Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care este diferența între 30A și 60A?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Bună ziua.
Am un generator hidro 12v și cum anul acesta nu a înghețat deloc merge și acum.
Din joaca mai în serios, am pus un banc de baterii de mașină 12v între 60 și 90 de amperi.
5 mai exact.
Un invertor și uite asa am câteva becuri, camera de supraveghere, lucruri din astea mărunte.
Generatorul în gol, scoate 23v, iar la măsurare 2A. Tot în gol merge cu 600 rpm.
Mic, dar nu am găsit altul mai bun.
Ma tot uit după unul eolian pe olx.
Sau o eoliana sh.
Ma gândeam sa fac eu unul, dar e puțin mai complicat pentru mine.
Nu prea am știut mare lucru despre sisteme din astea, și nici acum nu știu.
Dar citind aici pe Softpedia mai clipuri pe net, am început să pricep cate ceva.
Nu tot, dar ceva.
Acuma vreau sa pun un controler pentru baterii.
Si am gasit doua controlere unul de 30A și altul de 60A.
Care este diferența, sau ve ar trebui să bun la generator?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
30A

#3
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Fix 30A.

#4
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Adică, ce face un controler?

#5
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005
Cum ii zice si numele, controleaza incarcarea bateriilor in mai multe trepte in functie de incarcare si previne supraincarcarea + alte chesti de mentenanta bateriilor in funtie de cat de destept este.

Edited by trid_ovi, 15 January 2023 - 18:50.


#6
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
@PNX1, contorolerul iti protejeaza bateria de supraincarcare si de descaracre excesiva. De obicei pragurile de tensiune maxima la incarcare si minima la descarcare sunt configurabile. Curentul sin specificatii este curentul maxim de incarcare si de descarcare. Cele mai rasarite optimizeaza incarcarea astfel incat generatorul (sau panoul) sa functioneze in zona de putere maxima. Astea se numesc MPPT.

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Controllerele pentru baterii sunt utilizate pentru a proteja și gestiona încărcarea bateriilor. Controllerele de 30A și 60A au diferențe de capacitate de încărcare. Controllerele de 30A pot gestiona o putere maximă de încărcare de 30 amperi, în timp ce controllerele de 60A pot gestiona o putere maximă de încărcare de 60 amperi. Dacă generatorul dvs. poate furniza o putere maximă de încărcare de 30 amperi sau mai puțin, atunci un controller de 30A ar fi suficient. În caz contrar, ar trebui să utilizați un controller de 60A pentru a gestiona încărcarea bateriilor.

#8
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
@initiator pune link cu controlerele sa vedem despre ce e vorba.

Am montat un controler ca acestape o masinuta jucarie.

Controlerul controleaza atat incarcarea cat si descarcarea bateriei permitand un consum nu mai mare de 30A

Se seteaza tipul de baterie si implicit tensiunea minima pana la care se poate trage curent din ea.

#9
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

View Postdicdobre, on 15 ianuarie 2023 - 23:38, said:

@initiator pune link cu controlerele sa vedem despre ce e vorba.

Am montat un controler ca acestape o masinuta jucarie.

Controlerul controleaza atat incarcarea cat si descarcarea bateriei permitand un consum nu mai mare de 30A

Se seteaza tipul de baterie si implicit tensiunea minima pana la care se poate trage curent din ea.
Fix din ala am vrut și eu.
După cum spuneam, generatorul în gol are 23-24 de volți, depinde cum e apa, dacă ploua sau e seceta, și e doar un mic brat din pârâul mare, și când am făcut măsurarea în amperi, cu un bec și multimetru, mi-a dat 2 amperi.
Doresc pe viitor să-mi iau unul mai bun.
Nu știu cum e calculul, dar asta îmi ținea 100 de wați non-stop.
Deci aia 30 de amperi se refera la cât scoate generatorul?
Dacă pun un banc de 5 baterii, când ajunge la 13,5-14 volți, îmi decupleaza?
Ceea ce face releul de pe alternatorul mașinii?



#10
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cred ca aceasta este lamuritoare

#11
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

View Postdicdobre, on 16 ianuarie 2023 - 15:21, said:

Cred ca aceasta este lamuritoare
Este de doar 10 amperi.


#12
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
controlerul se ia in concordanta cu sursa nu cu bateriile!

#13
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostPNX1, on 17 ianuarie 2023 - 12:53, said:

Este de doar 10 amperi.


Am gresit linkul, asta voiam sa vezi. Il cumperi pe cel care iti trebuie.

#14
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Un hidrogenerator foarte ieftin este un motor de scooter city coco, are turatia potrivita si puteri de 1-3 kw este ieftin, anul trecut am luat cu 600 ron 1.5kw,are magneti neodimium.

Puterea care o scoate depinde de puterea hidraulica adica de produsul debit diferenta de nivel, acest fel de motor se poate folosi de la puteri hidraulice mai mari de 50w, 50w-1500w e o plaja destul de larga.

Un controller MPPT eolian se poate folosi si cu hidrogeneratorul.

#15
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008

View PostPNX1, on 16 ianuarie 2023 - 10:38, said:

Deci aia 30 de amperi se refera la cât scoate generatorul?
Dacă pun un banc de 5 baterii, când ajunge la 13,5-14 volți, îmi decupleaza?
Ceea ce face releul de pe alternatorul mașinii?
Atat grupul de baterii, cat si controlerul trebuie sa lucreze la tensiunea generatorului. Curentul controlerului se refera la curentul de incarcare al grupului de baterii.
Daca ai de exemplu 2 baterii de 100A la 12V, le legi in serie si vei avea la borne 24V, iar curentul care trece prin baterii va fi egal cu curentul care trece prin una, adica 100A.
Curentul de incarcare al grupului de baterii va fi ca valoare 10% din I nominal, adica 100/10=10A. Aceasta valoare de 10A va fi valoarea curentului controlerului, dar ca sa nu lucreze la sarcina maxima tot timpul poti alege un controler la 24V si 20A.

#16
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

View Poststdalionutpwr, on 17 ianuarie 2023 - 21:54, said:

Un hidrogenerator foarte ieftin este un motor de scooter city coco, are turatia potrivita si puteri de 1-3 kw este ieftin, anul trecut am luat cu 600 ron 1.5kw,are magneti neodimium.

Puterea care o scoate depinde de puterea hidraulica adica de produsul debit diferenta de nivel, acest fel de motor se poate folosi de la puteri hidraulice mai mari de 50w, 50w-1500w e o plaja destul de larga.

Un controller MPPT eolian se poate folosi si cu hidrogeneratorul.
https://www.emag.ro/..._medium=android
Adică asta scoate 12v sau direct 220?


#17
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Sau de la un scuter defect?

#18
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
el scoate in functie de turatie, la generatorul sincron tensiunea e proporionala cu turatia.

tensiunea normata e de 60v la 600rpm la 60 scoate puterea normata cat scrie pe el, dar de poate folosi si pentru sisteme de 12v la turatie mai mica,

Turetia la care va functiona in relaitate depinde de constructia turbinei si echilibrul dintre puterea generata si sarcina, controllere accpta o plaja de tensiune la intrare, un controller de 12v poatesuporta cel putin 50-60v la intrare, dar tensinea la care va fuctiona generatorul depinde de puterea hidraulica disponibila, constructia turbinei si echilibrul dintre puterea generata si cea consumata.

Trebuie vazut cat scoate fara sarcina la debite apropiate de maxim, si luat un controller care suporta tensiunea respectiva la intrare, de obicei la cele eoline exista o frana, se poate folosi si la  varianta hidraulica, sa limiteze tensiunea, sau se poate folosi un diverter.

Se poate pune o valva controlata automat care reduce debitul cand tensiunea creste peste limita stabilita.

Practic motorul pomenit se poate folosi la sisteme de 12v pentru puteri hidraulice 50-200w, pentru 24v pentru puteri hidraulice 200-500w si 48 v pentru puteri hidraulice 500-1500w.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate