Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Dotări interesante găsite prin clădiri

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Ce dotări interesante aţi găsit, aţi văzut prin diverse clădiri, vechi, dar şi noi.
Mie de exemplu mi-au plăcut cele la care ai un geam deasupra uşii de la intrare şi poţi aerisi pe acolo. La altele nu ai aşa ceva, dar ai ceva de genul la camere (sau cel puţin e geam de iluminat). La astea, chiar nu ştiu de ce s-a renunţat.
La unul interbelic (pe care îmi pare rău că nu l-am studiat prea mult când am fost în el, dar acum vreo 18-20 de ani nu aveam aşa de multă minte) era la sufragerie, în perete un fel de uşiţă prin care proprietarilor le dădeau servitorii mâncarea.
Mă întreb dacă o fi văzut ceva la partea de iluminat, natural sau artificial.

Edited by djl, 17 January 2023 - 00:00.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,729
  • Înscris: 30.08.2006
M-am cazat in centrul vechi din Sibiu si intradevar deasupra usii exista un geam. Probabil ca lumina zilei sa ajunga si pe holul de intrare. Camerele erau in general mai inalte decat sunt acum.

#3
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Buton incastrat in parchetul sufrageriei sub masa, pentru sunat discret la bucatarie. In felul asta masa era orchestrata fara ca invitatii sa fie neglijati.
Casa de prin anii 30.

Casa avea si un termostat Honeywell original din perioada respectiva.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
La o casa veche nationalizata langa Primaria Oradea, apartamentul unui avocat, avea in birou un luminator mare in tavan, vreo 2/3 metri. Super lumina acolo ziua. Posted Image

Era facut din sticla asemanatoare cu vitraliile, insa nu de biserica si nu colorata, si practic erau 2 straturi de sticla, la vreo juma de metru unul de altul, probabil ca sa nu fie frig.

La cladirea aia cu etaj, are mai mult de 100 de ani cred, pereti grosi mai mult de un metru din caramida veche, plina, si in pereti gaseai incastrate bucati de fier masiv.

Chiar ma gandeam, cat or fi muncit la ea oamenii, ca mai totul se facea manual.

Iar acuma, cand mai totul se face mecanizat, si multe lucruri nu mai sunt de calitate ci facute sa fie cat mai ieftin de produs, omul tot isi permite greu o locuinta.

Asta-i "progresul". Posted Image

Edited by Phobos, 17 January 2023 - 08:08.


#5
muuz3

muuz3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2020
O gura de ghena amplasata in bucatarie, astfel incat sa arunci gunoiul direct din apartament.
Nu se simtea mirosul, dar ar putea deveni o problema cu musafirii micii.
Blocurile rusesti de la Panduri si pe langa Afi/Orizont.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018
lift mic pentru trimis mâncarea am văzut la cluj în casa unui vecun

era ca un dulăpior încasrtrat în perete

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007

 djl, on 16 ianuarie 2023 - 23:58, said:

Ce dotări interesante aţi găsit, aţi văzut prin diverse clădiri, vechi, dar şi noi.
Mie de exemplu mi-au plăcut cele la care ai un geam deasupra uşii de la intrare şi poţi aerisi pe acolo.
geamul respectiv nu era pentru aerisit, era pentru a permite luminii naturale sa treaca. treaba asta s-a pastrat pana in anii 80.
in apartamentul soacra-mii (bloc tipic ceausist, terminat in 1986, construit pe cadre si placi) exista 2 camere care au usi cu luminator deasupra. ce-i drept, ambele dau intr-un hol foarte intunecat.
Intr- caldire interbelica din Bucuresti am vazut usi de intrare tapitate. nu una, doua, toate usile de intrare erau tapitate. cred ca apartamentele nu aveau hol de intrare, intrai direct in camera.

Edited by strongsss, 17 January 2023 - 09:07.


#8
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
La blocuri comuniste am văzut luminiatoare din alea doar în apartament. Bloc din 1963. Probabil cel în care stă soacra ta e un proiect mai special.
La blocurile ante-1948 se puteau deschide cele dinspre casa scării.
Primse luminoase aţi văzut?

 rigmarole, on 17 ianuarie 2023 - 06:17, said:

Buton incastrat in parchetul sufrageriei sub masa, pentru sunat discret la bucatarie. In felul asta masa era orchestrata fara ca invitatii sa fie neglijati.
Casa de prin anii 30.

Casa avea si un termostat Honeywell original din perioada respectiva.

Casă sau bloc?
De o sonerie din aia am auzit şi eu (nu am văzut) - era la bloc.

#9
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004

 muuz3, on 17 ianuarie 2023 - 08:05, said:

O gura de ghena amplasata in bucatarie, astfel incat sa arunci gunoiul direct din apartament.
Nu se simtea mirosul, dar ar putea deveni o problema cu musafirii micii.
Blocurile rusesti de la Panduri si pe langa Afi/Orizont.

Alea aveau o dotare sinistră: crematoriu de gunoaie în bloc.   :samui:   Nu ştiu dacă cu vărsare directă în locul de ardere.    :w00t:

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Bloc antebelic - locuia un coleg de scoala - piscina pe acoperis iar in apartamente in fiecare camera era un cordon sa tragi de el ca sa chemi servitorii...

La toboganul ptr gunoi accesul se facea printr-o usa... de pe balcon.

#11
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019

 djl, on 17 ianuarie 2023 - 11:51, said:


Casă sau bloc?
De o sonerie din aia am auzit şi eu (nu am văzut) - era la bloc.

Casa in Icoanei, dar sisteme de sonerii erau folosite si la blocuri.
Casa respectiva avea 3 camere de serviciu, fiecare cu soneria ei si butoane in toate camerele si in curte.
Erau destul de comune pentru apartamentele mari din zona, dar buton in parchet nu era ceva obisnuit.


Termostatul nu mai era functional in anii 90; cind am plecat de acolo l-am luat si acum e pe post de termometru in garaj.
Masoara bine, dupa aproape 100 de ani.

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu daca am inteles eu prea bine despre ce este vorba pe subiect dar am avut ocazia sa ma plimb prin Electroputere dupa ce a fost inchis.
Nu imi ajunge subiectul asta sa scriu cat de ciudat imi parea, era ca un decor postapocaliptic. Imi pare rau ca nu am poze dar nici nu cred ca aveam voie sa fac poze.

Sa descriu ce vreau sa zic? Cladiri intregi de pur si simplu au fost inchise, erau cu mobilier, cu afisele de NTSM de la vremea respectiva.
Era o cladire, cred ca la turnatorie, era exact ce vezi in filme rusesti despre Rusia Comunista, da, am zis Rusia Comunista si nu Romania Comunista.

Ma simteam ca intr-un joc ceva post apocaliptic, zombie, si cladirile si totul ramasese la tehnologia anilor 1980, inghetate in timp, peste tot erau amintiri ale vremurilor respective, fanioane cu Universitatea Craiova.
Fiecare cladire era unica.

Ma mir ca nu s-a gandit careva sa trimita o drona pe deasupra Electroputere.

Aveau sere facute in curtea electroputere dar sere facute din teava groasa, geamuri vitraliu. La sere era sera si urcai pe scarile de beton la etaj.
Ceva ce nu mai vezi, treburi gandite de inghineri nu neaparat de arhitecti.

De ce nu m-am gandit sa fac poze? Naiba stie.
Ce m-a surprins ca erau toate astea acolo, aveau si copaci, ciresi, aveau un intreg ecosistem in fabrica respectiva. Cred ca in caz de razboi erau self suficient able to maintain oneself or itself without outside aid.
Aveau si buncar.
Si partea ciudata era ca si cand te uitai la canalizare, era canalizare inalta, pareau ca sunt 2 etaje subterane. Ma mir ca nu s-au gandit sa faca filme post apocaliptice pe acolo.

#13
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Nu in cladire veche ci intr-una noua, o chestie interesanta: aspirator comun de bloc. Ideea e ca ai doar furtunul si manerul cu accesorii in capat pe care il conectezi intr-o chestie din perete din camera unde esti si apesi un buton, practic tot ce aspira se duce intr-un container comun aflat intr-o incapere tehnica de la subsol, cand termini scoti furtunul si il pui in debara pana la urmatoarea utilizare. Nu stiu daca imi place totusi ideea ca daca aspir vreo chestie importanta gen cercelul sotiei sau vreun stick, s-au dus iremediabil.

#14
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
De aspirat se aspiră, dar cum se face mai departe transferul prafului şi a mizeriei către punctul de colectare? Sunt mai multe pompe? Oricum, nu ştiu ce ar face cineva aşa ceva? Un sistem central de răcire care printr-un fel de schimbător (că nu e igienic să se plimbe acelaşi aer prin toate apartamentele) are rost, dar de ce unul central de aspirare?
3 camere de serviciu... păi era boier mare. A fost cumva vila vreunui liberal?
Instalaţie trifazată (chiar şi dezafectată) aţi văzut la vreun bloc ante-comunist?
Ce ziceţi de garaj subteran cu rotativă? (adică din aia de întoarce maşina precum se întorc locomotivele la depou).
@ eiffel : mă gândeam la bazin la ultimul etaj când vedeam "etajul retras" de la unele blocuri comuniste. Da' bloc interbelic cu bazin pe acoperiş, în România, nu am auzit. În ce oraş e blocul?

Edited by djl, 17 January 2023 - 17:39.


#15
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
București ,bloc interbelic pe linga Sala Palatului parcare subterana de patru - cinci garaje ,nu mai rețin exact ,cu o placa turnanta rotunda din beton pe  role  inaintea intrărilor in garaje.Spațiul fiind destul de mic mi s-a părut geniala ideea

#16
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Pe auici cumva? https://www.google.r...!7i16384!8i8192

#17
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011

 djl, on 17 ianuarie 2023 - 18:27, said:


Vis-a-vis de Biserica Luterana .

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Hidranti pe fiecare etaj si stingatoare pe casa scarii, in bloc din anii 60.

Priza cu impamnatare cu fir de cupru, in anii 60 (nu stiu daca era obligatoriu pe atunci).

Jardiniere, gradina cu flori in/langa bloc din aceeasi perioada. Cu trandafiri, chestii cataratoare etc. Erau intretinute de catre oameni, in genral pensionari.

Ghenele pentru obiecte voluminoase - desigur neintretinute si foosite pentru alte chestii. Mi se par extren de utile in cazul in care ai de aruncat ceva - mobilier vechi, diverse obiecte de la curateie, zugraveli etc. Centre RRR etc.

Spatii generoase printre blocuri, cu multa verdeata, chiar mici padurici/parcuri, sau spatii care au permis construirea unor parcari (cred ca initial erau pentru altceva).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate