Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Randament chirii bloc nou vs. bloc vechi

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#235
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Oricum, e irelevant aproape pentru discutie. 10-15k pentru o mobila ikea nici nu se simt cand vorbim de un apartament care incepe de la cateva sute de k. Platesti mai mult comision agentului la cumparare/vanzare decat dai pe mobila.

#236
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postfigo1988, on 01 februarie 2023 - 20:24, said:

Oricum, e irelevant aproape pentru discutie. 10-15k pentru o mobila ikea nici nu se simt cand vorbim de un apartament care incepe de la cateva sute de k. Platesti mai mult comision agentului la cumparare/vanzare decat dai pe mobila.

Difera...
Dar de ce te-ai fixat la locuinte de sute de mii de euro... ?

#237
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postblack_sabbath, on 01 februarie 2023 - 20:27, said:

Difera...
Dar de ce te-ai fixat la locuinte de sute de mii de euro... ?

Preturile in vest, pentru zone cu potential economic sunt cam 2x fata de orasele mari din Romania. Ceea ce face destul de greu sa gasesti ceva sub 100k intr-o zona activa dpdv economic. Dar ma rog, ne indepartam de la idee.

In vest, in conditii normale de dobanzi 3-4%, rata este mai mica decat chiria. Si ca sa clarific, ma refer la componenta de dobanda.

Edited by figo1988, 01 February 2023 - 20:29.


#238
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Aaaaa "in vest"... eu ma gandeam tot la capitala noastra. Ok, inteles.

Ce e drept, si tovarasii mei de mai sus, emigrati de 15-20 de ani de acuma, cam toti si-au cumparat proprietati (pana la urma).

Bine, nu le stiu contabilitatea casei... evident. E si o chestiune de siguranta, si de status/prestigiu, si de ce vrea consoarta, la un moment dat... Stiti voi.

La Hamburg prin 2017-18, stiam o familie care platea un pic sub 1000 euro pentru chiria la 3 camere, mobilat/utilat, si o parte din utilitati incluse in chirie.
Nu am idee insa cat valora proprietatea aceea pe piata, si nici ce dobanzi erau atunci in Germania.

#239
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 02.12.2021

View Postblack_sabbath, on 01 februarie 2023 - 20:18, said:



Figo, fii rezonabil :)
Toti tovarasii mei care au emigrat in Germania si SUA au stat la inceput in chirie, si au avut totul la cheie. Inclusiv in case.
Figo are dreptate..apartamentele sunt in general nemobilate(doar bucataria este inclusa),chiriasul cumparandu si o mobila mai ieftina dar nu de la Ikeea(aia deja e lux),ci din brocante  charity,sau Amazon.Cele mobilate vin deja cu alte preturi mult mai mari.Poti verifica singur pe site urile de imobiliare din orice tara.

Edited by Roland74, 01 February 2023 - 20:51.


#240
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View PostRoland74, on 01 februarie 2023 - 20:49, said:

Figo are dreptate..apartamentele sunt in general nemobilat,chiriasul cumparandu si o mobila mai ieftina dar nu de la Ikeea(aia deja e lux),ci din brocante  charity,sau Amazon.Cele mobilate vin deja cu alte preturi mult mai mari.Poti verifica singur pe site urile de imobiliare din orice tara.

Salut Roland74,
Am mai scris, eu nu dau exemple de pe net acum, ci ma folosesc de experientele tovarasilor mei. Probabil ei asta au vrut/cautat (mobilat/utilat) - si au si gasit, si au stat acolo cu anii...
Si, tot mai sus am scris - in vest, chiria cam include o parte din utilitati (fie netul, fie apa, fie gunoiul, fie partea de utilitati comune ale blocului - depinde si de legislatia din landul/statul federal respectiv)

#241
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 02.12.2021

View Postblack_sabbath, on 01 februarie 2023 - 20:52, said:



Salut Roland74,
Am mai scris, eu nu dau exemple de pe net acum, ci ma folosesc de experientele tovarasilor mei. Probabil ei asta au vrut/cautat (mobilat/utilat) - si au si gasit, si au stat acolo cu anii...
Si, tot mai sus am scris - in vest, chiria cam include o parte din utilitati (fie netul, fie apa, fie gunoiul, fie partea de utilitati comune ale blocului - depinde si de legislatia din landul/statul federal respectiv)
Si eu iti spun din experienta unuia care a locuit ani buni(nu in weekend break) in cateva tari din Europa si am relationat cu localnicii.Utilitatile le treci pe numele tau,in caz de neplata te executa automat portareii  Gratis ai doar la guesthouse si hotel.
S a mai discutat pe tema asta pe un topic paralel unde cativa useri care traiesc pe alte meleaguri au confirmat afirmatia.La un apartament nemobilat ai chirie de 800 euro...pentru acelasi apartament mobilat pretul incepe de la 1300 in sus in functie de calitatea mobilei.Cu diferenta pe 3 4 luni iti cumperi singur mobila

Edited by Roland74, 01 February 2023 - 21:12.


#242
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View PostRoland74, on 01 februarie 2023 - 21:07, said:

Si eu iti spun din experienta unuia care a locuit ani buni(nu in weekend break) in cateva tari din Europa si am relationat cu localnicii.Utilitatile le treci pe numele tau,in caz de neplata te executa automat portareii  Gratis ai doar la guesthouse si hotel.
Asta poate a fost experienta ta singulara.
Experientele altora, in care chiar am incredere, au fost diferite - vezi mai sus.
E o practica absolut comuna in vest sa fie incluse parte din utilitati in pretul de inchiriere, si asta vine direct din legislatie, care , daca pretinzi ca ai stat cu anii pe acolo, cred ca ai habar ca se si respecta, ceva mai abitir decat pe meleagurile noastre...... ?

Quote

S a mai discutat pe tema asta pe un topic paralel unde cativa useri care traiesc pe alte meleaguri au confirmat afirmatia.La un apartament nemobilat ai chirie de 800 euro...pentru acelasi apartament mobilat pretul incepe de la 1300 in sus in functie de calitatea mobilei.Cu diferenta pe 3 4 luni iti cumperi singur mobila
Adica 2000 de euro, mobila pentru un apartament intreg, in vest ... ?

Roland 74, 2000 euro costa o mobila de bucatarie , din PAL ordinar de 18mm, in Romania... si e asa, entry level... Mai iti trebuie ceva bani si pt baie, dormitoare, decor...

Edited by black_sabbath, 01 February 2023 - 21:21.


#243
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,002
  • Înscris: 17.12.2017
Mi se pare normal sa fie incluse utilitățile pentru chiriașii români. Și la bloc nou și la bloc vechi sa se stea cu geamul deschis că așa e sănătos.
Așa e civilizat, că tot îi omenim cu o sticla de vin bun la mutare.
Până și pentru ucraineni sunt incluse utilitățile.


#244
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 02.12.2021

View Postblack_sabbath, on 01 februarie 2023 - 21:20, said:


Asta poate a fost experienta ta singulara.
Experientele altora, in care chiar am incredere, au fost diferite - vezi mai sus.
E o practica absolut comuna in vest sa fie incluse parte din utilitati in pretul de inchiriere, si asta vine direct din legislatie, care , daca pretinzi ca ai stat cu anii pe acolo, cred ca ai habar ca se si respecta, ceva mai abitir decat pe meleagurile noastre...... ?


Adica 2000 de euro, mobila pentru un apartament intreg, in vest ... ?

Roland 74, 2000 euro costa o mobila de bucatarie , din PAL ordinar de 18mm, in Romania... si e asa, entry level... Mai iti trebuie ceva bani si pt baie, dormitoare, decor...
Tu crezi ca un chirias isi cumpara mobila noua,de jdemii de euro care nu s ar mai potrivi intr o alta locatie la o eventuala mutare?In plus cand o demontezj si o cari pe scari la un alt apartament o zgarii sau distrugi .De asta prefera sa si cumpere mobila second hand cand stau in chirie.


View Postkaii, on 01 februarie 2023 - 21:21, said:

Mi se pare normal sa fie incluse utilitățile pentru chiriașii români. Și la bloc nou și la bloc vechi sa se stea cu geamul deschis că așa e sănătos.
Așa e civilizat, că tot îi omenim cu o sticla de vin bun la mutare.
Până și pentru ucraineni sunt incluse utilitățile.
Si o saltea tiplata schimbata la 3 luni.🙂

#245
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View PostRoland74, on 01 februarie 2023 - 21:33, said:

Tu crezi ca un chirias isi cumpara mobila noua,de jdemii de euro care nu s ar mai potrivi intr o alta locatie la o eventuala mutare?In plus cand o demontezj si o cari pe scari la un alt apartament o zgarii sau distrugi .De asta prefera sa si cumpere mobila second hand cand stau in chirie.

... Tu ai impresia ca o mobila pentru un apartament intreg, in vest, fie ea si SH, costa mai putin decat o mobila pt cea mai entry-level bucatarie din RO... ?

Si nu, cei care stau in chirie NU isi cumpara mobila SH. Sau nu doar SH, in orice caz.
Din motive multiple. Eu de exemplu, cand am facut chestia asta, era prin 2007. Mi-am luat mobila noua de la Ikea. Mi-o doream de ceva timp, mi se parea misto pe atunci. O vroiam noua. Sa tina. La orice. Stiam ca o sa ma mut si nu vroiam prostii. Aveam mobila in apartament de la proprietar, dar vroiam un pat mai zdravan, mai mare, o saltea mai buna, si un dulap cu 3 usi si oglinda. Le-am cumparat, Ikea mi le-a livrat acasa, eu le-am asamblat. Cand m-am mutat (eventually), proprietarul (cu care ma aveam foarte bine), s-a oferit sa le cumpere de la mine... Cu greu, am acceptat.

Edited by black_sabbath, 01 February 2023 - 21:47.


#246
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 24.12.2005

View Postblack_sabbath, on 01 februarie 2023 - 21:20, said:

Asta poate a fost experienta ta singulara.
Experientele altora, in care chiar am incredere, au fost diferite - vezi mai sus.
E o practica absolut comuna in vest sa fie incluse parte din utilitati in pretul de inchiriere, si asta vine direct din legislatie, care , daca pretinzi ca ai stat cu anii pe acolo, cred ca ai habar ca se si respecta, ceva mai abitir decat pe meleagurile noastre...... ?
Știu că în Franța se închiriază în procent zdrobitor nemobilat. De obicei nemobilat înseamnă în cel mai bun caz mobila de bucătărie. În rest nici lustre nu primești. Se găsesc și mobilate dar mult mai rar. Sunt multe motive pentru care se preferă așa și sigur nu sunt de partea chiriașilor. Iar plata utilităților inclusă poate însemna un sistem ca în Germania unde sunt specificate exact și costurile acestora. Dar asta nu înseamnă că sunt „incluse”.
@figo1988 apropo de ce spui că rata este mai mică decât chiria, nu uita un lucru: care este avansul acolo și la ce sumă se raportează?

#247
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postasul, on 01 februarie 2023 - 22:33, said:

@figo1988 apropo de ce spui că rata este mai mică decât chiria, nu uita un lucru: care este avansul acolo și la ce sumă se raportează?

Am spus dupa aceea la ce m-am referit exact. In esenta e vorba de chiria pe care o cere banca pe bani comparativ cu chiria pe care o cere un proprietar pe casa. Avansul si principalul pe care le dai, atata timp cat le ai, reprezinta doar mutatul dintr-un buzunar. Cand nu le ai, intr-adevar, e o problema foarte mare, fiind vorba de zeci de mii de euro care se strang foarte greu daca vrei sa si traiesti, dar platesti si chirie in acelasi timp.

#248
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 03.12.2021
Eu nu mi-as dori un sistem ca in occident. Acolo un chirias rau-voitor, rau-platnic e si mai greu de dat afara.

Iar o chirie in marile orase raportata la salariul mediu, e mai mare decat in Ro.

In Spania si Italia daca unii ocupa un apt nelocuit, iti ia un an sa ii dai afara.

Parca citisem ca in Spania impozitul la vanzare locuinta e 10 %.

Si tot asa... stiu ca aici avem risc seismic, razboiul langa etc multe dezavantaje, dar inca nu sunt preturile si taxele pe proprietate din vest..


#249
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postasul, on 01 februarie 2023 - 22:33, said:

Știu că în Franța se închiriază în procent zdrobitor nemobilat. De obicei nemobilat înseamnă în cel mai bun caz mobila de bucătărie. În rest nici lustre nu primești. Se găsesc și mobilate dar mult mai rar. Sunt multe motive pentru care se preferă așa și sigur nu sunt de partea chiriașilor. Iar plata utilităților inclusă poate însemna un sistem ca în Germania unde sunt specificate exact și costurile acestora. Dar asta nu înseamnă că sunt „incluse”.
@figo1988 apropo de ce spui că rata este mai mică decât chiria, nu uita un lucru: care este avansul acolo și la ce sumă se raportează?
Franta: nu cunosc cazuri ca sa imi dau cu parerea. Stiu insa ca taxele pe veniturile din inchiriere sunt intre 20-30%, deloc de neglijat. Discutia mai mare rata/chirie - trebuie sa tina cont si de chestia asta, pt ca , efectiv , diminueaza enorm venitul net final al proprietarului.

In linia aceasta de idei, https://www.frele.co...he-rent-in-nyc/

"Asking what utilities are included in the rent is a very common question if you are a new renter in New York City.  For most New Yorkers, heat and hot water are the two utilities which are included in the rent.  Most leases include this information. If the leases does not mention it, you should ask to make sure."

#250
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postblack_sabbath, on 01 februarie 2023 - 21:20, said:


Asta poate a fost experienta ta singulara.
Experientele altora, in care chiar am incredere, au fost diferite - vezi mai sus.
E o practica absolut comuna in vest sa fie incluse parte din utilitati in pretul de inchiriere, si asta vine direct din legislatie, care , daca pretinzi ca ai stat cu anii pe acolo, cred ca ai habar ca se si respecta, ceva mai abitir decat pe meleagurile noastre...... ?


In Italia e chiar spre ilegal:)
Exceptand contractele short-term, cateva luni max un an cheltuielile toate sunt ale chiriasului.

View Postblack_sabbath, on 01 februarie 2023 - 23:10, said:

Stiu insa ca taxele pe veniturile din inchiriere sunt intre 20-30%, deloc de neglijat. Discutia mai mare rata/chirie - trebuie sa tina cont si de chestia asta, pt ca , efectiv , diminueaza enorm venitul net final al proprietarului.


Mai ai si impozitul pe proprietate care poate sa fie egal cu o luna de chirie.

#251
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,002
  • Înscris: 17.12.2017

 Maestro31, on 20 februarie 2023 - 00:16, said:

La One-urile astea mai pe saracie, cel de la Plumbuita si cel de pe Progresului merita oare asteptat startul vanzarilor spre sfarsitul anului sau cand va incepe sau mai bine ma orientez pe alte proiecte de la alti dezvoltatori in derulare in perioada urmatoare? E sansa sa fie metrul patrat cu tva inclus maxim 2.2-2.3 k euro la One-urile astea?

Eu as merge pe blocul One de la răzoare, iar daca și optimizezi un pic ajungi sa acoperi rata din chirie.

Din ce oferta au nu iese la 2.3k eur/mp conform bugetului stabilit, mai degrabă la 2.4k eur/mp, dar ce mai e suta de euro în ziua de azi.

La anunțuri au  2 camere la 115k+TVA, au și un calculator de rate acolo, dar este un pic mincinos fiindcă nu acoperă și tva-ul, deci o rata reală se duce la 667 de euro.
Attached File  Screenshot 2023-02-20 222238.jpg   394.51K   26 downloads

Avantajul fata de One de la sos Petricani este că ai un Lidl exact lipit de gardul complexul și poți scuti achiziția unui loc de parcare, chiriașul putând parca la Lidl gratis, iar One sos Petricani are un Kaufland in plan, dar știm cu toții că magazinele Kaufland sunt destinate pensionarilor.
Attached File  Screenshot 2023-02-20 225156.jpg   629.99K   27 downloadsAttached File  Screenshot 2023-02-20 222916.jpg   892.16K   28 downloads

Ca și target, amatori pentru zonă OneCotroceni Park sunt chiriașii din TR, având legătură directă cu sos. Alexandriei, vei avea ceva competiție doar cu vilele de Bragadiru.
Curierii de glovo din TR când dau de bani vor să se lăfăie și închiriază direct la One așa că va fi o cerere ridicata pe aceasta zona.

Un alt argument pro pentru a nu achiziționa si loc de parcare este că normele interzic accesul autovehiculelor echipate cu instalații gpl, deci ar fi inutilizabila pentru chiriașii din TR, fiind în trend BMW-ul pisicuță pe gaz.

Vei avea de investit și în ceva mobila, dar cu un pic de creativitate se poate obține un buget rezonabil.
Recomand o cbinatie de mobila la comanda și piese Ikea din gama de lux, iar anumite elemente se pot recondiționa chiar.

De exemplu, se poate folosi o saltea adusa de la proprietar, investiția fiind doar infolierea. Dar și aici putem optimiza bugetul, in loc de o folie stretch, se poate utiliza folie alimentara care este arhisuficienta pentru o infoliere la standarde. Depinde si de gusturi, eu prefer prima varianta chiar daca este mai scumpa, pentru a se asorta cu furtunul de dush negru.
Attached File  Screenshot 2023-02-20 224107.jpg   375.48K   28 downloadsAttached File  Screenshot 2023-02-20 224318.jpg   157.79K   21 downloads

Iar ca randament, calculele arata optimist

Buget achiziție 115000+5%=121k eur ........ Randament brut 7.02%
Buget amenajare: bucatarie=7k, 2x TV smart=1k, canapea plush=1k, mobila ikea=2k, masina spalat vase=0.5k, folie 2.5 euro. Total 12k.
Rata reală 667 euro + rata amenajare 121 euro = 788 euro

Calculele au fost facute pentru o chirie minima de 850 eur.

Randament final brut 6.39%.
[ https://i.imgur.com/W7ZTg4A.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#252
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,002
  • Înscris: 17.12.2017
Iar legat de a 2-a intrebare, eu as cumpara de acum si as astepta si urmatoarele proiecte One.

In ultimul timp One au fost pe cai mari, urmati de succesul clasicelor One, au lansat si One High District, respectiv One Cotroceni Park alegand zone si pozitii excelente pentru oameni activi.
Ultima achizitie fiind un teren de 5 hectare pe care se va dezvolta complexul One Towers Cotroceni.
Attached File  C04-mic.jpg   1.41MB   52 downloads

Din ce am observat, o particularitate este ca au ales locatii adiacente unor supermarketuri de lux, Lidl(One Cotroceni) si respectiv Kaufland(One sos. Petricani).

Urmarind situatia terenurilor bune din Bucuresti, se pare ca au in plan si dezvoltarea ansamblurilor One Conațional View si One C-entral.
Attached File  one conational view.jpg   673.43K   74 downloadsAttached File  one c-entral.jpg   691.99K   71 downloadsAttached File  one c-entral puz2.jpg   741.65K   71 downloads

Edited by kaii, 21 February 2023 - 00:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate