Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Lumini RGB plafon masina

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
cornelius2011

cornelius2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 05.05.2011
Buna ziua, vreau sa mi pun leduri rgb in mașina pe plafon plecând de la pasager până în spate, facând turul portbagajului și ajungând la șofer. Întrebarea e daca este legal sau nu? De afara s ar vedea că e o lumină colorata. Dar vreau cu Nr legii. Mulțumesc anticipat!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
inainte de a face acest lucru, ai gandit si faptul ca va iesi nasol pt ceilalti participanti la trafic? asta in contextul in care mai schilodesti su omori pe careva, pt ca matale de la lumina spre intuneric afara nu vei vedea. asa zicea fizica si biologia, bat-o vina sa o bata

matale din casa cu lumina aprinsa vezi totul perfect afara in intuneric? ia aprinde plafoniera si condu asa, ia vezi, nu te omoara lumina aceea? sa mai si pui ceva care lumineaza intreg plafonul ..... e deja crima

plafoniera, asa chioara cum e, e pt lumina cand ai nevoie sa vezi ceva in masina cat timp esti oprit, dar probabil ca de la prea multe filme unde fetele actorilor sunt iluminate artificial crezi ca e ok si aia chiar fac scamatorii cu masinile pt ca vad perfect cu o lumina ce le bate in ochi, pe timp de noapte

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Fiecare poate sa-si puna ce doreste prin masina, insa pe drumuri publice nu o poti folosi. In primul rand iti iei amenda si in al doilea rand iti distrage atentia de la condus.

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:

d) vehiculul circulă cu defecţiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;

In plus primesti si 6-8 puncte amenda 870-1160 lei ,clasa a III-a de sanctiuni

#4
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Ai sa conduci ca Ray Charles cand incep sa-ti beculeasca prostiile alea in ochi.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Danny, omu' cere numarul legii care-i interzice asta.
Pe el il doar fix in cur cum arata masina (cum sa arate, ca una de cocalari, cum altcumva) sau ca deranjeaza pe cineva. Ca atare, te rog frumos sa-i raspunzi punctual  la intrebare.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Fara suparare dar nu cred ca cineva care are permis de conducere ar pune o astfel de intrebare.... Noaptea sa conduci cu lumina in masina e tortura... daca vrei sa il torturezi pe unu il pui sa conduca 100km cu lumina in masina noaptea...

#7
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View PostLeo2006, on 19 ianuarie 2023 - 12:16, said:

Fiecare poate sa-si puna ce doreste prin masina, insa pe drumuri publice nu o poti folosi. In primul rand iti iei amenda si in al doilea rand iti distrage atentia de la condus.

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:

d) vehiculul circulă cu defecţiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;

In plus primesti si 6-8 puncte amenda 870-1160 lei ,clasa a III-a de sanctiuni


Eu cred ca legea asta se refera daca modifici sistemele de iluminare exterioare, nu cele interioare ale masinii.

Eu nu am vazut niciun politist sa verifice luminile din interiorul masinii. Si totusi sunt atatea persoane care si-au montat lumini in plafon, care sa imite cerul noaptea, etc.

Eu am schimbat ledurile clasice din plafon cu unele led. O sa vina politia sa ma lase fara ceritificat? Posted Image

Edited by opsy091, 19 January 2023 - 12:40.


#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@opsy091 conteaza ce crede politistul  ce constata si iti completeaza procesul verbal, eventual judecatorul, daca vei contesta amenda.

#9
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
voi n-ati inteles ca initiatorul vrea sa ii dati exact nr legii care ii interzice asta? nu conteaza cum arata masina sau daca el mai vede ceva afara, el vrea sa stie nr legii

#10
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Daca nu vreti sa va mai mirati de atatia schiloditi pe soselele patriei, nu mai incurajati asemenea stupiditati.
Cui ii folosesc mizeriile alea? Nimanui.
Cine are de suferit? Ala pe care il mutilezi pentru ca nu l-ai vazut din cauza sclipiriciului inutil din masina.

#11
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postopsy091, on 19 ianuarie 2023 - 12:40, said:

Eu cred ca legea asta se refera daca modifici sistemele de iluminare exterioare, nu cele interioare ale masinii.

Eu nu am vazut niciun politist sa verifice luminile din interiorul masinii. Si totusi sunt atatea persoane care si-au montat lumini in plafon, care sa imite cerul noaptea, etc.

Eu am schimbat ledurile clasice din plafon cu unele led. O sa vina politia sa ma lase fara ceritificat? Posted Image

Daca zice legea "defecţiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare", cam acelasi principiu se aplica si la celelalte dispozitive.
Adica una e sa stai tu in parcare cu led-uri in loc de becuri la plafoniera, nu te vede, nu te aude nimeni - alta e sa mergi in trafic cu discoteca RGB in interior.
Da, da, se aplica si daca sint statice (adica nu e discoteca), parca vad ca o sa sariti de c*r "da' nu fac domne discoteca, ce, am dat in cap la cineva" ?! ;)
Poti sa cauti pe google cit vrei: astea de interior, dar si cele de exterior (sub masina) - TOATE sint ilegale.

#12
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 16.04.2007

View Postcornelius2011, on 19 ianuarie 2023 - 11:44, said:

Buna ziua, vreau sa mi pun leduri rgb in mașina pe plafon plecând de la pasager până în spate, facând turul portbagajului și ajungând la șofer. Întrebarea e daca este legal sau nu? De afara s ar vedea că e o lumină colorata. Dar vreau cu Nr legii. Mulțumesc anticipat!

View PostLeo2006, on 19 ianuarie 2023 - 12:16, said:

Fiecare poate sa-si puna ce doreste prin masina, insa pe drumuri publice nu o poti folosi. In primul rand iti iei amenda si in al doilea rand iti distrage atentia de la condus.
Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:
d) vehiculul circulă cu defecțiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
In plus primesti si 6-8 puncte amenda 870-1160 lei ,clasa a III-a de sanctiuni

Daca ledurile alea sunt omologate pentru masina ta, este legal si poti circula.
Daca nu sunt omologate, nu ai voie.

QED

#13
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.07.2022
daca montezi sub forma de stol de ozn-uri ar fi ceva... daca e foarte slaba lumina nu cred ca vei fi oprit.

eu unul si lumina bordului o setez la limita cat sa mai citesc ceva in el fiindca ma deranjeaza. in schimb mi-as pune neoane/leduri pe sub praguri si eventual un eleron cu leduri.. Posted Image si in fata precum la kinght rider! intr-o zi!

Edited by Punter, 19 January 2023 - 13:19.


#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Mulți taximetriști au astfel de lumină, nu este o problemă în mașină, problema legală este dacă o pui în afara mașinii.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbenis, on 19 ianuarie 2023 - 13:24, said:

Mulți taximetriști au astfel de lumină, nu este o problemă în mașină, problema legală este dacă o pui în afara mașinii.
nu mă mai mir când aud ce procente de analfabeți funcționali avem.

#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
De ce ar deranja pe cineva becurile tale din masina? De afara s-ar vedea doar niste geamuri colorate si cam atat. Mai interesant e sa pui telefonul cu ecranul spre parbriz sa ruleze una din multele aplicatii care imita girofarul :D .

#17
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 17.06.2011

View Posttomcatsk8, on 19 ianuarie 2023 - 15:14, said:

Mai interesant e sa pui telefonul cu ecranul spre parbriz sa ruleze una din multele aplicatii care imita girofarul Posted Image .

Sinceri si eu m-am gandit.... daca ai ceva merga-urgent merita riscul unei amenzi de 1305 RON (9 puncte amenda) din care poti plati 652.5 RON in 15 zile....

Un scenariu: Ai plecat din Timisoara spre Cluj cu masina noaptea ca la 7 dimineata ai avion si se intampla un accident de drum si esti blocat 3-4 ore in trafic si risti sa pierzi avionul spre o destinatie exotica... pui tableta cu imagine de girofar de pe youtube in parbriz si daca esti prins iti asumi amenda de 652.5 RON...

Sincer eu unu mi-as asuma riscul sa iau o amenda de 652.5 RON decat sa pierd 5000-8000 Euro cat am dat pe concediu.

Edited by Qwerty69, 19 January 2023 - 15:56.


#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View PostQwerty69, on 19 ianuarie 2023 - 15:53, said:

Un scenariu: Ai plecat din Timisoara spre Cluj cu masina noaptea ca la 7 dimineata ai avion si se intampla un accident de drum si esti blocat 3-4 ore in trafic si risti sa pierzi avionul spre o destinatie exotica... pui tableta cu imagine de girofar de pe youtube in parbriz si daca esti prins iti asumi amenda de 652.5 RON...

Sincer eu unu mi-as asuma riscul sa iau o amenda de 652.5 RON decat sa pierd 5000-8000 Euro cat am dat pe concediu.

Si daca prinzi un politist pus pe mistouri, nu mai prinzi in veci vecilor avionul...
Intamplare povestita de o cunostinta:

Tipul se grabea sa ajunga la o intanlire de afaceri si era in intarziere... si bineinteles ca a dar in radar cu 70 Km/h pe limita de 50... l-a oprit politistul, asta i-a zis ca e super grabit ca are o intanlire de afaceri foarte importanta ca ii da buletin/permis, toate actele si cartea de vizita si vine el sa ridice procesul verbal de amenda dupa acea intanlire...
Politistul i-a zis sa astepte in masina pana cand ii completeaza procesul verbal, si ca nu are voie sa plece.... a stat politistul in masina 45 minute sa completeze procesul verbal si a venit la el.... i-a dat avertisment, nici macar nu l-a amendat... si i-a zis la misto ca sa nu se mai grabeasca...

Deci l-a tinut 45 minute si nici macar nu l-a amendat, doar a facut misto de el ca stia ca se grabeste...

Cand mi-a povestit tipul faza, ma tavaleam pur si simplu pe jos de ras, nu pot sa cred ca exista politisti cu astfel de simt al umorului...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate