Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )
 Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...
 Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi
 Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

iPhone 15- zvonuri

• This topic is locked This topic is locked
180 replies to this topic

underrated

underrated

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am auzit, dar la 5000 cat o sa fie pretul la noi probabil, cam mari taxele alea de 25% din valoarea produsului.

catalinman

catalinman

RCS & RDS

Plus ca preturile din Europa sunt in euro, 799 dolari se transforma in 799 euro.

Se mai adauga TVA de 16%, se mai adauga si adaosul comercial pus de comerciant si ala e pretul final. ;)

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Nu mai e 1:1 USD/ EUR in preturile apple de anul trecut.

799 USD a devenit 999 EUR la iPhone 14 si 999 USD a devenit 1299 EUR la Pro (base)

Inainte, chiar daca preturile in UE includeau taxe, era 1:1 si differenta de curs valutar acoperea parte din taxe. Dar cum USD si EUR anul trecut n-au mai fost asa diferite...

De luat in calcul ca in EU avem import duties unde definitia "originei produsului" e diferita fata de US + taxe mai mari (VAT). Posted Image

Edited by Lex404, 30 August 2023 - 11:41.

senzanome

senzanome

Active Member

• Grup: Members
Am primit un e-mail de la Apple. Pe 12 Septembrie se lansează noua serie iPhone 15.

catalinman

catalinman

RCS & RDS

Din zvonurile ce le-am citit eu pana acum e posibil sa scumpeasca si in SUA. Sa lase preturile de anul trecut valabile pentru Europa si sa bage o majorare de preturi pentru US.

https://www.macrumor...increase-rumor/

Totusi nu e nimic sigur, sa nu avem surpriza ca noile preturi marite sa fie valabile pe ambele continente. :))

Conform cu articolul de mai sus iPhone 15 Pro o sa coste 1099 dolari in loc de 999, iar iPhone 15 Pro Max 1299 dolari in loc de 1099.

Vedem in data de 12 septembrie ce preturi anunta.

Lex404

Lex404

Guru Member

Pai tre sa isi acopere pierderile din Turcia si Japonia :lol:

In Turcia nu schimbase preturile la fel de rapid ca inflatia si ajunsese sa coste vreo $400 :lol:

In Japonia la fel, si cred ca inca-s ieftine, a zburat YEN-ul de la ±100/ USD la 145/ USD, iphone 12 fusese lansat la echivalentul a $500 pana s-a facut anul sa lanseze 13...

_o_

_o_

Active Member

View Post2Unlimited, on 30 august 2023 - 07:08, said:

"slightly curved edges" - De asta ma temeam. Schimbare de design care nu prea va fi schimbare de design...
Voi vedea cand il voi butona...
Actualul design m-a convins sa fac trecerea la iphone, ar fi pacat sa ii rotunjeasca marginile !

birau1982

birau1982

Active Member

Ar fi super, se simte mai bine in mâna rotunjit.

raducanu969

raducanu969

Active Member

pt catalinman - de aceea am si intrebat, am citit despre aceste preturi, mentionandu se faptul ca Apple ar dori sa acopere din terenul pierdut si de aceea, ar veni cu preturi putin mai mici dar, de ce nu, sa fie aceleasi ca si la iPhone 14, chair ar fi bomba.
Oricum ma astept la un 6,000 lei un Pro, acum, sa vedem ce va fi, oricum, voi plasa o comanda :)

pt senzanome - nimic despre pret :)))

pt _o_ - da, am citit despre acest lucru, nu ar fi rau

benis

benis

Guru Member

La 15 Pro max vor fi întârzieri de câteva săptămâni.
https://www.forbes.c...ook-leak-specs/

The Pro Max Delay

One issue with the iPhone 15 Pro Max, which will impact Apple’s sales reporting, is an expected delay on the main order of units. It could take up to four weeks to fulfil the bulk of orders.
"The highest end iPhone with the most advanced camera system may face delays into October, however, due to image sensor readiness. Camera parts supplier Sony will not be able to provide the image sensor used by the iPhone 15 Pro Max in time for it to ship alongside the other new models."

Lex404

Lex404

Guru Member

Wtf... sper ca nu :lol: Pe 28 septembrie am deja programare la apple store :lol:

kvlq

kvlq

Active Member

Stiu ca am mai discutat puțin pe topicul de iPhone 14, dar încă nu sunt lămurit legat de garanția de pe Amazon.
Planuiesc sa dau precomanda la ei anul asta, pentru ca fata de ai noștri, măcar oferă transparenta si cam respecta termenele de livrări. Iau in considerare Amazon.de, .it, .nl (in principiu cele care livrează in RO). Din câte am înțeles sunt obligați sa ofere in EU garanție de 2 ani (la fel ca la noi). Mă gândesc ca primul an e internațională (iStyle in RO), iar al doilea unde oare? Tot la iStyle? M-aș îndoi, pentru ca Apple oficial oferă doar un an... Ca daca îl iei de la Orange/eMAG/Altex etc, al 2lea an e valabil tot la ei. Deci cine s-a ivit pana acum de treaba asta sau știe sigur cum e?

Edited by kvlq, 02 September 2023 - 23:07.

Lex404

Lex404

Guru Member

Garantia in UE oriunde e 2 ani.

Doar ca in loc sa folosesti garantia de un an de la apple, foloseste garantia de la amazon. De ex daca istyke iti schimba telefonul, nu stiu daca amazon mai ofera al doilea an de garantie.

Apple ofera garantia tehnica (un an).
Amazon ofera garantia comerciala (doi ani)

Trebuie sa alegi una din ele, daca o folosesti pe aia tehnica si primesti device diferit, Amazon nu are in baza a ce sa iti mai ofere garantie.

Asta se aplica si daca il iei din Romania...

abac

abac

Guru Member

Legea europeana nu mentioneaza ca garantia se intrerupe/anuleaza la schimbarea dispozitivului.

kvlq

kvlq

Active Member

Da, perfect de acord.
Insa întrebarea mea se referă la altceva. Ca sa fiu mai explicit, sa zicem ca telefonul nu are nicio problema in primul an. Iar in al doilea an vreau sa îl duc in service. El fiind cumpărat de pe Amazon.de iar eu stand in România. Unde merg cu el?

abac

abac

Guru Member

Il trimiti inapoi la Amazon. Sau il trimiti unde iti zic ei.

kvlq

kvlq

Active Member

Mda, de asta îmi era "frica".
In cazul asta, cred ca mai bine mă rezum tot la ai noștri comercianți, măcar n-am bătăi de cap in caz de ceva cu trimisul prin curier cine știe prin ce tara/la ce service prin afara si sa stau fără telefon o perioada mai mare de timp.

Lex404

Lex404

Guru Member

View Postabac, on 02 septembrie 2023 - 23:14, said:

Legea europeana nu mentioneaza ca garantia se intrerupe/anuleaza la schimbarea dispozitivului.
cred ca daca aceasta (schimbare) e facuta de comerciantul care a oferit garantia comerciala.

Nu imi imaginez cum amazon vinde un iphone cu seria 55555555 si peste un an userul cere garantie la un iphone 666666, fara a avea niciun alt istoric cu comerciantul. poate doar daca iti face amazon programarea la service in Romania si apoi primeste datele noului telefon.

Amazon se misca insa destul de repede, fara telefon stai oricum si in Romania.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate