Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu reușesc să scot sertarele din această glisieră

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Andrei-Joldos

Andrei-Joldos

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2022
Bună tuturor,

E prima mea postare pe Sopftpedia, vă rog mult să mă direcționați dacă nu scriu unde trebuie și îmi cer scuze în avans.

Aș dori să scot niște sertare afară fără a ajunge să demontez mobila. Glisierele sunt cele din poză. Locuiesc în chirie, presupun că mobila e veche.

Dacă vă rog, mă ajutați cu niște sfaturi?

1. Cum se numește acest tip de glisiere? Nu am găsit pe net modelul.
2. Există posibilitatea de a scoate sertarele afară de tot fără a demonta mobila? Am tras în sus, în jos, în laterale, de-o laterală în sus și de alta în jos... nimic ce-am găsit pe net nu a mers.
3. Problema inițială era că unul din sertare nu rămânea închis și mă sâcâia. L-am lipit cu scoci doar să nu-l văd afară... aveți oare o soluție să-mi recomandați pentru ca sertarul să rămână închis?

Vă mulțumesc tare mult și numai bine tuturor!

Andrei.

Attached Files



#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Salut,
Nu-mi dau seama din foto dar eu cand am avut ceva asemanator, stiu ca atunci cand sertarul ajungea la limita deschiderii (in afara), trebuia ridicat putin, avea un prag peste care trebuia sa treaca rola. Ai incercat sa ridici capatul sertarului?

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sunt glisiere cu extractie totala.

exista modele care se pot desface dar si modele unde trebuiesc demontate.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă mobila e mai veche, cel mai probabil e genul de glisiera care trebuie demontata. Scoți șuruburile de prindere de pe sertar.
Sertarul care nu se mai închide bine posibil sa aibă ceva căzut în spate - hârtii, pungi.

#5
Andrei-Joldos

Andrei-Joldos

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2022

View Postarg, on 16 ianuarie 2023 - 08:44, said:

sunt glisiere cu extractie totala.

exista modele care se pot desface dar si modele unde trebuiesc demontate.

Mulțumesc. Oare prin "demontate" te referi la a demonta mobila pentru a le demonta? Altfel nu am văzut să se poată.

View Postcorinadaniela, on 16 ianuarie 2023 - 10:06, said:

Dacă mobila e mai veche, cel mai probabil e genul de glisiera care trebuie demontata. Scoți șuruburile de prindere de pe sertar.
Sertarul care nu se mai închide bine posibil sa aibă ceva căzut în spate - hârtii, pungi.


Mulțumesc. Nu am găsit vreo cale de a demonta glisiera fără a demonta mobila. Dacă vedeți în pozele atașate, am acces doar la 2 șurubele în față, unul pe stânga și altul pe dreapta sertarului. Dacă le desfac, glisiera nu iese, o ține ceva în spate unde nu am acces, probabil alte șuruburi...

View Postaltuser09, on 16 ianuarie 2023 - 08:40, said:

Salut,
Nu-mi dau seama din foto dar eu cand am avut ceva asemanator, stiu ca atunci cand sertarul ajungea la limita deschiderii (in afara), trebuia ridicat putin, avea un prag peste care trebuia sa treaca rola. Ai incercat sa ridici capatul sertarului?

Salut, mulțumesc pentru răspuns. Am genul de sertare de care zici, pe role, și acolo așa merge într-adevăr.

La astea, atunci când sertarul ajungea la limita deschiderii (în afară), cum ai descris, am tras în sus (ridicat capătul sertarului), în jos, în laterale, de-o laterală în sus și de alta în jos... nimic nu a mers.

Edited by Dany_Darke, 16 January 2023 - 11:18.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Pai nu glisiera trebuie sa iasă, ci eliberezi/scoti tu sertarul dintre sinele glisierei.
Un sistem similar de glisiere am și eu la mobila din sufragerie. Sa mai zic ca bratele glisierelor aluneca pe niște biluțe ca plumbii de pescuit și când am tras de un brat al glisierei au sărit biluțele în toate părțile? Noroc ca am răbdare și le-am pus la loc.

Edited by corinadaniela, 16 January 2023 - 16:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate