Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Probleme cu somnul - treziri repetate in timpul noptii, cicluri somn de circa 50-60 min

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
petricaiancu

petricaiancu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 27.02.2011
Salutare tuturor,am si eu niste probleme cu somnul pe care o sa  le expun mai jos in speranta ca cineva a mai auzit sau a trait  asa ceva in speranta ca voi gasi niste informatii ,sfaturi,pareri care ma vor putea ajuta.
Am 55 ani nu sufar de boli cronice,analize medicale facute de la 50 ani anual cu rezultate rezonabile in sensul colesterol,trigliceride,TGA+TGP,glicemie in limitele date.
Usor crescute siderimie si GGT.Mentionez ca lucrez pe teren ca pfa reparatii uz caznic  si am o viata destul de activa.
Consum cafea dar nu in fiecare dimineata,nu fumez doar ocazional la sprit cu prietenii 2-3 tigari,alcool consum relativ des de 5-6 pe saptamana in general vin de casa circa 0,7-1l din productia propie mai mult rosu.

Si acum despre somn, ma culc in general dupa vizionarea unui film la tv in general pe la orele 21,30-22.30 .Daca am consumat ceva alcool ,mentionez ca doar dupa ora 16.30-17.30 incep sa consum  iar in functie de cantitate, zi reusesc sa dorm primul ciclu circa 2-3 ore cu vise dupa care ma trezesc,nu am cosmaruri si urmatorul somn este circa 50-60 min cu vise cu repetitie 2-3 ori dupa care pauza nu mai am somn 1.30-2 ore .
Spre dimineata mai am 2-3 reprize de somn tot cu fel si fel de vise cam de 35-50 min .
Ma ridic mai tot timpul la ora 7 cand se trezeste sotia si in general nu mi-e somn pt ca as putea dormi fiind pe cont propriu  ma duc dupa 9 la treaba.
In timpul zilei nu dorm niciodata nici macar dupa masa pentru ca nu simt nevoia.
In zilele in care nu consum deloc sau 1-2 pahare alcool cam toate ciclurile sunt de circa 50-60 min pana dimineata la 4 iar dupa pana la 7 mai scurte dar culmea cu vise,bineinteles cu o pauza 2 ore intre 00-04 care nu e ciclica.
Va povestesc astea pt. ca in fata patului pe linga tv am un ceas digital cu afisaj pe rosu si cum deschid ochii vad ora.
Am deseori impresia cand ma trezesc din vis ca a trecut mult timp de cand dorm dar ceasul imi arata exact timpul.
Toate acestea mi se intampla de circa 1,5 ani si incerc sa aflu daca mai e cineva in aceasta situatie.
Nu iau niciun fel medicamente de somn sau altele,am mai baut ceaiuri si  am pus ulei esential in camera ca un odorizant.
Sunt dispus sa discut despre ale mele cu toti cei doresc aici pe forum sau in privat.
Multumesc anticipat tuturor celor au rabdarea sa citeasca si sa ma lumineze cu ceva sfaturi,recomandari

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Cu varsta incep sa apara reducerea duratei somnului precum si fragmentarea lui date in general de scaderea secretiei endogene de melatonina.
Esti supraponderal, sforai, ti-a relatat sotia ca uneori ai pauze respiratorii lungi in timpul somnului?

#3
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Sforai?
Fa un test de somn/polisomnografie. Vezi sa nu ai apnee de somn.

#4
petricaiancu

petricaiancu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 27.02.2011

 Karhu, on 16 ianuarie 2023 - 16:08, said:

Cu varsta incep sa apara reducerea duratei somnului precum si fragmentarea lui date in general de scaderea secretiei endogene de melatonina.
Esti supraponderal, sforai, ti-a relatat sotia ca uneori ai pauze respiratorii lungi in timpul somnului?
Da putin supraponderal,sforai dar nu tot timpul egal baut sau nebaut,nu  am sigur pauze respiratorii in timpul somnului (apnee de somn}

Edited by petricaiancu, 16 January 2023 - 16:17.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Pacientilor mei cu astfel de probleme le prescriu melatonina si ii trimit la analize.
Daca-i suspiciune de sindrom de apnee, incepem investigatiile in directia respectiva.
Eu zic sa vezi ce-ti zice si medicul de familie.
Si as lasa-o mai moale cu vinul, de 5 ori pe saptamana cate 0.7-1 l e foarte mult...

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti multumit de viata ta ?

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
arunca ceasul ala de pe noptiera
poate trebuie sa mananci ceva cat de cat inainte de culcare ?
la mine nu functioneaza sa dorm pe stomacul gol

#8
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010

 overseas, on 16 ianuarie 2023 - 16:25, said:

arunca ceasul ala de pe noptiera
poate trebuie sa mananci ceva cat de cat inainte de culcare ?
la mine nu functioneaza sa dorm pe stomacul gol
Sanse mari sa ai somnul prost daca mananci inainte de culcare.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Un paharel de vin ajuta.
0,7-1l nu.

Apa bei noaptea ?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 overseas, on 16 ianuarie 2023 - 16:25, said:

la mine nu functioneaza sa dorm pe stomacul gol
Si eu sunt la fel. Contrar parerii specilistilor, cel mai bine dorm cu burta plina. Daca nu e plina, ma trezesc, o umplu si gata....boala porcului.

Edited by pasilla, 16 January 2023 - 16:32.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu nu beau nici vin in cantitati asa mari , nici supraponderal nu sunt, nici nu sunt batran, nici nu sforai, si tot dorm foarte rau Posted Image

Edited by TruculMagic, 16 January 2023 - 17:34.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
In concedii te duci?
Daca da, cum dormi in perioada concediului?

#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Prima problema este alcoolul - acesta este în esența o toxina pe care corpul vrea sa o elimine. Cum tu bei seara după 16.30 - 17.30 destul de mult și te culci pana la 22.30 alcoolul nu apuca sa se elimine, deci corpul va metaboliza/elimina acel alcool, ceea ce va deregla celelalte procese - adică somnul.

În principiu somnul de noapte nu este  la fel de cand ne culcam pana ne trezim, adică sunt niște etape care trec de la somn superficial la somnul profund (cel de tip REM când în principiu visam) apoi înapoi la somnul superficial și tot asa etapele astea se succed de mai multe ori intr-o noapte, fara a ne trezi.

Am văzut mai demult un documentar unde se spunea ca daca bem alcool apoi ne culcam este foarte greu pentru corp sa ajunga la somnul profund, adică dormim dar somnul este superficial si de aceea daca bem inainte de culcare ne trezim obositi a doua zi - tocmai pentru ca de fapt corpul nu se poate odihni, trebuie sa metabolizeze alcoolul.

La tine vad ca spui ca ajungi la somnul profund (cel cu vise) probabil pentru ca muncești fizic și ești obosit, doar ca între etapele de somn  te trezești.

Oricum ar fi, 0.7 - 1 l de vin pe zi este extrem de mult și ar fi util sa te oprești vreo 2 luni din băut ca să vezi ce se întâmplă.

#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
clar e mult vin, dar depinde si de cat de mare e op. ca daca e solid, 1.90/120kg..nu e chiar asa mult. dar daca e 1.65/80kg..e altceva. a zis si ca e de casa, conteaza foarte mult si cum e facut, cat de alcolizat e...ca daca e un vin de 8-10%, iar e alta discutie.

eu cred ca problema e de la altceva.

ce sugerez
- sa nu te mai culci dupa ce vizionezi film, sau dupa ce stai cu ochii in orice ecran. Lumina stimuleaza si te trezeste. Incearca sa citesti , la o lumina directionata doar spre carte, de la o lapma ceva.
- coboara temperatura 1-2 grade in casa si vezi cum e..poti incerca si mai mult...cred ca depinde de sotie :). sau incearca in alta camera, si pune la 18C termo.
- fa intuneric in camera, fara surse de lumina directe spre ochi.
- elimina aparatele electronice
- daca cumva te scoli cu picioarele reci, incearca niste sosete cand dormi, cu varsta  extremitatile nu mai sunt asa bine irigate de sange.
- poti incerca si un dus fierbinte inainte de culcare...

#15
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

 petricaiancu, on 16 ianuarie 2023 - 15:48, said:

Salutare tuturor,am si eu niste probleme cu somnul pe care o sa  le expun mai jos in speranta ca cineva a mai auzit sau a trait  asa ceva in speranta ca voi gasi niste informatii ,sfaturi,pareri care ma vor putea ajuta.

Auzi zgomote noaptea?
În timp ce tu dormi,soția ta observă,aude zgomote în bloc?

#16
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 Karhu, on 16 ianuarie 2023 - 16:08, said:

Cu varsta incep sa apara reducerea duratei somnului precum si fragmentarea lui date in general de scaderea secretiei endogene de melatonina.
Esti supraponderal, sforai, ti-a relatat sotia ca uneori ai pauze respiratorii lungi in timpul somnului?
Suplimentele de melatonina sunt ok ?
https://www.drmax.ro...8JEZcmWaLrHUeMl

#17
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022

 petricaiancu, on 16 ianuarie 2023 - 16:14, said:

Da putin supraponderal,sforai dar nu tot timpul egal baut sau nebaut,nu  am sigur pauze respiratorii in timpul somnului (apnee de somn}

Buna seara,
Daca dormiti 5-6 ore pe noapte, la varsta D-voastra , cred ca este ok.

Totusi, fragmentarea excesiva a somnului, nu e foarte buna. Ar trebui sa investigati de unul singur daca aveti angoase, griji, frici legate de locul de munca / sanatatea propriei persoane/familiei/etc, care ies la lumina pe perioada noptii.

#18
petricaiancu

petricaiancu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 27.02.2011

 pasilla, on 16 ianuarie 2023 - 16:22, said:

Esti multumit de viata ta ?
Da de la 50 ani mi-am redus mult afacerea si ma menajez lucru cam mai putin de jumate fata de mai demult
Familia ok ,sotia ok,fata maritata la casa ei nu ma cred o persoana stresata nici material nici spiritual

 eiffel, on 16 ianuarie 2023 - 16:31, said:

Un paharel de vin ajuta.
0,7-1l nu.

Apa bei noaptea ?
Da tot timpul am sticla de apa la indemana ,per total beau 2-3 litri in 24 ore

 ccc190577, on 16 ianuarie 2023 - 18:38, said:

Auzi zgomote noaptea?
În timp ce tu dormi,soția ta observă,aude zgomote în bloc?
Nu stam la bloc ci la curte departe circa 80 m de strada cu vehicule,cu termopane e liniste perfecta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate