Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum s-a schimbat Bucureștiul în ultimii 26 de ani (adică din 1997 încoace)

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
De ce urăsc străzile cu sens unic? Motive:
1) Deşi nu am maşină, uneori mai merg cu taxiul, poate vine cineva la mine. Sens unic înseamnă învârteală în plus, uneori te rătăceşti pentru că nu o poţi lua pe drumul direct;
2) Ziceţi voi că-s pieton. Pentru ăia care nu ştiu: sunt şi biciclist. Mă mai bag eu pe sens interzis cu bicicleta, dar nu e întotdeauna mişto;
Înlocuit case cu blocuri:
1) Blocurile pot acomoda mai mulţi oameni. Mă fascinează blocurile ante 1948 sau 1961, dar tot la casă vreau să stau. Blocuri se pot construi la marginea oraşului, cum s-au făcut în anii '60-'70 noi cartiere. Dacă s-au făcut în comunism, visam că aşa se va face şi în epoca actuală;
2) Dacă dispar casele din zona centrală şi semicentrală, dispare opţiunea de a alege;
3) Nu cred că blocuri trântite aiurea cresc nivelul de confort.
Cât despre cinematografe şi mall-uri: au şi mall-urile utilitatea lor, dar dă-o-ncolo de treabă, când e vreme bună (adică nu prea frig, nu prea cald, nu vânt puternic sau nu ploaie, nu prea umed aerul) nu se poate renunţa la maşină şi mers pe jos? A ajuns maşina ceva care dă o aşa depedenţă de nu poţi să scapi de ea?;
4) Benzinăriile alea mici aveau benzină mai slabă calitativ şi pentru că aşa venea ea. Maşinile de azi sunt prea pretenţioase;
5) Se poate să nu fie aiurea modificate traseele;
6) Baze sportive nu neg că au apărut. Dar biletul de intrare la ştrand e scump;
7) De ar fi şi în alte domenii exemple precum cele cu coşurile de gunoi. Să se schimbe lumea în bine.

#20
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Au disparut gastile de golani de la coltul blocului. Nu prea mai exista cartiere rau famate acum.

#21
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 djl, on 16 ianuarie 2023 - 22:42, said:

De ce urăsc străzile cu sens unic? Motive:
1) Deşi nu am maşină, uneori mai merg cu taxiul, poate vine cineva la mine. Sens unic înseamnă învârteală în plus, uneori te rătăceşti pentru că nu o poţi lua pe drumul direct;
2) Ziceţi voi că-s pieton. Pentru ăia care nu ştiu: sunt şi biciclist. Mă mai bag eu pe sens interzis cu bicicleta, dar nu e întotdeauna mişto;


hehe, inseamna ca ai innebuni in Brasov, orasul sensurilor unice.

#22
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
daca ai avea si tu un job , copil ,nevasta etc.ai vedea ca o masina e aproape indispensabila si nu o dependenta

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Loc de muncă. Depinde. La unele nu ai nevoie de maşină decât dacă locuieşti foarte departe.
Dacă ai copil mic, sunt de acord că ai nevoie de maşină, că e greu cu transportul în comun. Însă de la 10-12 ar trebui să-l înveţi şi cu transportul în comun.
Nevastă. Dacă nu ai copii, nu ai nevoie de maşină. Unele s-au învăţat prost cu maşina. Genul feminin poate să meargă foarte bine pe jos.

 shefu_de_combinat, on 16 ianuarie 2023 - 15:35, said:

E-commerce is coming for them all.

Mda, şi mai multă aglomerare a traficului.
Sau mai rău, livratorii pe 2 roţi. Pietonii, agresaţi de maşinile parcate aiurea. Acum şi de ăia pe 2 roţi care merg ca nebunii pe trotuar şi uneori nici nu ştiu ce e aia oprit la trecerea de pietoni.

În bine: nu mai sunt haitele de câini. Nu toţi câinii erau agresivi, dar treceai cu frică.
Eu am fost "capsat" de un comunitar de la mine din zonă şi am fost să fac injecţie.
La polul opus era o căţeluşă bătrână, neagră, simpatică la aspect care era foarte bună prietenă cu un motan roşcat - mai tot timpul erau împreună.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Iar gările pot şi zone o.k. Depinde de cum se ară grijă de zonă. Însă însăşi zona Gării de Nord şi a Gării Basarab (care a aproape de prima) sunt neîngrijite, deci accentează aspectele negative. Şi oare la Frankfurt pe Main (că mai e şi unul pe Oder) e aşa de murdară gara?

#25
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Cum s-a schimbat in ultimii 30 ani?

• de 10* mai multe masini
• poluare mai mare
• parculetele locurile verzi s-au transformat in parcari
• casele au devenit blocuri cu 4-7 etaje
• o invazie de oameni de categorie joasa, multi saraci
• curatenie mai multa
• mult mai multe magazine
• au aparut mallurile
• s-au desfintat gunoaiele din bloc, acum in sfarsit arunci la coltul blocului
• canalizare, apa curenta si gaze la amaratii care stateau la case si pe care nu i-a demolat Ceasca
• buticurile au cam disparut
• au disparut sifonariile

Asta cam asa la prima strigare, in 30 ani, chiar vorbeam cu bunica-mea si imi zicea cat s-a schimbat fata de anii `50, am niste filmari foarte interesante si cu drumurile patriei din anii 70, care erau goale

#26
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Spueți-mi și mie, vă rog, unde este făcută poza asta https://www.flickr.c...57714670261066/ ?

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Lângă P-ţa Unirii, pe unde e "Carrefour" Unirii acuma. Adică aici: https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#28
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
eu imi amintesc cand m-am mutat in bucuresti in 2008 pt facultate, stiam de ai mei de cartierele rau famate precum rahova si ferentari. Cred ca prin 2010-2011 am ajuns prima oara in acea zona si (ca si baiat) nu mi s-au parut chiar asa rau. Probabil am exportat toti acei oameni "de calitate" cand am intrat in UE, dar cred ca per total Bucurestiul e un oras mult mai sigur decat mi l-au prezentat parintii.

#29
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

 djl, on 17 ianuarie 2023 - 23:43, said:

Lângă P-ţa Unirii, pe unde e "Carrefour" Unirii acuma. Adică aici: https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Extraordinar cât de aproape m-am gândit și eu, doar că credeam că e făcută spre sud și credeam că nu mai există respectivele blocuri.

#30
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 Soulstream, on 18 ianuarie 2023 - 00:47, said:



Acei oameni de care zici au disparut chiar la sf anilor 90, multi au plecat atunci in spania italia si nu s-au mai intors si nu vorbesc de romani, vorbesc de tuciurii

#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 Soulstream, on 18 ianuarie 2023 - 00:47, said:

eu imi amintesc cand m-am mutat in bucuresti in 2008 pt facultate, stiam de ai mei de cartierele rau famate precum rahova si ferentari. Cred ca prin 2010-2011 am ajuns prima oara in acea zona si (ca si baiat) nu mi s-au parut chiar asa rau. Probabil am exportat toti acei oameni "de calitate" cand am intrat in UE, dar cred ca per total Bucurestiul e un oras mult mai sigur decat mi l-au prezentat parintii.
Nu a fost ca-n povestile de groaza niciodata! In mare parte cei care au raspindid aceste povesti nu au vazut niciodata cartierele respective si probabil ca nici prin bucuresti nu au fost in viata lor. dar stiu ei!

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Existau şi cartiere rău famate.
Tâlhari, derbedei au plecat în afară. Sau s-au "curăţat". Pe alţii i-a convins creşterea nivelului de trai să ducă o altă viaţă.
Dacă e să te iei după ştirişti, e mai periculos pe stradă decât în anii '90.

#33
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

 pielea, on 18 ianuarie 2023 - 09:36, said:

Acei oameni de care zici au disparut chiar la sf anilor 90, multi au plecat atunci in spania italia si nu s-au mai intors si nu vorbesc de romani, vorbesc de tuciurii

Exact..Anii 90-2000 erau plini de tarabe, chioscuri, cersetori, figuri dubioase.
Apoi, aerul s-a curatat si astazi consider ca cetateanul este foarte in siguranta in Bucuresti sau in orasele mari,
Fie ca esti baiat, fie ca esti fata, fie ca esti turist, fie ca esti localnic.

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
draga, dar tare speriati ati mai fost/sinteti! parca eram in Afganistan, nu in bucuresti in epoca respectiva!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate