Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Inscriere Autoturism

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Salutare,

Saptamana asta trebuie sa imi ajunga masina.. nu conteaza model si asa mai departe.. ideea e ca masina e hibrid si in Timisoara am impozit 0 (Zero) si daca o inscriu pe Dumbravita (localitate lipita de Timisoara, unde stau si unde am buletinul) impozitul e 110 RON/an.

Eu in buletin am adresa de Dumbravita, dar am si proprietate si in Timisoara. Cum fac sa inscriu autoturismul pe Timisoara?
Trebuie sa imi schimb buletinul cu adresa de Timisoara? Sau pot face flotant si sa o inscriu pe Timisoara? Atentie, am imobil proprietate si in Timisoara!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O inscrii acolo unde ai domciliul in CI.
Vrei in Tm, atunci iti faci domiciliul acolo.

Edited by pasilla, 17 January 2023 - 14:53.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Masina ti-o inscrie la adresa VALIDA din CI.
Restul ie povesti.
Fa toate calculelele: ce inseamna CI pe Timisoara, taxa gunoi, alea, alea vs. aceleasi costuri pe "provincie".
Acu' sa iei in calcul si valoarea RCA.
Cat ie in Timisoara, cat ie in Dumbravita.
Ai facut simularea?
Ca poate sa difere. MULT.

#4
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
ai dat 30-35k pe o hibrida si te deranjeaza 110 lei. Trebuie sa ti muti domiciliu pe Timisoara, sa o scoti de pe Dumbravita si sa o bagi pe Timisoara.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Domiciliul e unul singur. Însă poți să ai "n" reședințe.
O înscrii unde ai domiciliul.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Ce castigi la impozit, s-ar putea sa pierzi la RCA.

https://ziare.com/po...e-duble-1783394

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
e extrem de simplu, o inscrii pe timisoara, apoi o muti la dumbravita, sa faci rca. cand vine sorocul la impozit o muti la timisoara, cand e de facut rca o muti la dumbravita...

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Omul a intrebat cum e cu inmatricularea.
De ce e derajat de cei 110 lei/an......asta e un mister.
Pana la anul cand va avea de plata impozitul, s-ar putea sa fie 500 lei la TM si 0 lei la Dumbravita.

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008

View PostQwerty69, on 17 ianuarie 2023 - 14:38, said:

Salutare,

Saptamana asta trebuie sa imi ajunga masina.. nu conteaza model si asa mai departe.. ideea e ca masina e hibrid si in Timisoara am impozit 0 (Zero) si daca o inscriu pe Dumbravita (localitate lipita de Timisoara, unde stau si unde am buletinul) impozitul e 110 RON/an.

Eu in buletin am adresa de Dumbravita, dar am si proprietate si in Timisoara. Cum fac sa inscriu autoturismul pe Timisoara?
Trebuie sa imi schimb buletinul cu adresa de Timisoara? Sau pot face flotant si sa o inscriu pe Timisoara? Atentie, am imobil proprietate si in Timisoara!

Cine te-a pacalit ca e 110 lei in Dumbravita ? Vezi ca sunt cu pluta si sa mai citeasca .. La Hyb. e cam 0-5 % din impozitul normal pe cilindree.. poti sa ii comunici ceva de dulce primarului din Dumbravita.

Edited by mihaiC1, 17 January 2023 - 17:25.


#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Ca sa salvez 20 de euro ar trebui sa umblu prin tone de birocratie si sa ma caciulesc pe holurile institutiilor de stat minim 2 zile (o zi la evidenta populatiei si una la inmatriculari)? Thanks, but no, thanks.

#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
Acum se fac programari online si nu pierzi decat vro' 2-4 h in total ..

#12
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View PostQwerty69, on 17 ianuarie 2023 - 14:38, said:

Salutare,

Saptamana asta trebuie sa imi ajunga masina.. nu conteaza model si asa mai departe.. ideea e ca masina e hibrid si in Timisoara am impozit 0 (Zero) si daca o inscriu pe Dumbravita (localitate lipita de Timisoara, unde stau si unde am buletinul) impozitul e 110 RON/an.

Eu in buletin am adresa de Dumbravita, dar am si proprietate si in Timisoara. Cum fac sa inscriu autoturismul pe Timisoara?
Trebuie sa imi schimb buletinul cu adresa de Timisoara? Sau pot face flotant si sa o inscriu pe Timisoara? Atentie, am imobil proprietate si in Timisoara!

Iti ajunge masina si vei primi numere provizorii pe 3 luni. In aceste 3 luni trebuie sa o inmatriculezi. Nu o poti inmatricula cum o ridici deoarece nu vor iesi actele.

Vorbeste cu dealerul, vezi ca masina va veni cu pneuri de vara ...

#13
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

View PostAdm, on 17 ianuarie 2023 - 15:31, said:

Ce castigi la impozit, s-ar putea sa pierzi la RCA.

https://ziare.com/po...e-duble-1783394
Cu siguranta asa este, locuitorii din marele orase au tariful RCA mai mare decat cei din alte zone pentru simplul motiv ca riscul de accident si implicit de despagubiri este mai mare.

#14
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
La cata bataie de cap e sa-ti schimbi domiciliul, mai bine platesti 110 ron pe an...

#15
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 17.08.2008
(3)În cazul mijloacelor de transport hibride, impozitul se reduce cu minimum 50%, conform hotărârii consiliului local.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate