Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Jeleuri home made, dezamagire

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018

View Postirina2014, on 18 ianuarie 2023 - 17:35, said:

nu m-am uitat la nici un clip, am zis la misto.

doar nu te apuci sa chinezaresti
Uite ca mi-a dat

View Postirina2014, on 18 ianuarie 2023 - 17:35, said:

nu m-am uitat la nici un clip, am zis la misto.

doar nu te apuci sa chinezaresti
Mai bine ca nu te-ai uitat la clip si nu te ia febra retetelor de dulciuri ca pe multe femei.
Uite ca Alex a dat sursa ptr forme.

AlexEn, multumesc mult de link ptr forme.
Pai de aia nici n-am pus suc natural de fructe, ca nu stiu exact cati carbo are la 100 ml, si cate kcal, macar asa ala Grainini stiu ca are 12 % carbo la 100 ml si 51 kcal/100 ml.

Obesia cu zaharul e mondiala, medicii au tras semnal de alarma din cauza asta, vezi in f multe locuri despre asta. Iar inlocurilea lui este o provocare de fapt, e chiar ceva interesant chiar facand abstractie de altele. Asta este un experiment ptr iubitorii de retete de dulciuri, cum sa faca sa iasa f bine fara zahar sau indulcitori calorici (faza tine doar la dulciuri fara grasimi).
Tipa din clip parea matura, asa dupa cum auzeam eu vocea, nu stiu ce sa zic.

Edited by MinettoMatoi, 18 January 2023 - 19:13.


#20
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019

View PostMinettoMatoi, on 18 ianuarie 2023 - 19:05, said:

n-am pus suc natural de fructe, ca nu stiu exact cati carbo are la 100 ml, si cate kcal
De ce nu incerci cu suc fara zahar, din cele cu zero calorii?
Eu am facut de mai multe ori, dar nu am dat forme, l-am pus in niste pahare mai mari si in cateva boluri, si l-am mancat asa.

Edited by Gregan, 18 January 2023 - 19:38.


#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMinettoMatoi, on 18 ianuarie 2023 - 00:19, said:


240 g suc de fructe (eu am folosit de visine Granini), trei lingurite de gelatina si miere, dar eu am pus stevia.

nu ai pus sare. Serios, un pic de sare potențează senzația de dulce. Un plus de acru ar fi mers probabil. Lămâie sau sau sare de lămâie.
Alimentele reci au gust mai puțin pronunțat decât cele calde. Când guști siropul ai grijă să-l răcești mai întâi.

#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018

View PostGregan, on 18 ianuarie 2023 - 19:38, said:

De ce nu incerci cu suc fara zahar, din cele cu zero calorii?
Eu am facut de mai multe ori, dar nu am dat forme, l-am pus in niste pahare mai mari si in cateva boluri, si l-am mancat asa.
M-am gandit sa incerc cu suc fara zahar dar am zis ca nu ar merge, mai ales ca nu am vazut sucuri fara zahar neacidulate, insa merge si asa daca agit bine sticla iese din CO2 ala.
E o idee buna, ca pana la urma si sucu ala de visine granini e cam la fel ca unu fara zahar, doar ca mi-a cam placut mie de visine.
Si tie cum ti-au iesit ?  Ce ai pus ca indulcitor ? Eu am facut iar azi noapte cu 500 ml suc din ala, 80 g gelatina (in loc de 50, am zis sa fie mai legata), am pus 25 pastilute de zaharina si tot cam nedulce e, ceva nu da aici.
Ca la crema de prajituri cand puneam tot atata la cam tot aceiaisi cantitate de creme ca si jeleu, iesea dulce f bine.

Eu am pus o folie alimentare pe fundul unui castron azi noapte, am turnat smecherezul acolo, bagat la frigider, scos folie de sub el, farfuria curata, taiat cu, cutitul asa in serpisori cu colturi cum s-ar zice.

Si ceva pot spune acum o diferenta intre haribo si asta, poate e un indiciu ce spune diferenta, haribo cand le sugi, se consuma si intra gustul ala treptat pana dispare din gura tot, asta jeleu home made daca sugi nu se intampla nimic, nu simti nici un gust si nu se consuma, trebe sa mesteci.
Care o fi diferenta ? Cu ce-s legate haribo sau jeleurile din comert de se consuma si se elibereaza aroma aia ?

Nu am auzit sa puna sare in jeleuri, dar nu te contrazic, insa aici e o diferenta majora cumva intre asta si cele din comert, nu sta numai in eventuala sare.
E ceva ce nu stiu eu si nici cei de aici se pare, adica exact care e smecheria.
Ca unu care stie, zice : pune aia, aia aia si iese cum vrei tu. stie la fix ce si cum. Exista oameni pasionati de din astea si scot ei retetele chiar daca nu le au, stiu ce fac astia si cum de le iese in anumit fel. Adica gusta produsul, vede consistenta si tot, si imediat se prind cum se face.

Ca doar nu are ingrediente extraterestre haribo in ei, hai sa fim seriosi.
E vb de aroma, colorant, indulcitor si aia de leaga, ceva diferit de gelatina cumva.
Deci nu prea avem pasionati de dulciuri home made pe aici se pare. Nu femei care copiaza retete standard si atat, iar daca se abat de la ele nu le mai iese.
Sa fie un smecher din asta care le gineste, gandeste, face artificii, modifica, copiaza un produs convenabil dar nu are reteta.
Chiar daca nu mananca el aia, dar ii place sa vada daca ii iese.

Ca eu nu intreb sa mi se zica "De ce vrei asta ? Nu mai manca", eu intreb sa aflu cum se face.
Ca si ala, intreaba care e mai nasol tigara electronica sau aia clasica, si in loc sa i se raspunda la intrebere, i se zice "mai bine nu mai fumezi nici una", pai nu ala era subiectul.

#23
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
cieste ingredientele de pe punguta, o sa vezi ce-ti lipseste

nu stiu ce ti-o placea la cacarezele alea dulci. MAi ziceai de o prajitura, mai luai tu ceva din supermarket - crema de vanilie, alea erau mai ok decat gumele astea colorate

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMinettoMatoi, on 19 ianuarie 2023 - 18:04, said:

Care o fi diferenta ? Cu ce-s legate haribo sau jeleurile din comert de se consuma si se elibereaza aroma aia ?

FRUIT FLAVOUR GUMS
Ingredients: Sugar; glucose syrup; gelatine; acid: citric acid; flavouring; fruit and plant concentrates: apple, aronia, blackcurrant, carrot, elderberry, grape, hibiscus, kiwi, lemon, mango, orange, passion fruit, safflower, spirulina; glazing agents: beeswax, carnauba wax; caramelised sugar syrup; elderberry extract.

De la Haribo de pe site.

Edited by AlexEn, 20 January 2023 - 07:54.


#25
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Pai si cam asta am pus si eu, am inlocuit zaharul si glucoza cu Stevia sau zaharina, in rest am pus aceleasi chestii cam.

View Postirina2014, on 19 ianuarie 2023 - 18:35, said:

cieste ingredientele de pe punguta, o sa vezi ce-ti lipseste

nu stiu ce ti-o placea la cacarezele alea dulci. MAi ziceai de o prajitura, mai luai tu ceva din supermarket - crema de vanilie, alea erau mai ok decat gumele astea colorate
Mie imi plac alea, sunt bune rau. Aia cu crema de vanilie nu stiu ce am zis.
Depinde de gusturi, ce nu-ti place tie, poate sa placa altuia, am zis ca gresim multi cand suntem subiectivi.

Ca si bautura, eu berea o parcep aiurea, e amara si atat, altii mor dupa ea, dar ii inteleg, lor le place, o percep altfel.
Nu pot zice "ce va place amaraciunea aia".

AlexEn, pai cam alea am pus si eu, doar indulcitorii i-am inlocuit, nu spun ei tot, nu-s tampiti sa zica tot.
Siropu ala de glucoza nu justifica felul de legare si faptul ca se duc ursuletii cand le sugi si intra gustul in gura, aia-s doar indulcitori, zaharu, glucoza. Iar la gelatine nu se duce daca sugi.
Ce tampiti si astia, sa bage glucoza care are un IG mai mare ca zaharul, eu am impresia ca prea multa carte strica uneori, la aia de i-a inventat.
Macar putea sa bage zahar si atat.
Si le mai faci si ptr copii. Eu nu-s ca ei cu mintea lor, cu experienta lor, dar le vad mai acatarii ca ei.

Smecheria sta si in arome, dar si in guma aia de leaga, care da consistenta aia si care se topeste cand sugi. Zice gelatina, dar nu zice de care si cum, ca asta de o gasim noi in  nici un caz nu e aia.
Dar unul f experimentat e in stare sa stie reteta chiar daca nu scrie nicaieri ce guma (gelatina) baga acolo.

Mai era un bucatar care prezenta retete dar nu le iesea la astia cand le faceau, si s-a zis "nu spune tot ala". Atunci de ce le mai prezinta daca nu ne iese ?! A innebunit lumea.

Edited by MinettoMatoi, 20 January 2023 - 16:38.


#26
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

Quote

AlexEn, pai cam alea am pus si eu, doar indulcitorii i-am inlocuit, nu spun ei tot, nu-s tampiti sa zica tot.


Ba chiar au zis tot.
Ai pus cearã de albine și cearã Carnauba și nu ți-a ieșit?
Dar agenți de glazurare, ai pus?

Edited by Chayah, 20 January 2023 - 18:23.


#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMinettoMatoi, on 20 ianuarie 2023 - 16:31, said:

am pus aceleasi chestii cam

Si ti-au iesit cam la fel.

View PostMinettoMatoi, on 20 ianuarie 2023 - 16:31, said:

nu spun ei tot, nu-s tampiti sa zica tot.

Ba spun tot ca altfel e ilegal.

#28
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019

View PostMinettoMatoi, on 19 ianuarie 2023 - 18:04, said:

M-am gandit sa incerc cu suc fara zahar dar am zis ca nu ar merge, mai ales ca nu am vazut sucuri fara zahar neacidulate, insa merge si asa daca agit bine sticla iese din CO2 ala.
E o idee buna, ca pana la urma si sucu ala de visine granini e cam la fel ca unu fara zahar, doar ca mi-a cam placut mie de visine.
Si tie cum ti-au iesit ?  Ce ai pus ca indulcitor ? Eu am facut iar azi noapte cu 500 ml suc din ala, 80 g gelatina (in loc de 50, am zis sa fie mai legata), am pus 25 pastilute de zaharina si tot cam nedulce e, ceva nu da aici.
Eu nu am pus deloc zahar sau indulcitori, caut sa fie cat mai putin dulce.

#29
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018

View PostChayah, on 20 ianuarie 2023 - 18:22, said:

Ba chiar au zis tot.
Ai pus ceară de albine și ceară Carnauba și nu ți-a ieșit?
Dar agenți de glazurare, ai pus?
Nu vazusem "FRUIT FLAVOUR GUMS" si aia cu ceara, inseamna ca asta da consistenta aia si face sa se topeasca cand le sugi.

Edited by MinettoMatoi, 21 January 2023 - 10:55.


#30
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Si cam unde s-ar gasi fruit flavour gums ? Am dat o cautare si imi da tot asa produse cu asta, adica produse care folosesc asta, nu prea ma pricep, de aia intreb, este un igredient care se baga in aceste produse, sau ?
Ca daca dai cautare, iti arata niste produse, alea-s produse ca si haribo care folosesc ala, sau este ala in sine care se pune in produse ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate