Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

13 Septembrie vs. Crangasi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Buna tuturor, deschid acest topic pentru a va cere o parere. O prietena a gasit niste oferte in zonele acestea(similare ca pret) nu se poate hotari. Incep eu, 13 Septembrie (zona Marriott): relativ aproape de centrul vechi,  zona cu blocuri mai noi,  sosele largi,  lipsa  piata sau supermarketuri mai mari,  aproape de Rahova, aproape Casa Poporului, lipsa metrou. Crangasi: zona nu f bine cotata,  blocuri mai noi, metrou, aproape de Victoriei,piata consacrata. Bombardieri cred ca sunt in tot Buc, deci nu se pun. Voi ce parere aveti?

#2
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
E vorba de inchiriere sau de cumparare?

Conteaza foarte mult ce tip de persoana e prietena ta, de exemplu unde are jobul. In zona 13 septembrie ai Vulcan Value Centre si Liberty Mall pentru cumparaturi. In zona Crangasi ai lacul si parcul daca vrei sa iesi la alergat, plimbare seara etc.

Ambele zone au plusuri si minusuri, dar cel mai bine ar da niste ture prin cartierele respective la diferite momente ale zilei sa vada cum ii place. La urma urmei, e o alegere foarte subiectiva.

#3
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Ar vrea sa cumpere, a gasit ceva in zona Marriott si in zona Crangasi. Personal mi s ar parea mai bine cotata prima zona,  momentan lucreaza remote dar probabil daca se va duce la birou va fi in Pipera. Ce ma deranjeaza pe mine la 13 Sept e proximitatea cu Rahova, si faptul ca nu e metrou.

#4
BBadescu

BBadescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.01.2022
Am stat într-un bloc peste stradã de Marriott câțiva ani.
Zona mi se pare f ok, mai ales partea care începe de la intersecția dintre Calea 13 septembrie și Panduri și continuã spre Casa Poporului pânã jos la Bd. Libertãții (pe lângã Catedralã).
Ai cam tot ce iți trebuie, acum depinde însã și unde sunt celelalte punctele de interes (muncã, grãdinițã/școalã etc).

#5
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Exprimare haotica, cu ce te avantajeaza apropierea de Casa Poporului sau Rahova?13 sept e de preferat decat Posted Image Crangasi,zic eu...Apoi restrange cautarea-daca primeaza bloc nou gasesti oriunde...Posted Image Altfel spus, sa iti ramina citeva criterii.Si alegi in functie de ele

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Ai piață în buricul Crîngașiului", cu complex mare, Lidl & etc.
A, pe Constructorilor ai Auchan, plus altele, este ca un mic mall.

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,229
  • Înscris: 13.06.2004
La Mariott sau pe acolo nu e departe piaţa (vreo 2 k.m.), că o ai pe aia de lângă Chirigiu. Magazine ai pe la fostul Cinema "Lira". Într-adevăr, cam e ceva faună prin zona aia. Metroul, la Izvor, însă cam faci ceva până acolo dacă e aglomeraţie.
Crângaşi, cred că s-a mai liniştit zona faţă de acum 20 de ani. Şi da, e piaţă mare pe acolo. Cu ceva bazar. Dar nu arată la fel de mişto zona.
Aglomerate sunt ambele zone.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 Melteanu, on 19 ianuarie 2023 - 13:44, said:

Crangasi,zic...
Am locuit în Crîngași, niște zeci de ani, nu este nimic de speriat, cum se crede, este mai mult ,,mitologie ".
Dar mare atenție, să nu cumpere în blocuri făcute din prefabricate, alea sînt nașpa, mai ales dacă nu sînt anvelopate.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,229
  • Înscris: 13.06.2004
Păi alea făcute în 1986-1988 din ce sunt?
Cel care a deschis subiectul nu a spus ce mod de deplasare preferă: automobil, transport în comun, mers pe jos.

Edited by djl, 19 January 2023 - 14:16.


#10
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In Crangasi Rahova Ferentari IE bruneti multi....

#11
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Transport in comun, mers pe jos, de asta am mentionat si metroul sau lipsa lui in criterii..intr adevar cu masina ai mai multa mobilitate din 13 sept, dar nu vrea sa depinda de masina, de fapt vrea sa renunte de tot la ea.

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu zic ca mai important e cum arata apartamentul !

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Care apartament nu este la strada? Apropo, bulevard mare poate insemna si salvari multe, sigur vrea nino-nino?
Ce pozitie au fata de soare?
Ce vecini au? Au restante?
Care bloc e izolat?
Daca are masina, are unde s-o parcheze?

Eu pot sa-ti spun despre Crangasi, aici am stat de cand aveam 1 an. :)

Edited by sorin147, 19 January 2023 - 14:39.


#14
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Baieti nu uitati de clopotele de la piramida lui prea fericitu'Posted Image

#15
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Nici unul nu e la bulevardul principal, stradute adiacente.  Bloc ok (dupa 85) in ambele cazuri, suprafete la fel,  pret cam la fel.  Doar zona ar fi diferita.. ma intereseaza care ar fi mai bine cotata, in opinia voastra. La prima vedere as zice 13 sept,  dar daca le luam pe rand, nu are prea multe de oferit.

Personal proximitatea fata de catedrala neamului mi se pare un avantaj,  dar nici o piata doldora nu mi se pare de lepadat.  O sa ii arat prietenei forumul, sa ia o decizie. 🙃

#16
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,968
  • Înscris: 03.12.2021
Mariott nu e rahova. Uita-te pe  harta. E semi-central. Zona e excelenta.

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 sorin147, on 19 ianuarie 2023 - 14:38, said:

Eu pot sa-ti spun despre Crangasi, aici am stat de cand aveam 1 an. :)
Poți să le explici, că nu mai sînt cioroiplaneți", cum se tot rostogolește bîrfa?

 djl, on 19 ianuarie 2023 - 14:16, said:

Păi alea făcute în 1986-1988 din ce sunt?
A specificat colegul ceva despre an?!
Există blocuri din plăci, și există blocuri din cărămidă și beton, în Crîngași.

 nennadd, on 19 ianuarie 2023 - 14:53, said:

(dupa 85)
Ei bravo, acum ai spus.
Păi, atunci, fugi de Crîngași, alea sînt din plăci prefabricate, care pînă la anvelopare, au avut mucegai pe interior, unele blocuri nu sînt anvelopate nici acum.

#18
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Multumesc mult pentru raspunsuri, intrebarea e strict legata de zona. Sector 5 vs sector 6, plusuri, minusuri,  etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate