Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cerinte Instalatie electrica laborator cofetarie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
Salut, pentru un laborator de cofetarie (sau bucatarie restaurant) exista cerinte speciale in ceea ce priveste tipul prizelor de 230v? Cerinte cum ar fi gradul minim de ip , cu capac etc. Din ce stiu pe piata, prizele aparente ar fi cu un grad mare de ip si cu niste capace solide. Vreo recomandare de prize ingropate dar cu ip adecvat? inaltimea prizelor va fi la 1,50 in tot laboratorul. Multumesc!

#2
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Inainte de a monta prize ingropate ( nu sunt indicate!) verifica sarmele.. adica sa duca ceva cuptoare, malaxoare, roboti..
La sigurante bagi si diferentiale de potential , impamantare obligatoriu.. asa din bun simt, macar.

Edited by mihaiC1, 16 January 2023 - 16:21.


#3
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Toate sa fie prevazute cu nul de protectie(impamantare),mesele din inox pe care se pregatesc produsele sa fie legate la priza de pamant prin intermediul unor bari de echipotentializare

Exista prize gewiss cu capac.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Nu tine de HACCP, tine de Protectia Muncii.
In zonele unde e pericol de stropire, se pun price cu capac gewiss.
Sansele sa faca scurt de la apa sunt ff mici, iar pt asta, e nevoie de diferential pe fiecare circuit (chestie rara pe la noi).

Nu uita, ca e mare problema ramane puterea electrica instalata, pentru ca adesea cuptoarele consuma mult si sunt pe 400V.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu vrei sa ai probleme in viitor, trebuie sa angajezi un proiectant specializat.
Inclusiv amplasarea aparatelor se fac dupa un proiect. Altfel risti sa nu obtii autorizatiile, sau sa primesti amenzi.

Edited by pasilla, 16 January 2023 - 17:36.


#6
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
Din ce am vorbit pana acum, trebuie prize si intrerupatoare aparente, cu IP adecvat. Vor avea diferentiale. O sa am cateva circuite trifazate, dedicate. Ma interesa daca in i7 specifica ceva in privinta prizelor ingropate/aparente, eu n am gasit nimic. Inca...

#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Crezi ca trebuie un act normativ ? Utilajele folosite ce IP au ?
Pt. linistea ta ia prize cu clasa mai mare mare IP  ( IP > 65 ) nu iti trebuie normative.. doar daca vrei sa faci rabat la sanatatea personalului iei orice chinezarie de priza  cu IP mai mic care poti sa-l gasesti pe undeva in vreun act normativ.
PS ca ideie un proiectant va cere aceste mici "amanunte" la valori duble ca nu isi baga nimeni pielea la racoare, ce faci tu in bucatarie e raspunderea electricianului si a patronului/ ta ! Nu te zgarci la taratze !!

Edited by mihaiC1, 17 January 2023 - 15:47.


#8
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Am avut cateva lucrari in fabrici de produse alimentare . Principala problema  era mascarea cablurilor astfel incat traseul acestora sa poata fi spalat / curatat .  Cel mai simplu ar fi ca acesta sa fie ingropate. Dar  aici mai bine cauti  un prieten  la DSV pentru sfaturi . Si de la acestea  incepi proiectarea instalatiei electrice.

#9
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
intr o zona am 6 intrerupatoare aparente,, ori 6 in linie, ori 3 in linie si 3 sub ele.
Iluminatul va fi tras prin plafon, direct in tablou, asa ca la intrerupatoare voi trage doar alimentare si intoarcerile corespunzatoare celor 6 intrerupatoare,

Imi este destul de greu sa trag copexurile nestiind ce aparataj aparent va fi pus. (s-ar putea sa -l pun tot eu)

Exista aparataj  cu 6 intrerupatoare incapsulate intr-o singura carcasa?
M-ar fi ajutat enorm sa pun aparataj ingropat, ii puneam o doza 6m si era totul perfect, dar asa sunt in ceata rau cum o sa iasa.

Edited by dreamtime, 26 January 2023 - 19:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate