Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"Odă Shaormei" de Ionuț Lenghel

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

Vizualizare mesajBursul, pe 19 ianuarie 2023 - 13:57, a scris:

La mine shaorma se cheama Dürüm (la turcaletii din DE).
Vorbeam cu un turc din Turcia la noi in Romania despre shaorma.

El turcul mi-a spus parerea lui despre shaorma:

-Lan(bai pe romaneste) sa imi bag piciorul(fiind foarte religios i-a placut injuratura asta romaneasca) la noi shaorma e mica scumpa si nu e buna de nimic dar la voi e mare ieftina  si e buna rau si nu inteleg de ce.

#38
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Unde-i ieftina? Ca am trecut recent pe la dristor si era vreo 36 sau 38 de lei lipia de vita.
La mesopotamia am mancat de sarbatori ca eram in afi si era super coada peste tot, si ei erau mai retrasi asa si era ceva mai liber. Tot super overpriced mi s-a parut. Au comandat colegii ceva de la taksim prin noiembrie, am luat tot ceva cu vita, ziceai ca mananci carton. Textura era ...de nedescris.

La dristor e ok, nu comentez de gust. Inainte mancam de la LaHealala la gara de nord dar n-am mai trecut de ani buni. Arata putin dubios dar era foarte foarte buna, si proprietarul tot baga diverse promotii cu berbecut, gyros, etc.
Dar recent n-am mai intalnit shaorma foarte buna si nici ieftina. Poate nu mai sunt la curent cu bogatiile ascunse ale capitalei. :D

#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

Vizualizare mesajvio69c, pe 18 ianuarie 2023 - 17:24, a scris:

Ionut Lengel este de fapt animator al canalului "Imi place sa mananc"
Si a hotarat sa aduca Shawarma -dupa cum este numele original in Orientul Mijlociu si Turcia -
pe plaiurile mioritice.
Legatura cu pamantul tarii o face tepusa in care se infig bucatele de carne, similara cu Teapa lui Vlad Tepes

[...]

Cam despre asta vorbim....
Baiatul nu se sfiieste nici sa prepare shawarma si nici sa insire cuvinte
Felicitari lui, a mancat si virgulele.

#40
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Acum stiti ce cadou sa-i luati lui @Neaceasca85 de ziua lui! :naughty:

Bibenteles, pe langa o shaorma cu de toate.

#41
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

Vizualizare mesajEMPP, pe 19 ianuarie 2023 - 09:14, a scris:

spune o cocălăreală de-a omului.merge și bagă la ghiozdan toată ziua.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bFvzo13lFKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi pe la min. 18, cand si-a pus noodles si aripiore (preparate calde), peste sushi. E doar unul dintre exemple. Daca vrei, iti mai dau.

#42
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Sushi e ceva mancare de 5 stele michellin si daca vrei sa il mananci cu aripioare esti un prost.
Du-te ma, snobule!

#43
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Iar am citit topicul asta, iar mi-e pofta de Lenghel. Pardon, de saorma. Se mai gaseste saorma buna in Bucuresti? Ca, la cate reviewuri proaste gasesc pe internet, imi vine sa ma las de saorma. Mmmm, saorma, my love!

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Încearcă mai degrabă gyros. Au şi vegetal.   :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jiY-cv8efWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
https://www.tiktok.c...&_t=8gnqzDkNLbF

#46
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 22.06.2023
Mie mi se pare slabut omul...era bunicel la inceput..te ducea cu gandul la Mr Bean (era un episod cu el in restaurant)...dar, slabut.

#47
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Eu sincer nu stiu cum de are o astfel de popularitate pe internet, ca este analfabet, nu stie sa se articuleze si pe plan gastronomic habar nu are. Posibil clientela lui sa ii se asemene.


View PostYhzx23, on 19 ianuarie 2023 - 17:55, said:

Vorbeam cu un turc din Turcia la noi in Romania despre shaorma.

El turcul mi-a spus parerea lui despre shaorma:

-Lan(bai pe romaneste) sa imi bag piciorul(fiind foarte religios i-a placut injuratura asta romaneasca) la noi shaorma e mica scumpa si nu e buna de nimic dar la voi e mare ieftina  si e buna rau si nu inteleg de ce.

Turcul nu stie de shaorma, el stie de Döner. Cauta Yaprak Döner sa vezi acolo calitate de "shaorma".

Shaorma "originala" o gasesti in Siria, Liban si este foarte basic. O lipie facuta de ei putin prajita la foc, o maioneze cu usturoi sau hummus sau tahini, carne, castraveti murati, rosie, uneori ceapa, uneori cartofi prajiti. Aruncata putin in grasimea carnii si data inca odata prin foc sa se rumeneasca bine. E super subtire si costa 1-1,5$.

In Turcia se pune carne, ceapa cu sumach, patrunjel si aia este. Sos nu se adauga deoarece carnea este foarte suculenta si ca sa ii simti gustul. Tot 1-1,5$ costa.

La noi o shaorma are 500g in sus, la ei maxim 200g. De aici diferenta de pret. La noi este mai bogata cu de toate si nu mai are nimic in comun cu reteta originala, ci a devenit un fast food romanesc care sa iti tina de foame, nici de cum o delicatesa originala.

#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Cine e asta, cel care face reclama la cheiefsi?

#49
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ai saorma? Stau. N-ai saorma? Ciao!

#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

Vizualizare mesajJimbo91, pe 25 decembrie 2023 - 14:41, a scris:

Mie mi se pare slabut omul...
Da, si mie mi se parea slabut... in urma cu vreo 10 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate