensitive. Le folosesc cu manerul Gillette M3 Power Nitro (ala de vibreaza). Stiti cate rezerve folosesc pe an? Doua, una la sase luni. Ma barbieresc o data pe saptamana, ca am fata mica si parul rar. Tot de doua ori pe an schimb si bateria. Deci se poate si asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate