Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

boxe spate se aud prea incet

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mos2fet

mos2fet

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2023
Am un Opel astra si in spate difuzoarele pe 13.5 au fost schimbate marca Mac. 4 ohmi.
Se aude foarte incet fata de cele din fata care sunt originale. Degeaba dau fade nu ma ajuta mult. Ce ar fi de facut?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Ce impedanța aveau boxele originale și câți watti?

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Difuzoarele, pe langa impedanta si putere mai au un parametru care la produsele de duzina nu este specificat si se numeste sensiblitate.
Ori pui toate 4 boxele din masina la fel ori traiesti cu ce ai. Pur si simplu acele MAC-uri de pe spate au sensibilitate mai mica si trebuie mai multa putere ca sa le egaleze pe cele de pe fata.
Vad ca Emag de exemplu are acest filtru. Cu cat mai mare cu atat se aud mai tare.

Attached Files



#4
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cand schimbi boxele, vezi ca wattii sa fie RMS, nu PMPO. Vrei cal pur-sange, nu martoaga resapata, ce naiba.
Astra de care? G?

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Ar mai fi si forma difuzoarelor, adica palnia care poate fi sa zicem mai adanca la unele, sau partea exterioara a palniei cea care permite oscilarea acesteia, etc. Inlocuirea cu difuzoare similare cu cele scoase rezolva problema.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 30.08.2006
Cele stoc sunt sunt de calitate buna. Probabil ca ai pus ceva de duzina si fara sa respecti impendanta, puterea sau calitatea menbranei. Pune niste boxe cu membrana din hartie daca vrei sa se vada o diferenta pozitiva fata de cele pe fata.

#7
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Foarte posibil sa fie vopsit leopardul pe boxele alea.... să aibe 16 ohm

#8
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 05.08.2007

 atupi, on 18 ianuarie 2023 - 18:06, said:

Difuzoarele, pe langa impedanta si putere mai au un parametru care la produsele de duzina nu este specificat si se numeste sensiblitate.
Ori pui toate 4 boxele din masina la fel ori traiesti cu ce ai. Pur si simplu acele MAC-uri de pe spate au sensibilitate mai mica si trebuie mai multa putere ca sa le egaleze pe cele de pe fata.
Vad ca Emag de exemplu are acest filtru. Cu cat mai mare cu atat se aud mai tare.

Asta este explicatia corecta.

#9
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Spatele nici nu trebuie sa se auda mai tare sau la fel de tare ca fata.
Cand pui difuri noi cam asa se intampla in majoritatea cazurilor, utilizatorii au o surpriza, se aude mai incet si/sau sunetul nu mai are aceeasi dinamica, ori bass mai anemic.
Cand pui difuri noi (amplificate direct din player) cauta tot timpul ce spusera colegii mai sus, sa aibe sensibilitate cat mai mare, 90+ db.
La difuzoare toti se uita la wati, ca la telefoane sa aibe zeci de megapixeli camera...

In plus si difuzoarele trebuie rodate (brake in, sa mearga la volum ceva mai ridicat vreo 20 de ore) .

Poti compensa dezamagirea ca nu se aud ca alea stock prin inlocuirea lor inapoi cu cele stock, sau cauti o pereche cu diametru de 16cm , 30-40w ca nu-ti trrbuie mai mult, cu sensibilitate 90+ db

...sau le bagi prin amplificator fata/spate sa baraie pana le sare membrana

Edited by Octavian___, 19 January 2023 - 07:50.


#10
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
Playerul tau ,daca e original , scoate 4x15 w reali. Mac audio au in specificatii peste 45 w reali. cred ca ai nevoie de un amplificator pe spate.

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Galagie mare in spate si liniste in fata de unde ar trebui sa-ti vina sunetul...nu-i bun


#12
mos2fet

mos2fet

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2023
Am dat detalii dar nu apare.
Opel astra G luat second Mac a pus propr vechi si nu mai stiu originalele 4 sau cati ohmi.
In fata zice ca is originale dar 16" si membrana exfoliata.
Oricum se aude spatele mult prea incet.
O fi : alte cauze eg. firele subtiri? boxele naspa Mac?
Vreau hertz dieci 13.3 80w coaxial, ar fi ok?
Si fata tot hertz 16. Recomandati altceva? Pioneer mai ieftin?
As pune la fel toate (ideal) dar asa a fost usa projectat, nu decupez nimic.
Vreau sa se auda decent sa se bucure de masina si aia din spate.

#13
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
sunt bune hertz DAR trebuie un amplificator dedicat cu 80w rms pe fiecare canal ca sa se auda bine, altfel se va auzi mai incet decat cu prastiile originale. sensibilitatea e cheia

#14
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Nu trebuie amplificator.
Am Hertz in masina (13cm) si se aud tare amplificate doar din player.
Am avut si amplif 4x65w  Vibe  POWERBOX65.4M-V7, dar am renuntat la el pt ca pur si simplu nu era nevoie.
Tocmai pe ideea asta l-am luat, pt ca am fost si eu sigur ca fara un amplif se va auzi bine , dar cu volum mai slab..
Sa ai si un player cat de cat.. si compenseaza

Aditional cu compensatu, mai trebuie un pic de rabdare si pana cand difuzoarele isi fac rodajul "brake in" si asta simti/auzi daca ai ureche pe masura ce se aduna orele de functionare.
Un dif folosit mult, dar functional fara membrana varza etc, va avea o sensibillitate (mult) mai crescuta decat un difuzor nou, si va reda mai bine/va avea un interval de frecventa mai mare.

D-aia difurile vechi stock (dar functionale) se aud cu adevarat mai tare decat unele noi.

Deci acum la mine in masina juri ca am amplificator si nu playeru scoate asa sunet, nu neaparat super puternic (oricum se aude tare) cat de deschis/plin, acopera gama larga de frecv..
E drept ca am mai butonat prin setarile playerului, dar se aude clsr ca difurile au inceput sa intre in functionarea deplina sa zic asa.
Cand erau noi nu se auzeau asa tare frumos.
...le-am facut brake in mai fortat cand aveam amificatorul :))))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate