Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

job description

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Catorz

Catorz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2014
Salutare!

Ma aflu intr-o situatie ciudata la locul meu de munca.
Managementul a hotarit sa nu mai fac jobul pe care l-am facut timp de o galagie de ani si pentru care am facut o facultate, training-uri, certificari Microsoft, etc.
Ei au decis sa ma mute pe o pozitie unde nu am nici o idee ce este, cum se face si ce se face acolo.
Dupa 4 luni nici macar nu am un job description insa ei imi cer sa imi pregatesc obiectivele pentru anul in curs.
Acum, pentru mine este o situatie  bizara sa imi fac obiectiele atita timp cit nu am job description ori cel putin asa cred eu ca ar trebui sa fie: mai intii definesti jobul si cerintele si abia dupa aia face obiectivele.

M-am benoclat si pe Goagal insa nu resuesc sa ma lamuresc.

Are careva idee sau e corecta presupunearea mea ca e o legatura de conditionalitate: mai intii job description si abia apoi job abjectives?
Multumesc pentru orice sfat sau idee construcitva!

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De ce ai asteptat 4 luni fara sa ceri lamuriri la resurse umane ?

#3
Catorz

Catorz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2014

View Postketa, on 18 ianuarie 2023 - 13:02, said:

De ce ai asteptat 4 luni fara sa ceri lamuriri la resurse umane ?

Asta am facut, am protestat, am trimis emailuri, am vorbit cu managerii implicati si am vorbit si cu HR. Toti au cautat sa ma convinga sa accept si sa astept sa vina job description-ul. De fiecare data am insistat sa am cit mai repede job description-ul insa pur si simplu m-au ignorat sau mai pe romaneste: s-au pisat cu bolta!

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 08.10.2004
nu ai cum sa prestezi un job fara job description, nu ai cum sa semnezi un nou contract pe un nou post fara sa stii ce faci, si in plkus de multe ori job description e gresit ca aia de la hr nu au idee despre ce e vorba...

faptul ca nu ai calificari nu e problema, ceri calificari, dar in scris.

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,988
  • Înscris: 14.03.2013
De curiozitate, cum se numeste acea pozitie noua? Ca trebuie sa aiba un nume chiar daca nu are un job description. Ca doar ai semnat o hartie acolo pe care este trecuta noua pozitie.

#6
Catorz

Catorz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2014

View Postjm2010, on 18 ianuarie 2023 - 13:22, said:

De curiozitate, cum se numeste acea pozitie noua? Ca trebuie sa aiba un nume chiar daca nu are un job description. Ca doar ai semnat o hartie acolo pe care este trecuta noua pozitie.

Asta e ca nu am semnat nimic.
Jobul vechi pentru care m-am pregatit ca un habotnic era de administrare/engineering de sistem iar acum noul e job e definit de manageri: "ceva alegat de procese"!

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 08.10.2004
tu sigur lucrezi la o firma legala ? nu am mai auzit  job..."ceva legat de procese" :))))

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Tactica la nivel de management.
Cativa incompetenti de acolo au gandit sa "restructureze" departamentul , prin cateva foi si cuvinte pompoase, asa ca acei incompetenti sa beneficieze  de un  restart sau refill pe departamentul lor pentru a nu fi in galeata. Acum TU singurul care faci munca pentru incompetentii aia ai de ales. La primul meeting trebuie sa-ti spui cuvantul despre job.

Edited by keta, 18 January 2023 - 13:47.


#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostCatorz, on 18 ianuarie 2023 - 12:58, said:

Dupa 4 luni nici macar nu am un job description insa ei imi cer sa imi pregatesc obiectivele pentru anul in curs.

Vrei sa iti deseneze cineva? Ce nu e clar?

Ti se asteapta demisia!

#10
Catorz

Catorz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2014

View Postsmoke, on 18 ianuarie 2023 - 13:39, said:

tu sigur lucrezi la o firma legala ? nu am mai auzit  job..."ceva legat de procese" Posted Image)))

nu-nu, nu procese dintr-alea ci it-business processes

View Postketa, on 18 ianuarie 2023 - 13:46, said:

Tactica la nivel de management.
.....asa ca acei incompetenti sa beneficieze  de un  restart sau refill pe departamentul lor pentru a nu fi in galeata. Acum TU singurul care faci munca pentru incompetentii aia ai de ales. La primul meeting trebuie sa-ti spui cuvantul despre job.

Exact asta e!
Parca lucram in aceeasi "unitate de productie". Intr-adevar managerul chestiei astea nou infiintate e un tip de noi ii zicem "cârpă", cenusiu, fara opinii si prieten bun a lu' al mai mare.

#11
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Din experienta mea... e doar maculatura fara valoare; pune ceva vag, sau copiaza obiectivele de anul trecut si mai taie modifica din cele ce nu par ca s-ar aplica la noul job. Ceva.. cu: sa facem sa fie bine sa nu fie rau, indeplineste sarcinile, participa activ la sedinte, disciplina, lucru bine facut, participa la cursuri daca il trimite firma etc... Doar generalitati, fara sa pui ceva masurabil, de genul: o sa particip la 3 cursuri, o sa obtin 2 diplome si 4 certificari; o sa aduc 10 noi clienti in firma; o sa raspund la 1000 de telefoane de la clienti, o sa rezolv minim 144 de incidente.
Sau, vorbeste cu seful direct sa iti dea un model daca are, sau, de la ala care a ocupat postul anul trecut.

#12
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Caută și tu pe internet despre "fișa postului" și codul muncii. Din câte știam, este obligatorie.

#13
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Mediu neprofesionist.
Cel de mai sus e incompetent si nu numai ca nu stie ce faci, dar probabil nici nu ii pasa.
Am patit ceva similar la un fost serviciu. Aveam o echipa mica dar relativ OK organizata, cu domeniu de lucru clar. Tot IT. Aveam TL englez care stia cu ce se mananca treaba si conducea bine.
A fost concediat si am ramas in pom, ulterior a fost numit TL (cu numele) unul care conducea deja alta echipa. Si care n-avea habar de ce facem. Si nici nu ii pasa.
In urmatoarele luni volumul de munca si de activitati extra s-a marit enorm (asta se intampla cand n-ai manager sau ai manager incompetent). Asta se poate intampla si cu tine.
La un moment dat m-am saturat si mi-am dat demisia. Probabil ca asta urmareau, desfiintarea echipei (ceea ce s-a si intamplat dupa 3-4 luni de la plecarea mea).

La tine sunt doua variante - oamenii sunt complet incompetenti si merg pe ideea ca tu oricum esti tatic. Nu le pasa.
Varianta a doua e ca ar vrea sa pleci si nu prea stiu cum sa iti spuna.

In locul tau eu as avea o discutie cu un superior ierarhic. Stiu ca ai facut-o, dar inca o data. Si verbal, si in scris. Daca cel direct habar nu are pe ce lume traieste, altul mai sus. Daca tot nu, as incepe sa ma gandesc la schimbarea serviciului,

#14
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Dupa 4 luni nici macar nu am un job description insa ei imi cer sa imi pregatesc obiectivele pentru anul in curs.
In astea 4 luni ce ai facut totusi?
Munca ta de pana la acel moment cine o face?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate