Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cu somnul - treziri repetate in timpul noptii, cicluri somn de circa 50-60 min

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
Ultima masa pina in ora sapte, reduci vinul spre deloc, un mar-doua si o lingurita de miere inainte de culcare ...daca liniste este totul va fi bine .Organele interne Organele interne au nevoie de pauza noapte, daca tu umpli ficatul de vin , el trebuie sa lucreze sa curete corpul de toxine....bea apa in timpul zilei 1-1,5litri

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mere inainte de culcare ? Nu mai doarme deloc.

#21
petricaiancu

petricaiancu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 27.02.2011

View Postadisz, on 16 ianuarie 2023 - 17:41, said:

In concedii te duci?
Daca da, cum dormi in perioada concediului?
Da mergem tot timpul cu sotia ,dorm aproximativ la fel poate putin mai bine.
Cam trei weekend pe luna iesim la munte ,la pescuit pe balta,la tara si la cabana noastra la munte

View Postsmoke, on 16 ianuarie 2023 - 18:00, said:

clar e mult vin, dar depinde si de cat de mare e op. ca daca e solid, 1.90/120kg..nu e chiar asa mult. dar daca e 1.65/80kg..e altceva. a zis si ca e de casa, conteaza foarte mult si cum e facut, cat de alcolizat e...ca daca e un vin de 8-10%, iar e alta discutie..
Am 1.80m si cam 104 kg
vinul e slab alcoolizat si deseori beau sprit cu apa minerala

#22
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Nu mi-o lua in nume de rau dar din ce zici, dupa toate canoanele, ai alcoolism. Nu e cronic dar mai ai putin. Esti pe avarie deocamdata. Discuta franc cu femeia, iti va spune ca mirosi groaznic noaptea, a butoi, respiratia, sudoarea. Nu e usor pentru bietul organism sa metabolizeze 1L de vin. De aia si bei 3 L de apa pe zi, alcoolul deshidrateaza. Apa aia care e intr-un litru de vin nu ajunge sa metabolizezi alcoolul din acelasi litru. Mit fals ca berea, vinul, hidrateaza. Tot mit fals ca vin rosu e sanatos, Efectele benefice ale resveratrolului din vin rosu sunt anihilate de departe de alcoolul din el.

Edited by kesarion111, 16 January 2023 - 19:47.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpetricaiancu, on 16 ianuarie 2023 - 19:08, said:

Da tot timpul am sticla de apa la indemana ,per total beau 2-3 litri in 24 ore

2-3l e ok pe timpul zilei. Noaptea insa nu ar trebui sa ma ibei dupa or 9-10 seara. Cel putin in perioada asta de iarna, ca vara nu prea ai ce face.

Nu stiu cum stai cu vitamina D - daca te expui suficient la soare in timpul zilei.

As zice sa iei de proba 3-4 zile la masa de seara cate o pastial de D3 de 2000UI si sa vezi ce se intampla.
Daca dormi ceva mai bine, probabil va trebui sa faci niste analize ptr vitamina D - sa nu ai deficienta.
De principiu vitamina D ajuta corpul sa creeze melatonina.

#24
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Studiati melatonina.Eu nu incurajez administrarea ei insa.Medicii sunt responsabili de ce anume administreaza pacientilor.

#25
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Vezi și temperatura camerei în care dormi.

#26
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004

View Postpetricaiancu, on 16 ianuarie 2023 - 19:23, said:

Da mergem tot timpul cu sotia ,dorm aproximativ la fel poate putin mai bine.
Cam trei weekend pe luna iesim la munte ,la pescuit pe balta,la tara si la cabana noastra la munte


Am 1.80m si cam 104 kg
vinul e slab alcoolizat si deseori beau sprit cu apa minerala

nu strica deloc sa reduci cantitatea de vin dar nu cred ca de la asta ai probleme. ai primit multe sfaturi, dacr ca sa identifici de unde iti vine problema nu te apuca sa le aplici pe toate odata...fa pe rand, ca sa intelegi si sa elimini cauza principala.

#27
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
Dincolo de reprizele de somn, te simti odihnit in general ? Adica simti ca "iti ajunge" somnul ? Sau esti mereu cu gura cascata de somn?

Daca e posibil, intrerupe pentru cateva luni orice forma de alcool. la fel, daca e posibil dormi cu dopuri in urechi si in intuneric bezna (ceva peste ochi sau perdele/draperii groase). Fara nimic agitat inainte de culcare. Eventual chiar un pic de valeriana, ajuta la somn.

Vezi cum reactioneaza organismul la "reteta" pentru cateva saptamani, apoi revino aici.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdon_King, on 16 ianuarie 2023 - 21:53, said:

daca e posibil dormi cu dopuri in urechi si in intuneric bezna (ceva peste ochi sau perdele/draperii groase).
Eu nu cred ca merge.
Am ceasul pus pe monitorul PC, daca se inchide.....ma trezesc si nu mai pot dormi. Daca imi pun sosete, nici macar nu pot adormi. La fel cu dopuri, sau ceva peste ochi.
Nu merge orice, pentru oricine.

#29
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
pai tocmai, nu merge orice la oricine..trebuie omu sa testeze acu.

#30
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Hai sa incercam altfel.Trecand peste diminuarea secretiei de melatonina odata cu varsta se petrece si o oarecare optimizare a efortului fizic in detrimentul somnului.Adica putini trecuti de 47 de ani mai presteaza munca fizica sau sport ca sa le asigure o odihna profunda si calitativa.

Edited by Melteanu, 16 January 2023 - 22:39.


#31
petricaiancu

petricaiancu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 27.02.2011

View Postdon_King, on 16 ianuarie 2023 - 21:53, said:

Dincolo de reprizele de somn, te simti odihnit in general ? Adica simti ca "iti ajunge" somnul ? Sau esti mereu cu gura cascata de somn?

Daca e posibil, intrerupe pentru cateva luni orice forma de alcool. la fel, daca e posibil dormi cu dopuri in urechi si in intuneric bezna (ceva peste ochi sau perdele/draperii groase). Fara nimic agitat inainte de culcare. Eventual chiar un pic de valeriana, ajuta la somn.

Vezi cum reactioneaza organismul la "reteta" pentru cateva saptamani, apoi revino aici.
Da ma simt odihnit si imi ajunge somnul,asa zicea si sotia de ce imi fac griji ca doar ma vede ca nu sunt cascat de somn si pot dormi daca imi trebuie ca nu sunt la program.
In general daca ma pun in jur de 22 in pat pana la 07 sunt 9 ore din care reusesc sa dorm in jur de 6-7 dar am tot intrebat diversi cunoscuti daca e bine asa si parerile sunt destul de diferite de aceea am apelat la acest forum  pentru ca nu sunt obiectivi in raspunsuri si probabil  nici destul de sinceri .
Cam 3/4 din ei zic ca nu au nici o problema cu somnul ,dorm dusi etc,etc si subliniez ca eu lucrand la domiciliul clientilor am tot intrebat pe cei mai sociabili si binenteles cu o varsta 50+ dar nu ma regasesc in postura lor
Asta e probabil o parte din viata mea care o traiesc si de aceea am apelat la voi toti poate mai gasesc similitudini sa ne impartasim idei.
Personal nu ne cunoastem si asta e f.bine ca putem avea un dialog deschis ,sincer sper.
Eu sunt relativ bine si apreciez toate comentariile egal pro sau contra de la oricine pt.ca stiu precis ca mai multi oameni vad diferit lumea fata de doar unul.
Multumesc inca odata pentru tot ,chiar nu ma asteptam la atatea sfaturi si cum a zis pe aici o sa le incerc pe rand ,in timp si voi reveni cand ajung sau nu la un altfel mod de odihna

#32
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
cat timp te scoli odihnit si nu ai nici un fel de alte probleme, nu mi-as face multe griji. doar mai putin vin, ca ala sigur nu face bine. stiu, e bun, da e si mai bun cand e cu masura :)

#33
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postpetricaiancu, on 16 ianuarie 2023 - 15:48, said:

Salutare tuturor,am si eu niste probleme cu somnul pe care o sa  le expun mai jos in speranta ca cineva a mai auzit sau a trait  asa ceva in speranta ca voi gasi niste informatii ,sfaturi,pareri care ma vor putea ajuta.

Ai zis că stai la casă.
Ai probleme cu zgomotul de la câini.
Nu zi că nu latră câinii noaptea,că nu te cred.
Lătratul de câine este tot zgomot,în cele din urmă te ajunge.

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Asa cum au spus și alții, încearcă sa reduci cantitatea de alcool consumata seara. Ii dai prea mult de lucru ficatului, poate tot de la alcool ai și acele episoade în care visezi mult/des. De câte ori te duci noaptea la toaleta?
E posibil ca și lumina de la afișajul ceasului sa fie de vina pentru aceste întreruperi ale somnului. Am pățit la fel, ma deranja afișajul luminos al decodorului TV din dormitor, la modul ca vedeam e ora îmi indica, și imediat începeau gândurile "a, deci mai am de dormit x ore". Și cu cât încercam sa adorm la loc, cu atât apareau mai multe gânduri, legate de ce am făcut în ziua respectiva sau de ce am de făcut a doua zi.
Am încercat sa dorm în sufragerie, acolo îmi bătea în ochi luminita de la modem.  Soluția a fost sa pun ceva în dreptul afișajului luminos, sa nu-l mai vad noaptea.
De aproape un an, în curtea depozitului unui supermarket din zona, au fost montate doua proiectoare puternice, orientate spre blocul în care locuiesc. Uneori sunt stinse noaptea, alteori sunt lăsate aprinse și chiar ma deranjează surplusul de lumina care vine de afara. La fel, ma deranja licaritul afișajului luminos de la o farmacie de vis-a-vis, noaptea lasau aprinsa acea cruce verde, care are și un joc de lumini, practic aveam pe tavanul dormitorului un joc de lumini de culoare verzuie. Spre norocul meu, de câteva luni cei de la farmacie lasă aprinsa acea cruce luminoasa, fără să-i mai activeze jocul de lumini.
Vara trag draperiile la dormitor (bate soarele când răsare) , iarna nu pentru ca acoperă caloriferul și nu se mai încălzește camera cum trebuie.
Am ajuns la concluzia ca pentru a putea dormi noaptea, eu una am nevoie de cât mai putina lumina în camera în care dorm (ideal ar fi întuneric total), și zero zgomote, dar pe astea le-am rezolvat demult, cu ajutorul dopurilor pentru urechi.


#35
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
Somn usor!

#36
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Pot fi punctate câteva aspecte esențiale, apropo de cum ar trebui să funcționeze în mod normal glanda pineală, dar și ce ar putea să-i submineze funcționarea.
Citatul este din volumul 5 al acestei serii medicale
Reversibility of Chronic Degenerative Disease and Hypersensitivity, Volume 1: Regulating Mechanisms of Chemical Sensitivity

Quote

Glanda pineala
O caracteristică notabilă a sulfatului este că este dificil de transportat. Lucrările ample ale lui Seneff asupra deficienței de sulf,
au determinat-o să ia în considerare rolul important, dar poate subestimat al glandei pineale în procesul de transport.
Seneff sugerează că unul dintre scopurile critice ale melatoninei, la rândul său, este de a furniza sulfat către neuroni noaptea
în timpul somnului. Seneff a subliniat acest sistem de livrare complicat și elegant după cum urmează:
1. Expunerea la soare servește drept catalizator, glanda pineală acumulează rezerve de sulfat ziua, depozitându-l în molecule de sulfat de heparină.
2. Glanda pineală produce melatonină seara, transportând-o sub formă de sulfat de melatonină către diferite părți ale creierului, inclusiv al treilea
ventricul, unde melatonina eliberează sulfat în CSF (fluidul cerebrospinal).
[...]
Asocierea autismului cu epuizarea sulfatului de heparină în venticulul lateral și al treilea,
devine acum mai interesantă, deoarece vârful ventriculului trei este înglobat în glanda pineală. Recesul pineal este de fapt
„locul principal de penetrare a melatoninei în CSF". Cu alte cuvinte, în circumstanțe normale, glanda pineală eliberează sulfat de melatonină în ventriculul trei,
care apoi difuzează sulfatul în CSF. În plus, melatonina nu numai că transportă
sulfat, dar este și un antioxidant remarcabil și captează metalele toxice pentru a ajuta la eliminarea lor.
Atunci acest lucru nu poate fi o surpriză, fiindcă deficiența melatoninei nu a fost implicată doar în autism
dar şi în sensibilizarea chimică.
Melatonina joacă, de asemenea, un rol important în inducerea somnului REM, care poate fi cel mai important
stadiul de somn. Interesant, boala Alzheimer este asociată cu somnul REM redus și o glandă pineală calcifiată.
Tulburările de somn sunt, de asemenei, legate de autism, precum și de alte boli neurologice, inclusiv depresia, schizofrenia, ALS, PD și altele.
Metalele grele joacă un rol în epidemia modernă de boli neurologice și o parte din
explicație pentru tulburările de somn întâlnite în diferite boli neurologice, care poate fi aceea
atât aluminiul, cât și mercurul (thimerosal) perturbă glanda pineală și capacitatea acesteia de a produce sulfat.
Când capacitatea glandei pineale de a produce sulfat este afectată, aceasta, la rândul ei, reduce producția de
melatonina, toate importante pentru un somn adecvat și sănătos. Glanda pineală este deosebit de sensibilă
la aluminiu și alte metale grele deoarece nu este protejat de BBB și are rată foarte mare de perfuzie a sângelui.
Potrivit lui Seneff, melatonina face o legătură importantă între autism și sulfatare, concluzionand că copiii
cu chimie anormală de sulfatare (printre alți factori) pot fi deosebit de
susceptibili la efectele toxice ale timerosalului din vaccinurile antigripale şi ale altor copii.

Edited by NelsonMandela, 17 January 2023 - 10:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate