Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Ce iaurt din comerț considerați, cunoscătorii din domeniu, ca e de calitate ?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Eu am avut o colega de la țară care-mi aducea în fiecare săptămână un bidon de lapte bătut, iar eu îl transformam în ceva minunat.
Laptele deja acrit îl blenduiam in aparat pana ieșea un lichid fin, aerat, apoi puneam bidonul in frigider cu capacul în jos. Se forma la baza- care era de fapt partea de sus a bidonului- zerul, pe care îl vărsam desfacand ușor și nu total, capacul. Rămânea o bautură mult mai densa, concentrata și f fina. De fapt ii marea concentrația si-l aeram.
Merita sa încercați, mulți mi-au mulțumit.

#38
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019
Tu primesti un produs calitativ de la inceput, de aceea iti iese iaurtul bun. Dar iaurtul sau laptele batut facut din lapte cumparat, nu iese nici pe departe ca cel de tara. Eu am incercat acasa cu diverse tipuri de lapte, insa nu prinde nici consistenta si nici gustul unui iaurt sau lapte batut adevarat.

Am cumparat pana acum cateva luni iaurt de casa de la o familie care detine mai multe vaci, insa l-au facut 15 lei litrul si a trebuit sa renunt.

#39
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Eu apreciez iaurtul natural bio de Napolact.

#40
lemoni

lemoni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.02.2013
Iaurt: laptaria cu caimac, artesana - astea cand ajung prin cora. Frecvent de la lidl: in stil grecesc pe care il folosesc in loc de smantana, bio cu ambalaj verde si cele la pahar verde/rosu de 400 ml cred +chefir napolact

#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,258
  • Înscris: 06.07.2007

 Gregan, on 19 ianuarie 2023 - 07:28, said:

Tu primesti un produs calitativ de la inceput, de aceea iti iese iaurtul bun. Dar iaurtul sau laptele batut facut din lapte cumparat, nu iese nici pe departe ca cel de tara. Eu am incercat acasa cu diverse tipuri de lapte, insa nu prinde nici consistenta si nici gustul unui iaurt sau lapte batut adevarat.

Pentru ca nu faci ceva bine.


#42
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

 pasilla, on 18 ianuarie 2023 - 18:07, said:

Artesana are ambalajul mai scump decat continutul.
Iaurtul Pilos are un raport bun calitate/pret.
Nu exista pilos,fabrica de lapte brasov e firma astazi

Edited by NFS01, 19 January 2023 - 09:47.


#43
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 mercur68, on 18 ianuarie 2023 - 22:00, said:




Wow, interesant, deci sa inteleg ca "agitatia" laptelui este un factor primordial in calitatea laptelui batut sau doar ca sa il amesteci mai usor?...
Da, agitarea cu forta si viteza mare e foarte importanta. E suficient sa il "bati" in sus si-n jos de 7-8 ori, dar trebuie cu cea mai mare forta de care dispui iar recipientul trebuie sa aiba aproape jumătate aer.

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

 victor29cr, on 18 ianuarie 2023 - 23:13, said:

Daca iau 1L de la tarani, cate lingurite din iaurtul preferat trebuie sa adaug peste acel litru sa il fac de aceeasi consistenta cu iaurtul cumparat?
De multe ori cand am mai incercat, imi iesea prea... moale sau neinchegat.

bagă 10% iaurt, agită bine la-nceput, dar și după 24 de ore încă odat'
apoi contează să fie la temp camerei, dar la-ntuneric (adu-ți aminte că bunicii făceau în oale de lut)
nu tre să te grăbești, cel puțin 3 zile durează.

90% dintre șmacolinele din bidoane de carton au „îngroșători” înfiorător de mult - nu-mi plac
am găsit iaurt la sticlă care-mi place, de undeva de prin nordul moldovei - nu-mi aduc aminte, dacă văd - recunosc!

sâmbăta cumpăr lapte proaspăt din piață (cam 20% din oferte le nimeresc „botezate” :( )
adaug 10% iaurt de care v-am zis mai sus

PS: nouă ne place iaurtul „țuști” și nu cel „aerat”

#45
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 gushpi, on 19 ianuarie 2023 - 10:09, said:


bagă 10% iaurt, agită bine la-nceput, dar și după 24 de ore încă odat'
apoi contează să fie la temp camerei, dar la-ntuneric (adu-ți aminte că bunicii făceau în oale de lut)
nu tre să te grăbești, cel puțin 3 zile durează.

90% dintre șmacolinele din bidoane de carton au „îngroșători” înfiorător de mult - nu-mi plac
am găsit iaurt la sticlă care-mi place, de undeva de prin nordul moldovei - nu-mi aduc aminte, dacă văd - recunosc!

sâmbăta cumpăr lapte proaspăt din piață (cam 20% din oferte le nimeresc „botezate” Posted Image )
adaug 10% iaurt de care v-am zis mai sus

PS: nouă ne place iaurtul „țuști” și nu cel „aerat”
Ok, deci 10%
Eu puneam 1-2 lingurile la 500ml :))

Nu e rau 3 zile daca iasa ce trebuie. O sa ma apuc iar de teste

#46
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
bio sau nu nu schimba gustul iaurtului.....

#47
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 victor29cr, on 18 ianuarie 2023 - 23:13, said:





Daca iau 1L de la tarani, cate lingurite din iaurtul preferat trebuie sa adaug peste acel litru sa il fac de aceeasi consistenta cu iaurtul cumparat?
De multe ori cand am mai incercat, imi iesea prea... moale sau neinchegat.
Nu am incercat cu iaurt. Doar cu sana. Am testat mai multe combinații (in jurul anilor 2004) pana a ieșit pe gustul meu. La vremea aceea foloseam amorsa Zuzu care a dispărut si un lapte care s-a scumpit prea mult ulterior.

Din ce am citit, iaurtul are o alta procedura de fabricație, la cald

#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
în mod normal adăugarea de „carcalaci” specifici duce la înmulțirea acestora
io aș zice că acea procedură cu înfierbântarea laptelui de bază nu este decât un pas al sterilizării procesului, nicidecum al selectării căror bacterii să se-nmulțească

deci, pui kefir - ar trebui să fie kefir, pui sana - obții sana (nu știu dacă și la consistență, dar sigur la tipul de bacterii lactice.

#49
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
The best money can buy sunt toate produsele de la:

https://www.lactosolomonescu.ro/

Au o gama de produse foarte diversificata de cea mai buna calitate dar si cele mai scumpe de pe piata.



 gushpi, on 19 ianuarie 2023 - 10:24, said:

în mod normal adăugarea de „carcalaci” specifici duce la înmulțirea acestora
io aș zice că acea procedură cu înfierbântarea laptelui de bază nu este decât un pas al sterilizării procesului, nicidecum al selectării căror bacterii să se-nmulțească

deci, pui kefir - ar trebui să fie kefir, pui sana - obții sana (nu știu dacă și la consistență, dar sigur la tipul de bacterii lactice.

Infierbantarea aia trebuie facuta pana la 50* celsius si nu mai mult iar pasteurizarea este cu totul altceva.

Cel mai bun lapte este cel proaspat nepasteurizat.

Laptele dulce se pastreaza la rece la 5* Celsius si trebuie infierbantat pana la 50* Celsius care este temperatura ideala pentru intrarea in fermentatie a bacteriilor lactice.

Pana se obtine produsul dorit se lasa la temperatura camerei si abia apoi cand este bun de consum se baga in frigider.

Cuptorul meu poate fi setat de la 35*celsius pana la 250* Celsius.

Pun laptele in cuptor setez pe 50* celsius si in cateva ore ce am pus aia iese.

#50
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,258
  • Înscris: 06.07.2007
Eu fac asa:
Lapte de preferinta de la tara, daca nu am iau de la dozator 2 litri.
Il fierb si apoi il las sa se raceasca pana la 45-50, maxim 55 de grade. Apoi adaug cam 200 ml de iaurt din cel mai gras cu putinta. Prefer sa cumpar iaurtul de la mici producatori locali. Din alea de supermaket gen Albalact  Covalact, KKlact iasa o pulitura sinistra.
Deci adaug iaurtul, amestec bine si torn toata compozitia intr-un banal vas de ceramica cu capac achizitionat din orice targ de 2 bani.
Vasul il las la temperatura cametei invelit bine in prosoape sau ceva mai gros. Ramane acolo 12 ore apoi e bun de mancat. Il depozitez in camara, la rece sau in frigider. Va iesi genul de iaurt consistent, in straturi. Restul cu lasat 3 zile si alte kkanarii produc o chestie acra la limita stricatului.
Daca va place gustul, pastrati "samanta" pentru iaurtul viitor.

Edited by dan1980_25, 19 January 2023 - 11:01.


#51
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 18 ianuarie 2023 - 20:45, said:

De "Pilos" voiam şi eu să zic, dar uitasem cum se numeşte marca. Scump, cam gras, dar excelent!
La iaurturi de băut, cel de la "Nucet", deşi e un pic cam greţos.
Era unul făcut în Jud. Sibiu, cu gust foarte bun, dar scump acum câţiva ani (2,5-3 Lei păhărelul, dar o găletuşă era 7 Lei). Mâncam numai din ăla. Dar a dispărut de pe piaţă.   Posted Image

Pardon, "Kolos" e. 5 Lei 200-250 Grame, dar foarte bun!

#52
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
La iaurturi, preferam Tnuva pana sa se retraga, acum Muller si iaurturi grecesti(putina apa si 10% grasime), dar, le cumpar rar pe ultimele.
La sana, prefer Covalact.
Dar, nu sunt pretentios, sunt ok mai toate, inclusiv marcile proprii ale magazinelor(Pilos, Winny, Aro, Nr 1 etc..). Singurul pe care il evit, e iaurul Napolact... are  in gust ciudat, care nu mi se potriveste.

#53
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Solomonescu aia se cam iau de mina cu Angst.In sensul ca sunt prea scumpi pentru o piata saraca.

#54
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Iaurturile cu culturi nobile . Diferenta de pret nu e mare. De multe ori un iaurt normal este mai scump decat unul cu culturi nobile

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate