Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hipocaust sau incalzirea in pardoseala in antichitate.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostYhzx23, on 15 ianuarie 2023 - 12:25, said:

Din cand in cand citesc cate o stire despre o noua descoperire arheologica cu incalzirea in pardoseala si in pereti in antichitate.
Hipocaust
Desi am cautat in lung si in lat nu am gasit vreo informatie daca cineva undeva a pus in aplicare aceasta metoda acum in timpurile noastre.

''Conul Leonida fata cu reactiunea''

Citat:''„Omul, bunioară, de par egzamplu, dintr-un nu știu-ce ori ceva, cum e nevricos, de curiozitate, intră la o idee; a intrat la o idee? fandacsia e gata; ei! și după aia, din fandacsie cade în ipohondrie. Pe urmă, firește, și nimica mișcă.”

Ba misca ca pe lume sunt persoane care au grija sa iti schimbe cursul vietii cu un:

View Posthamal, on 15 ianuarie 2023 - 14:10, said:

Vezi încălzirea la casele tradiționale coreene - ondol. E același principiu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ondol
link


Ei bine domnul 'hamal' nu m-a pus pe ganduri doar pe mine care sunt cu capul in nori ci a pus-o si pe nevasta mea care e cu picioarele pe pamant.

De cand domnul 'hamal' a pus link-ul cu ondolul aici pe Onor Softpedia nu mai am loc la televizor pe canapea de nevasta ca ea mananca pe paine clipuri video cu ondolul corean.


Ieri seara dupa ce a vazut clipul asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2xHPlP63XvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nimic n-a zis si s-a culcat.


Pe la doua noaptea m-a sculat si mi-a zis:
-Ma n-auzi m-am gandit sa fac la Predeal pe terenul ala al nostru niste casute ca alea de le-am vazut aseara la coreeni.Fii atent ce iti spun!O sa ii zicem Camping ''Casuta Papusilor''.

Cum in viata e fiecare cu cel doare imediat am analizat situaia si mi-am dat seama ca visul meu cu sa imi cumpar un BMW seria 7 Electric s-a spulberat si deja ma vad in uniforma cu cascheta in cap la poarta campingului taind bilete la turisti.

Va multumesc din inima domnule 'hamal'!.

#20
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am o mica intrebare : Cate grade are fumul la iesirea din vatra/ intrarea in pardoseala ?
Parca la incalzirea in pardosea cu apa are cam 35 grade C la iesirea din CT.

Edited by mihaiC1, 23 January 2023 - 17:49.


#21
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004

View PostmihaiC1, on 23 ianuarie 2023 - 17:38, said:

Eu am o mica intrebare : Cate grade are fumul la iesirea din vatra/ intrarea in pardoseala ?
Parca la incalzirea in pardosea cu apa are cam 35 grade C la iesirea din CT.

care-i legatura ?

#22
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 23.09.2010

View PostYhzx23, on 23 ianuarie 2023 - 16:07, said:

[...] Va multumesc din inima domnule 'hamal'!.

Npc.
Și eu mulțumesc pentru ”domnie”. ”Domn” și ”hamal” se potrivesc ca nuca-n perete. Hamal - simplu.
Altfel, trebuie să fac cerere să-mi schimb nickname-ul Posted Image

#23
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostmihaiC1, on 23 ianuarie 2023 - 17:38, said:

Eu am o mica intrebare : Cate grade are fumul la iesirea din vatra/ intrarea in pardoseala ?

Daca te-ai uitat cu atentie incalzirea in pardoseala din clipul cu Casutele Papusilor este folosit sistemul ondol extra plat.

Desigur ca peste tevile alea curbate si placile ceramice nu se pune direct linoleu sau parchet melaminat.

Habar nu am ce pun ei ca strat de umplutura dar sigur stratul va permite inmagazinarea caldurii si eliberarea in dusumea fix la temperatura dorita.

E clar ca la focul cu lemne nu exista termostat si cel care face focul apreciaza cat de multe sau de putine lemne baga in foc.

Eu vad o alta problema la sistemul ondol extra plat si anume ca tevile alea curbate si tevile drepte care trec prin placile ceramice se pot infunda cu funingine si nu vad cum s-ar putea curata mecanic fara demontare bucata cu bucata din soba pana in cos.

La sistemul ondol clasic cel inalt sigur nu se pot infunda fumurile pentru ca sunt foarte mari spatiile prin care trece fumul.



Acum deja nu mai trebuie sa caut eu clipuri video cu ondoluri ca mi-le baga pe gat you tube.

Clip video cu doua locuinte coreene pe baza de ondol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nUjEgoOLEBI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In prima parte e varianta ieftina pentru lume saraca ca probabil au destui daca au trecut la productia de serie.

La capitolul mai instariti situatia se schimba si nu mai trebuie sa iesi din casa decat ca sa mai bagi cate un lemn in soba.

La varianta instariti e prima data cand vad in viata mea la o casa noua ca are montata o priza de aer din proiect si din constructie.

Hota de la plita de gatit si cu priza de aer pot ventila casa cu usurinta.


La noi nu vor prinde case de acest gen pentru ca o casa daca nu e cu etaj si amprenta la sol de minim o suta de metri te rad vecinii.

#24
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
Corect ! curatarea "cosului" se face de cel putin 2 ori/ an la o centrala/ soba/ semineu cu lemne.. si ala e vertical, iar la baza are un "rezervor" unde se aduna condensul, gudronul ...

#25
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008

View Postpexic, on 23 ianuarie 2023 - 19:01, said:

care-i legatura ?

Mica smecherie ca din vatra se pot obtine usor peste 300 grad C si ca sa stai pe podea cam trebuie aproape 1m de pietris si nisip cel putin la iesire din vatra.. si nu garantez ca nu te coci in acea zona !

#26
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostYhzx23, on 24 ianuarie 2023 - 12:11, said:

La noi nu vor prinde case de acest gen pentru ca o casa daca nu e cu etaj si amprenta la sol de minim o suta de metri te rad vecinii.

Fa tu primul pas.

#27
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostYhzx23, on 15 ianuarie 2023 - 12:25, said:

Pe principiul ''teoria ca teoria dar practica ne omoara'' banuiesc ca doar din pix nu se poate stabili daca mai merita sau nu un asa sistem antic de

incalzirere pana nu vedem si cum functioneaza pe viu daca pot sa zic asa.

Vezi eu nu mi-am dat cu presupusul in postul de mai sus dar tu imediat ti-ai dat in postul de mai jos.

View PostmihaiC1, on 15 ianuarie 2023 - 12:44, said:

ardeau 1t de lemne Posted Image/ saptamana..

Acum dupa ce ai vazut un ondol pe viu(pe you tube) cam cate lemne crezi ca sunt necesare pentru un foc pe zi?



Desi eu vin si spun:

View PostYhzx23, on 24 ianuarie 2023 - 12:11, said:


E clar ca la focul cu lemne nu exista termostat si cel care face focul apreciaza cat de multe sau de putine lemne baga in foc.


Tu inca o data se pare ca nu citesti ce se spune si tragi concluzii gresite.

View PostmihaiC1, on 24 ianuarie 2023 - 20:41, said:

Mica smecherie ca din vatra se pot obtine usor peste 300 grad C si ca sa stai pe podea cam trebuie aproape 1m de pietris si nisip cel putin la iesire din vatra.. si nu garantez ca nu te coci in acea zona !

Orasenii cand se duc pe la tara le fac focul in soba gazdele pentru ca nu o data orasenii au bagat lemne in soba pana a crapat.

Sigur ca nu e o stiinta sau o arta sa bagi lemne in soba dar se pare ca niste cunostinte minime sunt necesare.

#28
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostmihaiC1, on 24 ianuarie 2023 - 20:41, said:

Mica smecherie ca din vatra se pot obtine usor peste 300 grad C si ca sa stai pe podea cam trebuie aproape 1m de pietris si nisip cel putin la iesire din vatra.. si nu garantez ca nu te coci in acea zona !
nu prea e asa, am o soba de ciment (nu e gata toata inca, am facut doar probe de cateva saptamani) si cu greu ajunge caldura la 30-40 cm distanta in grosimea materialului. Ajunge, desigur, dupa multe ore, si se echilibreaza cu disipatia si dupa teste temperatura era mereu rezonabila la suprafata
In mare, poti izola cu 10-20 cm vata minerala (atentie, miroase urat o vreme) o portiune destul de lunga a tubulaturii pe zona de temperatura inalta, caldura va trece limitat prin vata.

#29
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
Multumesc de raspunsuri.
Prefer sa nu bag 1-2 lemne la 4-6 h, sa nu imi imputeasca camera si sa nu aibe ce face cosarul la sistemul ondol la o camera de 10-12 mp! daca nu lasi 5-7 guri de vizitare in pardosea la tubulatura pe unde mai poate scapa fum si caldura.

Edited by mihaiC1, 25 January 2023 - 16:05.


#30
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Daca m-am uitat la cateva videoclipuri cu hipocaust si ondol uite ca you tube mi-a aratat-o si pe Gloria spaniola.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/snfLEVDSbNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Are si subtitrare in romana!

#31
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 23.09.2010
Daca vrei incalzire cu aer cald, sa fie usor de facut si sigur, solutia cu ventilo-convectoare sau cea cu ventilatie cu recuperare de caldura si schimbator de caldura apa / abur - aer merita, mai ales ca sunt solutii versatile. Merg si la racire (bine, nu aburul).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate