Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme acoperis (sageac,.infiltratii, căldura)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Robert121113

Robert121113

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.07.2022
Salut,

Am cumparat o casa, din pacate are tabla pusa direct pe astereala(fara Tot pe).prinsa cu suruburi de acoperis (cu garnitura) care din pacate au iesit prin astereala
Problema este ca :
A)vara este foarte cald la mansarda, m-am apucat să dau izolatia existenta (vată minerala de 10 cm) si vreau sa pun vata bazilica de 15 cm., apoi un strat de vata minerala. Între vata bazaltica si astereala vreau sa las un spatiu de 5 cm pt ventilatie.
B)
FIIND acel spațiu de 5cm, ma gândeam sa refac sageacul existent (din lambriuri de plastic) , cu unul metalic perforat care sa permita ventilatia sageacului si astfel (sper) eliminarea caldurii de sub astereala pentru a fi mai racoare vara.


Intrebarea mea este:
1. in primul rand daca este o idee bună. 2. daca iarna pot sa am probleme cu frigul datorita acestei ventilari sub astereala..
3. Dacă pun banda butilica peste suruburile de pe acoperis oare rezolv pproblema infiltratiei de apa?

Multumesc mult

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Poti pune niste cosuri dedicate.
Cauta Cos Ventilatie Bilka.

#3
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Acele suruburi se schimba periodic pentru ca imbatraneste garnitura lor.
Ca sa fie bine la mansarda trebuie izolat cu minim 30cm de izolatie, ideal 35-40.
Ar fi indicat sa pui si bariera de vapori inspre camere.

#4
Robert121113

Robert121113

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.07.2022
Mulțumesc.
Si legat de acel spatiu de ventilatie de 5 cm conectat cu sageacul ventilat?

#5
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Cred ca e o idee buna pentru racire vara si pentru eliminarea condensului iarna, condensul poate face pagube mari. Ideal ar fi sa pui intre invelitoare si izolatie folie de difuzie (anticondens). Sa nu o confunzi cu bariera de vapori, aceea se pune spre interiorul camerelor.

#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Referitor la ventilarea acoperisului:

Cand cei de la Bilka mi-au pus tigla metalica nu aveam batuta pazia, deci profilele de capat au fost prinse direct de capriori.
Acum o luna cand am zis sa definitivez lucrarea, am zis sa nu mai bat pazie de lemn ca oricum nu mai aveam unde (ar fi trebuit infipta sub frontoane care s-ar fi cascat foarte mult si ar fi aratat si urat, etc). In plus oricum voiam sa protejez pazia de lemn cu profil de tabla ca altfel trebuie vopsita anual sa nu putrezeasca si sa nu arate ca dracu.  Bilka nu are in catalog un astfel de profil dar mi-au zis ca pot face la comanda ce profil vreau.
Cu atat mai bine mi-am zis, nu mai cumpar scandura, pun direct profilul de tabla si gata. Imi era teama sa nu se strambe de la vant dar cand au venit la masuratori mi-au propus profilele din schita facuta cu pixul. Adica in realitate cele din poza a doua, care s-au concretizat in ceea ce se vede in celelate poze: profil cu picurator care sa se prinda si vertical (infipt sub profilele deja existente de care am zis mai sus) dar si orizontal pe sageac. Astfel incat sa scap si de grija vantului.
Toate bune si frumoase (cred ca e singura idee constructiva venita si de la altcineva decat de la mine de cand am inceput constructia casei) doar ca atunci cand am montat pazia asta metalica mi-au astupat aerisirea acoperisului. Ca in loc sa o fixeze de la astereala in jos au fixat-o de prima sipca orizontala pe care vine batuta tabla. Practic tot acoperisul e sigilat de jur imprejur.

Am cautat pe net la ce temperatura ajunge tabla in timpul verii si se pare ca e vorba de 70-80 grade. Folia rezista doar la 70 de grade in documentatie. Am vazut si niste videoclipuri in care se arata cum rugineste tabla dedesubt daca nu ai ventilatie si condensul nu se usuca. Acum videoclipurile alea cam contineau reclama la o anumita marca de tabla si spuneau ca mai toata tabla are 5...7 microni acoperire pe dedesubt (partea alba pe dosul tiglei metalice) si doar tabla Cutare are 10 microni care face si drege. Ca in reclama cu Iphone "Doar Iphone are Retina display"... evident, ca asa se numeste la ei, e ca si cum ai spune "Cumparati Mercedes ca doar aici gasiti steaua cu trei brate pe capota".
Tot ei indemnau clientii sa cumpere nu stiu ce aerisitoare de montat pe acoperis ca sa se faca ventilatia cum trebuie si astfel se poate obtinere o reducere a temperaturii de pana la 2 grade.

Acum ce intrebari am eu:
- Asta e tot ce se obtine de la aerisirea acoperisului, alea "pana la doua grade"? Pai fac ceva pe 2 grade, nu ma ajuta foarte mult. Poate voiau sa zica 20 grade.
- Cat rezista o folie de difuzie in conditiile in care nu e ventilat acoperisul? Un an? Doi? Eu am folie tot de la Bilka, cea mai grosa (de 180 g/m² parca)
- Tabla mea are 12 microni acoperire pe spate (Bilka Grande mat), ar rezista la condens fara aerisire?

In we asta ajung si eu la fata locului, sa vad cam ce gauri pot sa dau si pe unde, dar voiam sa stiu daca are rost sa stric sageacul si ce mai e pe acolo pentru acele uimitoare "2 grade" reducere la temperatura tablei.

Attached Files



#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postakeem, on 31 mai 2023 - 14:01, said:

- Asta e tot ce se obtine de la aerisirea acoperisului, alea "pana la doua grade"? Pai fac ceva pe 2 grade, nu ma ajuta foarte mult. Poate voiau sa zica 20 grade.

Depinde foarte mult cum au realizat detaliul de coama. Daca au folosit bureti este una, daca au folosit "Aluband", este alta, daca au folosit o banda de ventilare, este alta ( daca ai, trimite-mi o poza din timpul montajului invelitorii ).

Gandeste-te la acoperis ca la o camera foarte mare. Daca deschizi doar geamul, iar restul camerei este perfect etansa, aerisirea se face intr-un fel. Daca deschizi geamurile si mai ai un spatiu liber pe sub usa, este alta. Daca deschizi geamurile, si deschizi si usa, este altceva. Sper ca m-am facut inteles. Posted Image

View Postakeem, on 31 mai 2023 - 14:01, said:

- Cat rezista o folie de difuzie in conditiile in care nu e ventilat acoperisul? Un an? Doi? Eu am folie tot de la Bilka, cea mai grosa (de 180 g/m² parca)

Rezistenta in timp si calitatea unei folii anticondens nu este data de densitatea ei ( densitatea mare te ajuta in general la montaj, in sensul ca are cele doua straturi exterioare mai groase, si implicit mai rezistente mecanic ).

View Postakeem, on 31 mai 2023 - 14:01, said:

- Tabla mea are 12 microni acoperire pe spate (Bilka Grande mat), ar rezista la condens fara aerisire?

Nu stiu ce videoclip ai vazut, dar te asigur ca este marketing ( vrajeala ). Tabla se deterioreaza ( se impusca vopseaua ), de la condens, doar daca sta stivuita una peste alta, o perioada mai lunga de timp ( 2-3 luni ). Atunci poti sa spui ca nu ai ventilatie, si ca ti-o va distruge condensul.

Eu zic ca nu trebuie sa iti faci nici un fel de probleme din punct de vedere al condensului care iti va distruge tabla. Posted Image

#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
N-am poze ca n-a avut cine sa se urce pe acoperiș la momentul ăla.
Eu am vorbit inițial de bureței și alte chestii și am primit asigurări ca totul va fi ok (nici nu prea știam ce sa cer atunci dar am insistat ca vreau o ventilație funcțională nu doar niște capace gaurite de ochii lumii).
Nu găsesc pe factura decât bandă bituminoasa 15cm x 10m = 2 buc. Deci se pare ca asta au folosit la coamă. Nu prea vad cum trece aerul cald de ea.
Oricum grija mea e mai mult pentru folie sa nu se coacă și sa crape în timp decât pentru ruginitul tablei.
Pentru ca am găsit 2 rânduri de șuruburi date la tras și pe acolo sigur în timp se va infiltra apa și doar folia ar ține sa nu înceapă sa picure în pod.


#9
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postakeem, on 31 mai 2023 - 19:59, said:

Nu găsesc pe factura decât bandă bituminoasa 15cm x 10m = 2 buc. Deci se pare ca asta au folosit la coamă. Nu prea vad cum trece aerul cald de ea.

Daca nu iti este greu, poti sa dai coama jos, si sa inlocuiesti banda bituminoasa cu banda de ventilare. In felul asta cresti ventilatia de sub tabla. Nu stiu sa iti spun daca merita, sau cat ajuta dpdv al "protejarii" foliei anticondens.

Sau, mai poti sa pui, spre coama, niste piese de ventilare ( unele de inaltime mica, nu din acelea pentru aerisirea de la toaleta ). Nu stiu ce piese au cei de la Bilka ( nu am lucrat niciodata cu ei ), dar ar trebui sa vorbesti cu distribuitorul care ti-a vandut acoperisul, ar trebui sa iti recomande el ceva.

Ceva de genul asta .

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 31 May 2023 - 20:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate