Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Facturare PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt o gramada de template/sabloane gratuite in MS Office si alte platforme.

#20
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Vad ca mai devreme ai intrebat si de chitanta. Daca lucrezi cu persoane fizice si incasezi numerar, e obligatoriu sa ai si casa de marcat.

#21
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Clientii vor fi in majoritate persoane juridice si poate ceva persoane fizice
Numarul de facturi va fi de cel mult 10/luna.
Estimez un max de 40.000-50.000 lei/an, ca cifra de afaceri.

Ce banca imi recomandati la care sa-mi fac contul de PFA ?

Multumesc.

#22
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008

 waterman, on 17 ianuarie 2023 - 16:54, said:

Poti folosi linistit Smart Bill.
Am impresia ca au si varianta gratuita.

Ai grija cu PFA ca daca depasesti incasari de 30.000 de ron sunt impozite mari de tot, discuta bine cu contabilul vis-a-vis de incasari ...

Din cate am citit, impozitul pe venit din activitati PFA este de 10% in sistem real, pana la 100.000 euro. Daca se depasesc 6 salarii minime brute /economie se plateste CASS si peste 12 salarii si CAS.

#23
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 09.08.2006

 pasilla, on 17 ianuarie 2023 - 16:47, said:

Nu e bine cu 1, ca se prind clientii cata activitate ai Posted Image
Cand aveam un SRL, in vremuri de mult apuse, incepeam cu factura 101. Exact din acest motiv.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 donPedros, on 17 ianuarie 2023 - 21:43, said:

Din cate am citit, impozitul pe venit din activitati PFA este de 10% in sistem real, pana la 100.000 euro. Daca se depasesc 6 salarii minime brute /economie se plateste CASS si peste 12 salarii si CAS.

Discută cu contabilul. Sunt și eu pe punctul de a deschide un PFA sau SRL, și sunt stupefiat de cât de mari sunt taxele.
Din ce am înțeles, s-au modificat pragurile, de la 1 ianuarie, nu mai e 100.000 de euro, ci mult mai puțin.
Din calculul pe care îl făcusem eu, la încasări de 31.000 ron pe PFA, plăteai pensie și tot felul de nebunii undeva la 12.000 de lei și chiar peste.
Dacă treci de acel prag, taxele ălea se dublează.

Plus că pentru PFA ai nevoie de o diplomă de atestare care să fie legată de domeniul tău de activitate.

Din ce am discutat eu cu contabili și experți contabili, și am citit pe net, cel mai avantajos e SRL - și aici ai două variante, prima e fără angajat, îți explică contabilul, a doua te angajezi tu ... etc

Baftă multă.

Edited by waterman, 18 January 2023 - 09:20.


#25
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
1. Am discutat cu mai multi economisti (deci oameni cu facultate) si niciunul nu stie sa dea informatii despre PFA, numai pentru SRL, pe explicatia ca pentru PFA nu trebuie contabil.
Pe de alta parte si economistul(contabilul) se informeza din niste legi pe care asa cum le citeste el, le putem citi si noi, ca doar n-or fi criptate. Intrebarea e, care sunt legile, decretele sau cum s-or mai numi, care reglementeaza taxele pentru PFA si unde le gasim ?
2. Am demarat procesul de infiintare PFA : consultanta in constructii. Am dat toate actele, maine ma duc sa ridic certificatul de inregistrare .

#26
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Mai este fgo.ro . Gratuit sau cu abonament, daca vrei alte facilitati.
Eu sfatuiesc sa faci facturile, chitantele in ceva platforma sau program. Depinde cat esti de organizat, dar la cele facute in Word, Excel, exista sansa sa dublezi numar de factura, sa pierzi fisierele, sa gresesti ceva daca folosesti ultima factura ca model pentru urmatoarea factura, etc.
In plus, pe langa faptul ca o platforma online tine organizat asta, se pot emite si de pe telefon, din orice loc, atata vreme cat ai internet. Sau ai acces la cele vechi oricand.

#27
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Dupa ce scot (maine) certificatul de inregistrare trebuie sa depun declaratia estimativa de venit.
In urma declararii unei sume de venit estimativa, trebuie sa platesc impozitul acum sau anul viitor cand voi face rectificarea pentru anul 2023 ?

Multumesc.

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Anul viitor platesti, cel putin asa a fost acum 20 de ani cand am fost si eu PFA...

Edited by wertyck, 19 January 2023 - 09:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate