Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Amenda viteza autostrada Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
"În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul. Comunicarea procesului-verbal de amendare se poate face în maximum două luni de la întocmirea acestuia.Pentru autoturisme amenda este intre 275 și 550 de lei. "

#20
OkiAGr

OkiAGr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2007

View Postdanbilserial, on 18 ianuarie 2023 - 23:28, said:

Salut,

Am tranzitat în urma cu câteva săptămâni Ungaria: M43, M5 și M1. Știu (acuma) ca pe autostrada au camere fixe pentru detectarea depasirii limitelor de viteza.

Foarte posibil sa fi trecut prin 2-3 astfel de puncte de control cu viteza de 140-145kmh.

Sa ma aștept la o singura amenda de viteza sau la 2-3?

Mulțumesc

A ajuns amenda? pe M5 dus-intors am tinut si eu 150 pe vitezometru constant. Se pare ca waze nu notifica tot timpul camerele, nu am primit nici o notificare. daca ma uit pe harta vad ca sunt 2 dus 2 intors de la Budapesta. Deci practic ar trebui sa primesc 4 amenzi.

#21
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Pe m5 nu sunt camere fixe.

#22
OkiAGr

OkiAGr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2007

View Postp243df, on 03 martie 2023 - 18:42, said:

Pe m5 nu sunt camere fixe.

Uite aici. Le si stiu cutiile.

Attached Files



#23
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
La keskemet doar dacă stau cu radarul mobil la ieșirea din parcare!


#24
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Acum un an și jumătate am fost în Ungaria cu mașina personală. Am fost avertizat cu privire la două aspecte:
1. Oprirea la stop;
2. Viteza.
Mi s-a spus că o pâine la stopul din localitatea Bătania costă 30.400 forinți. 400 forinți costă pâinea, iar 30.000 forinți costă amenda în cazul nu respecți indicatorul Stop. Adică, ai oprit, ai numărat până la 5 și ai plecat. Cu viteza mi s-a spus că pot maximum 5 km/h mai mult decât cea legală.
Intru în Ungaria și respect întocmai recomandările. Treceau toți fluerând pe lângă mine, indiferent că erau români sau unguri. Eu cuminte, cuminte. Când am intrat pe autostradă n-am mai rezistat. Mi-am fixat un iepure în fața mea care mergea cu 160 km/h și... după el. Și-am mers așa până am ieșit după autostradă. După aia am revenit la... recomandări.
N-am primit până acum vreo amendă de la ei.

#25
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Cum ai norocul, eu într-o sâmbăta dimineața, de la granița cu Austria și pana la Budapesta am prins 4 mașini cu radar la ieșirea din peco. De atunci cum ma apropii de peco la vreun km o las legal.

#26
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Da, sunt masini cu radar plasate langa benzinarii, dar cum spuneam, daca nu depasesti 150 nu te trag pe dreapta. Normal, daca nu exista altfel de limitari. Sincer, n-am avut curaj sa incerc si am incetinit nitel, dar in rest am cam mers cu 150 macar pe vitezometru. Anul trecut 2 drumuri...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate