Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

PNI HP 2020 Statie radio CB monocanal 27.225 ( 22) FM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
balaurel_cli

balaurel_cli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.02.2018
Incepand de astazi am in colectie si mult asteptatul PNI HP 2022 . Am primit statia in stare buna in ambalajul original . Ca dimensiuni este o statie micuta usor de pozitionat in Auto . Vine cu mufa 12v instalata sasa ca am conectat antena ( Sirio micro 60) am mufat in priza de 12 v si gata . Am pozitionat o intre scaune cu difuzorul in sus pt o auditie buna . Panoul frontal are butonul de volum  si butonul de squelch plus 2 leduri 1 led albastru arata ca are tensiune si un led Rx /TX  Verde cand deschide difuzorul /Rosu cand transmiti  si stins in stand by .

Puncte Forte :
- Solida fara Display ( in genul vechilor statii radio din anii 80 de pe masinile de salvare ) Nu te intereseaza sa fie in campul vizual
-Butoane mari usor de gasit si care nu agata la rotire
-Difuzor puternic se aude tare si clar fara distorsiuni ideal pt masini zgomotoase
-Dimensiuni mici carcasa prezinta muchii rotunjite astfel nu exista riscul sa agate huse sau tapiteria cand este depozitata intre scaun si consola sau intre scaune .
-Nu i o statie sensibila excesiv Nu i zgomotoasa ( Asta ramane de vazut si in zile cu propagare 0

Minusuri :

-Ai un singur canal disponibil . Nu ai o rezerva daca vrei sa te intinzi la chat cu alt coleg
-Microfonul firav  si cablu microfon scurt  si cam tare .
-Statie linistita genul CRT 8040/ Avanti Alpha . Ratezi emisiile slabe si indepartate
- ASQ nu are suficient Hysteresis si intrerupe . Ai parte si de receptii intrerupte
- Emisiile puternice si supramodulate de aproape ineaca receptorul si auzi intrerupt

Am incercat un review obiectiv . Este o statie ce mi place . Nu-ti face capul varza cu emisii slabe . Auzi doar tare si clar . Este comparabila ca receptie cu modelele Storm . Este o statie de buget destul de robusta si nu m ar mira sa tina la tavaleala si in medii cu praf si umezeala genul utilajelor agricole .

Are un radiator generos ce ar trada o posibila rezerva de putere . Sunt curios daca o combinatie PTT apasat si potentiometru duce la cresterea puterii.

Imi place faptul ca este spartana nu distrage atentia si are un aspect de Standard Militar . Este o alternativa buna de buget pentru info traffic . Cum am mai scris as situa o ca si comportament in zona Storm Discovery / Avanti Alpha /CRT 8040 .

#2
balaurel_cli

balaurel_cli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.02.2018
A era sa uit : Pentru o masina Retro sau de colectie asta este statia pentru care as opta .Dupa atatea statii cu functii si meniuri ascunse culori care mai de care  plastic   ieftin si difuzoare de ceas electronic  vine HP 2020 cu carcasa aluminiu /Difuzor puternic /2 butoane si 2 led uri . . Imi place!  Este altceva !
Cu siguranta este o statie ce va asigura confort in utilizare /Simplitate in operare / Auditie clara si puternica .
Se va potrivi cu siguranta cu antene lungi  peste 1.5 m  .

Am scris Minusuri insa aceste minusuri sunt comparativ cu statii de 5/6 ori mai scumpe.

#3
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Iti multumesc pentru review. Cum ai aflat ca a aparut in stoc la PNI? Ai urmarit-o? Eu am urmarit-o o perioada pana am observat ca tot impingeau termenul estimat cu cate 6 luni si am renuntat. Uitasem de ea pana am vazut topicul tau. Asteptam un topic de la PNI cu prezentare.

Ma interesa statia, ma asteptam - in naivitatea mea - la o statie fara "caraieli", asa cum o prezentau si ei. Dar daca spui ca ai parte si de convorbiri intrerupte... ma lipsesc.

Doar canalul 22 si fara alte setari sunt un feature sau nu? Care este scopul scoaterii lor? Oare cum este marketata de PNI aceasta statie? O statie simpla, pentru orice utilizator nefamiliarizat cu domeniul radio, doar o conectezi la 12V si la antena si incepi sa o folosesti. Pentru cei care nu stiu ce inseamna squelch, rfg, am / fm sau alti parametri obisnuiti la alte statii auto.

#4
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 20.06.2014
https://forum.softpe.../#entry29678623

#5
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,239
  • Înscris: 30.05.2006

View Posticename, on 16 ianuarie 2023 - 21:03, said:

Doar canalul 22 si fara alte setari sunt un feature sau nu? Care este scopul scoaterii lor? Oare cum este marketata de PNI aceasta statie? O statie simpla, pentru orice utilizator nefamiliarizat cu domeniul radio, doar o conectezi la 12V si la antena si incepi sa o folosesti. Pentru cei care nu stiu ce inseamna squelch, rfg, am / fm sau alti parametri obisnuiti la alte statii auto.
Este marketata pe premiza KISS... Keep It Simple Stupid

#6
balaurel_cli

balaurel_cli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.02.2018
Graba strica treaba daca mai asteptam 1 zi poate beneficiam de reducerea pt testare de 50 % !!!!Posted Image
Posted Image
Pentru cei care nu vor zgomot in masina . ci doar conversatii clare este o statie buna . Chiar foarte buna . Cred ca o sa echipeze multe tir uri si dubite . Chiar se aude tare si clar . Receptia e bine filtrarta . Pentru cat dai pe ea va fi o statie care si va face treaba

#7
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 20.06.2014
Sunt curios avand in vedere radiatorul din spate si faptul ca este doar pe 12 volti, daca are cumva posibilitatea de a i se mari puterea.

#8
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Calitatea receptiei conteaza, o fi linistita, se aude clar, dar daca taie prea mult din receptie nu e ok. Trebuie testat.

#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
O mica descriere.
statia pe care o cauti ca utilizator de duminica sau de concediu.
micuta , discreta, foarte foarte simpla in exploatare.
doua butoane, unul de volum si unul de sq.
accesorii pentru montaj incluse in pachetul statiei.
alimentare prin bricheta, se alimeteaza de la orice bricheta , buton ON si sattia functioneaza fara probleme cu o antena pe cupola.

Multumesc pentru promtitudine "suportPNI", pentru reducere, si astept alte produse pentru testare .

#10
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Am comandat-o si eu, maine va ajunge la cat de repede se misca baietii de la mo.ro, revin cu impresii.

#11
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
A sosit deja in mai putin de 18 ore de la plasarea comenzii, in conditii excelente, nimic nou pana aici, ca de obicei as spune, prompti si profi baietii de la PNI carora le multumesc pe aceasta cale.
Bineinteles ca n-am avut rabdare pana dupa program si am pus-o la treaba in fix la birou. Inca de la primele conversatii receptionate ma declar incantat, lucreaza excelent pe ASQ, convorbiri clare, fara intreruperi, sunet placut, puternic, reglaje ideale cu SQ pe potentiometru operabil fara a pierde din concentrarea asupra traficului, asta daca esti putin pasionat si vrei sa te distrezi pe SQ manual, squelch-ul automat fiind foarte bine reglat. Nu e chiar fara fas-cas, insa zgomotul este foarte redus, finalul receptiei fiind foarte linistit. Pentru cei care vor doar info-trafic de calitate este ceea ce trebuie.
Voi reveni cu noi impresii dupa ce voi aduna mai multe ore impreuna cu acest model nou, drumuri bune tuturor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate