Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Metrorex valabilitate cartele

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Detin 2 carduri STB si le-am incarcat pe amandoua cu cate 80 lei apoi m-am gandit sa iau si 2 cartele de metrou - Metrorex - cu cate 10 calatorii sa fie acolo, problema e ca dupa ce le-am luam am constatat ca expira in ultima zi din noiembrie anul asta - 2023. Eu le-am luat cu impresia ca au perioada de valabilitate mult mai mare, de minim 2 ani. Pe deasupra stau intr-o zona cu destule mijloace de transport STB de asa natura incat nu prea merg cu metroul. Deci daca nu reusesc sa consum toate calatoriile de pe cele 2 cartele Metrorex pana in noiembrie 2023 voi piede calatoriile, pot cere banii inapoi sau se pot preschimba cu altele noi?

#2
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012
Nu iti returneaza Metrorex banii pe calatoriile pe care nu vrei sa le mai folosesti
Cu alte cuvinte ori folosesti cartela, ori pierzi banii platitiein avans

Singura solutie ca sa nu pierzi banii e sa dai cartela de metrou cuiva din familie sau unui prieten care merge cu metroul
Ori vinzi cartela cuiva !

#3
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
donezi si tu cartele daca nu ai ce face cu ele.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu de ce ai mai luat cartelele Metrorex cand poti folosi cardurile STB si la ei.

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
NU prea are sens sa platesti cartele in avans cand poti plati cu cardul bancar direct la turnichet. Pretul redus al calatoriei de 2.5 ron in loc de 3 ron e  valabil doar daca folosesti cele 10 calatorii.

Adica daca mergi doar la servici cu metroul de luni pana vineri e OK cartela cu 10 calatorii. D ela 12 calatorii in sus  pe saptamana e mai bine sa iei abonamentul saptamanal, dar daca ai 12 calatorii in fiecare spatamana atunci abonamentul lunar e mai bun.

#6
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012
Mie mi se pare grozav sa dai 140 Lei pe un abonament lunar Suprafata + Metrou ca nu mai ai batai de cap cu biletul zilnic si il poti utiliza si in zilele libere cand nu sunt deschise casele de bilete
Dar cine isi permite sa dea 700 Lei pe abonamentul pe 6 luni Suprafata + Metrou, nu mai are grija ca trebuie sa innoiasca abonamentul in fiecare luna
Iar cine vrea sa scape de grja reinoirii abonamentului bi-anual Suprafata + Metrou poate plati 1200 Lei

Detalii gasiti pe https://www.stbsa.ro/abonamente

#7
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 eiffel, on 19 ianuarie 2023 - 09:10, said:

Nu stiu de ce ai mai luat cartelele Metrorex cand poti folosi cardurile STB si la ei.

Da???
Stiu ca asa era pe vremuri dar scosesera optiunea. Nu se intelesesera la malai probabil.

#8
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Avand in vedere acest extras de pe pagina Metrorex se pare ca se poate. In cazul in care imi vor ramane calatorii neutilizate voi incerca si revin cu update.

http://www.metrorex....gnetice_p1383-1

III. se poate restitui contravaloarea calatoriilor/zilelor ramase neutilizate in statiile de metrou in care vanzarea titlurilor de calatorie nu se face in sistem fiscalizat (Nicolae Grigorescu 2, 1 Decembrie 1918, Nicolae Teclu, Anghel Saligny, Basarab 2, Grivita, Jiului, Parc Bazilescu, Laminorului, Straulesti) dupa verificarea cartelei de catre personalul comercial.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

 Ninja, on 19 ianuarie 2023 - 15:10, said:

Da???
Stiu ca asa era pe vremuri dar scosesera optiunea. Nu se intelesesera la malai probabil.

A fost o problema la un moment dat cu decontarea intre STB si Metrorex.
Nu mai tin minte cand s-a dat iar drumul la optiune, dar acum 2 luni am vazut ca se putea.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se vede că topicul e curat, da? Sper să rămână așa. Nu de alta, dar în weekend statul pe bordură pare mai dureros.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate