Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Tablou electric led avarie aprins

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Salutare,

Am un contuar care este in drum pe stalp. Din contuar cablul vine pe sub pamant si intra in curte intr-un tablou electric cu prize. Azi am observat ca este aprins ledul avarie in acel tablou. M-am dus si la contuar dar acolo nu pare nimic in neregula.Curent este. Am lasat si ridicat sigurantele dar nu s-a inchis ledul. De frica nu am apasat si celelalte butoane (cel galben si cel test). De la ce ar putea fi si ce as putea sa fac ?

Attached Files



#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Ai faze in dezechilibru- una e prea incarcata si una someaza, cealalta numai ea stie ce face  - cheama electrician sa schimbe fazele pentru echilibrare, stie el ce sa faca . Nu va iesi la fix echilibrarea niciodata dar macar sa preia fiecare cam aceeasi sarcina.
contuar este biroul, masa aceea mare unde primesti banii de la caserita
contor e "ceasul" de curent
Noi acolo pe stalp nu avem nici un contor , este o firida trifazica generala , tablou general de sigurante.
Posibil sa ai trifazic pe casa iar toata casa sa fie alimentata doar pe o faza iar celelate 2 faze sa fie pentru un atelier care inca nu functioneaza,nu exista consumatori, de acolo si acea eroare , aici nu mai ai ce face ca trebuie lucrat la separare alimentare si echilibrare in 3 faze .

Edited by ldpe, 17 January 2023 - 21:27.


#3
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005
Acolo este vorba despre un bransament monofazat cu întreruptor automat diferenţial şi dispozitiv de protecţie la supratensiune de frecvenţă industrială tip DPST-S1C.
https://www.ro-elect...ERUPTOR-AUTOMAT

Poti apasa oricare din cele 2 butoane de test si daca totul functioneaza corect siguranta diferentiala ar trebui sa declanseze (se intrerupe alimentarea cu energie electrica)

Dispozitivul de protectie la supratensiune monofazat este un modul electronic care protejeaza la supratensiunea pe faza, inversarea fazei cu nulul, intreruperea prizei tehnologice, tensiune de retur pe nul de 50 V.
La aparitia oricarui dintre defectele pe care la monitorizeaza DPSM-MN, acesta va comanda declansarea intrerupatorului automat prin intermediul declansatorului asociat si va semnaliza optic.
Dispozitivul nu va permite cuplarea intrerupatorului pana cand defectul nu este indepartat.
Pentru functionarea dispozitivului este obligatoriu legarea acestuia la o priza tehnologica.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
ai curent? priza  este functionala?

Edited by dan210, 17 January 2023 - 23:04.


#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Care e rolul pungii? Daca e pentru ploaie, cere rebransare ca nu respecta standardele.

#6
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Este curent dar imi e frica sa nu pateasca ceva consumatorii. Punga aia am pus-o crezand ca as putea proteja echipamentul de ploi dar am dat-o jos acum, oricum a stat ani intregi asa cum e si nu are infiltratii.

Nu ar putea fi ceva de pe retea ? De exemplu am vazut ca se fac lucrari in comuna si e posibil sa fie intrerupt ceva sau sa fi atins un fir. Pe net am gasit ca poate fi impamantarea.

#7
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,095
  • Înscris: 24.11.2006

 pixel3cs, on 17 ianuarie 2023 - 21:04, said:

Salutare,

Am un contuar care este in drum pe stalp. Din contuar cablul vine pe sub pamant si intra in curte intr-un tablou electric cu prize. Azi am observat ca este aprins ledul avarie in acel tablou. M-am dus si la contuar dar acolo nu pare nimic in neregula.Curent este. Am lasat si ridicat sigurantele dar nu s-a inchis ledul. De frica nu am apasat si celelalte butoane (cel galben si cel test). De la ce ar putea fi si ce as putea sa fac ?

Procedezi cum ti-a zis Cata31lin, ce ai acolo e un bransament monofazat, nicidecum trifazat. Daca as fi in locul tau as scoate prelungitorul din respectiva priza si ar apasa respectivele butoane. Dupa ce m-as mai uita ar fi umezeala, deasemenea as verifica ca izolatia sa nu fie ciupita. Deci, asadar si prin urmare: scoate respectivul prelungitor din priza, apasa butoanele si vezi ce se intamapla, lumineaza sau nu respectivul LED? Dupa aceea conectezi prelungitorul in priza si urmaresti LED-ul, iar intr-un final iti conectezi consumatorii, pe rand, si urmaresti din nou respectivul LED.

Edited by un_el, 18 January 2023 - 08:52.


#8
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Bransamentul e monofazat, dar dracovenia cu LED e trifazata (DPST - dispozitiv de protectie la supratensiune Trifazat). Fiind trifazat, are vreo trei borne care nu stim cum sunt conectate in capodopera din poza. Ce vad eu acolo e un tablou electric de utilizator, nicidecum de distribuitor - nu are nici un sigiliu, nimic. N-am mai vazut niciodata contorul la 20 de metri de sigurante...
Sincer sa fiu, eu as scoate DPST-ul ala de tot si mi-as face un tablou cu protectii adevarate.
Nu stiu daca LED-ul ala arata o avarie reala, dar sigur consuma vreo 20 mA, ca e de pe vremea lui Burebista.

#9
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Daca tin apasat butonul negru de test se intampla urmatoarele, in ordinea asta:
- se aprinde ledul Avarie
- cad cele 2 intreurpatoare (alb si rosu)
- se stinge ledul Avarie

Daca apas butonul galben cade intrerupatorul rosu si atat.

Acum ledul a ramas stins. Am bagat in priza ceva care consuma 1200 W si nu s-a aprins ledul.

Edited by pixel3cs, 24 January 2023 - 18:40.


#10
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Ieri am fost pe la tara si nu era aprins ledul de la tabloul de curent DAR contuarul de pe stalp scotea un sunet ciudat non-stop. De la ce poate fi ? Sa mai folosesc curent pana nu se uita cei de la enel ?

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate