Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Ce iaurt din comerț considerați, cunoscătorii din domeniu, ca e de calitate ?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022

 Melteanu, on 18 ianuarie 2023 - 19:49, said:

Citeodata mari hipermarket aduc iaurt de marci straine.Esi o ocazie pentru mioritici sa vada ca exista si alceva decat zoaiele acre din patrie.
Cred ca te referi la iaurtul indulcit cu zahar. Ca altfel Iaurtul e acru.

#20
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
din principiu produsele fermentate naturale sunt acre. alea externe baga zahar la greu, si tot felu de arome stupide.

eu pun la prins lapte de vaca luat din piata, bate orice lactat din comert. cand nu am d-asta, iau doar kefir, si mai alternez ca te saturi doar de  1 gust.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Acum TOATE produsele lactate (si nu numai s-au scumpit cu 100%)

Dar noi vorbi,, conform titlului, deocamdata despre calitate.
Despre pret, cu alta ocazie Posted Image

#22
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 adnana2121, on 18 ianuarie 2023 - 19:12, said:

Iei de la automate sau piața de vacă.
Pui in borcane de 350 direct fara nimic, capac strans putin
Pe dulap în bucătărie in 3 zile ai cel mai bun iaurt

Nu asa se face. Ce spui tu merge doar vara(altfel devine amar), iar la noi la Vaslui metoda ta  se numeste "chisleag"(lapte "prins").

Cumperi laptele si putina smantana (de aia naturala adunata de pe borcan, nu de aia de la supermaket).
Pui laptele si-l fierbi, cand se mai raceste putin il torni in borcane mari de 800-1L, adaugi o lingurita de smantana in fiecare borcan, mesteci si apoi il lasi 24h cu un prosop(sau altceva) peste ca sa tina caldura.

#23
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022

 sandu222, on 18 ianuarie 2023 - 20:32, said:

Nu asa se face. Ce spui tu merge doar vara(altfel devine amar), iar la noi la Vaslui metoda ta  se numeste "chisleag"(lapte "prins").

Pai bunica punea si iarna lapte la prins. Pentru smantana, iaurt, pe care il folosea la acrit ciorbe sau facut branza(scoaca). In Ardeal

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
De "Pilos" voiam şi eu să zic, dar uitasem cum se numeşte marca. Scump, cam gras, dar excelent!
La iaurturi de băut, cel de la "Nucet", deşi e un pic cam greţos.
Era unul făcut în Jud. Sibiu, cu gust foarte bun, dar scump acum câţiva ani (2,5-3 Lei păhărelul, dar o găletuşă era 7 Lei). Mâncam numai din ăla. Dar a dispărut de pe piaţă.   :(

#25
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu mi-am format o procedura pt lapte batut - nu iaurt, deci cam offtopic - prea bun ca sa n-o impartasesc aici...
Ingrediente:
  • lapte de 3,5 grasime, NON_UHT, neaparat. De exemplu Boni de la Penny, sau Pilos de un litru de la Lidl, sau Vreau din Romania de la Kaufland. Toate sunt la ambalaj de carton de 1 litru
  • Amorsa: Sana de la Albalact la sticlute de un sfert.
Se agita amorsa, se desigilleaza cu grija (intr-o atmosfera cat mai curata, fara spori de mucegai adica) capacele de la cutiile de lapte pe rand si se toarna "la ochi" vreo 2-3 linguri de amorsa in recipient, apoi se inchide capacul. Se lasa la fermentat 2 zile la 22-23 grade, 3 zile la 20-21 grade. Mai jos NU iese bine.

Inainte de consumare se goleste o buna parte din continut (jumatate e ideal) intr-un alt recipient (tot de 1 l, la primul e mai dificil ca nu ai in ce sa-l pui, dar dupa aia folosesc bidonul precedent cand se goleste..) si se agita puternic de cateva ori. Aerul pe care laptele "batut" il prinde in timpul "zbaterii" il face cremos de zici ca-i smantana. Nici nu e acru, poate foarte-foarte putin, e absolut savuros.

#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
Iaurt de vacă Artesana/laptaria cu caimac/nucet/olympus, îmi place iaurt de capră artesana/rupi/Olympus.

#27
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Am aparat de facut iaurt, 7 borcanele, iau lapte de vaca de la tarani, un iaurt bio de la milbona (Lidl) sau napolact. in 6-7 ore e gata Cred ca fac asta de vreo 10 ani, mie imi place asa

 96Flo, on 18 ianuarie 2023 - 19:06, said:

Am o vecina ce face un ,,lapte acru" de bate toate iaurturile din magazine, din comert iaurt de la TCE Trei Brazi, mi se pare cel mai bun, chiar si in pet de 3 lt., au si in sticle de sticla, oale de lut.

Adu-ne si noua reteta!

#28
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 _ColdFire_, on 18 ianuarie 2023 - 17:27, said:

restul nu îmi inspiră încredere  fie prin gust, consistență sau modul de ambalare (prefer sticla din motive evidente).


Ce faci cu mana ta e cel mai bun din punct de vedere al sanatatii.Orice produs obtinut industrial e departe de standardele de sanatate si cauta prin tot felul de chimicale care nu sunt trecute la ingrediente sa faca gustul culoarea etc. al produsului sa fie cat mai atragator.De aceea generatia tanara a uitat sau n-a avut posibilitatea sa "guste" ceva natural si sa faca diferenta.

#29
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

 addysoftware, on 18 ianuarie 2023 - 21:11, said:

Eu mi-am format o procedura pt lapte batut - nu iaurt, deci cam offtopic - prea bun ca sa n-o impartasesc aici...
Ingrediente:
  • lapte de 3,5 grasime, NON_UHT, neaparat. De exemplu Boni de la Penny, sau Pilos de un litru de la Lidl, sau Vreau din Romania de la Kaufland. Toate sunt la ambalaj de carton de 1 litru
  • Amorsa: Sana de la Albalact la sticlute de un sfert.
Se agita amorsa, se desigilleaza cu grija (intr-o atmosfera cat mai curata, fara spori de mucegai adica) capacele de la cutiile de lapte pe rand si se toarna "la ochi" vreo 2-3 linguri de amorsa in recipient, apoi se inchide capacul. Se lasa la fermentat 2 zile la 22-23 grade, 3 zile la 20-21 grade. Mai jos NU iese bine.

Inainte de consumare se goleste o buna parte din continut (jumatate e ideal) intr-un alt recipient (tot de 1 l, la primul e mai dificil ca nu ai in ce sa-l pui, dar dupa aia folosesc bidonul precedent cand se goleste..) si se agita puternic de cateva ori. Aerul pe care laptele "batut" il prinde in timpul "zbaterii" il face cremos de zici ca-i smantana. Nici nu e acru, poate foarte-foarte putin, e absolut savuros.


Wow, interesant, deci sa inteleg ca "agitatia" laptelui este un factor primordial in calitatea laptelui batut sau doar ca sa il amesteci mai usor? interesanta reteta

#30
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Toate is la fel, dacă iau nu mă uit la marcă. Prețul diferă.

#31
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Atâta timp cât îmi place unul, pentru mine e cel mai bun. Că altfel producătorul scrie pe eticheta de exemplu că conține 1 miliard de nu știu ce bacterii. Lucru care pe mine mă lasă rece.

#32
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Nu am mai văzut SIM de ceva ani, luam iaurt la pahar mare.

#33
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Monor si Huzur.

#34
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 sandu222, on 18 ianuarie 2023 - 20:32, said:

Nu asa se face. Ce spui tu merge doar vara(altfel devine amar), iar la noi la Vaslui metoda ta  se numeste "chisleag"(lapte "prins").

Cumperi laptele si putina smantana (de aia naturala adunata de pe borcan, nu de aia de la supermaket).
Pui laptele si-l fierbi, cand se mai raceste putin il torni in borcane mari de 800-1L, adaugi o lingurita de smantana in fiecare borcan, mesteci si apoi il lasi 24h cu un prosop(sau altceva) peste ca sa tina caldura.

 addysoftware, on 18 ianuarie 2023 - 21:11, said:

Eu mi-am format o procedura pt lapte batut - nu iaurt, deci cam offtopic - prea bun ca sa n-o impartasesc aici...
Ingrediente:
  • lapte de 3,5 grasime, NON_UHT, neaparat. De exemplu Boni de la Penny, sau Pilos de un litru de la Lidl, sau Vreau din Romania de la Kaufland. Toate sunt la ambalaj de carton de 1 litru
  • Amorsa: Sana de la Albalact la sticlute de un sfert.
Se agita amorsa, se desigilleaza cu grija (intr-o atmosfera cat mai curata, fara spori de mucegai adica) capacele de la cutiile de lapte pe rand si se toarna "la ochi" vreo 2-3 linguri de amorsa in recipient, apoi se inchide capacul. Se lasa la fermentat 2 zile la 22-23 grade, 3 zile la 20-21 grade. Mai jos NU iese bine.

Inainte de consumare se goleste o buna parte din continut (jumatate e ideal) intr-un alt recipient (tot de 1 l, la primul e mai dificil ca nu ai in ce sa-l pui, dar dupa aia folosesc bidonul precedent cand se goleste..) si se agita puternic de cateva ori. Aerul pe care laptele "batut" il prinde in timpul "zbaterii" il face cremos de zici ca-i smantana. Nici nu e acru, poate foarte-foarte putin, e absolut savuros.

Daca iau 1L de la tarani, cate lingurite din iaurtul preferat trebuie sa adaug peste acel litru sa il fac de aceeasi consistenta cu iaurtul cumparat?
De multe ori cand am mai incercat, imi iesea prea... moale sau neinchegat.

#35
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

 victor29cr, on 18 ianuarie 2023 - 23:13, said:


Daca iau 1L de la tarani, cate lingurite din iaurtul preferat trebuie sa adaug peste acel litru sa il fac de aceeasi consistenta cu iaurtul cumparat?
De multe ori cand am mai incercat, imi iesea prea... moale sau neinchegat.

Din experienta proprie: Nu orice iaurt merge "multiplicat" Am patit ca sa iasa pur si simplu "gretos" erau, scuze "muci". altele dupa vreo 3 zile, aparea la suprafata o chestie rosie, probabil de la chimicale. iaurturile mentionate, respectiv cel de la Lidl si Napolact sau Mandra (pe langa Sibiu), sunt pe reteta mea. Pana la urma este o chestie de experimentat. Pur si simplu, impart un iaurt mic la 7 borcanele la 150g. Deci o lingurita la fiecare borcan

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 victor29cr, on 18 ianuarie 2023 - 23:13, said:

Daca iau 1L de la tarani, cate lingurite din iaurtul preferat trebuie sa adaug peste acel litru sa il fac de aceeasi consistenta cu iaurtul cumparat?
De multe ori cand am mai incercat, imi iesea prea... moale sau neinchegat.
Trebuie neaparat sa pasteurizezi laptele si sa steriliezi vasul unde il pui la fermentat. Altfel iese.....ce iese.

Edited by pasilla, 18 January 2023 - 23:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate