Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Blocuri noi

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Salutare tuturor.
Am gasit un apartamen, intr-un imobil  cu regim de inaltime mica, 3 etaje.Apartamentul este situat la ultimul etaj si eram hotarat sa-l achizitionez.Surpriza a venit la inspectarea podului, unde am cosntatat ca tot plafonul de pe ultimul nivel este din rigips.
Practiv exista niste grinzi transversale de beton care sustin structura de lemn al acoperisului si implicit acoperisul.Acoperisul pe interior este izolat cu spuma poliuretanica.In partea inferioara a acestor grinzi sunt prinse profile metalice de rigips care sustin plafonul de rigips al intregii suprafete (atat a apartamentelor cat si a casei scarii).

M-as fi asteptat totusi sa existe o placa de beton pe ultimul nivel.Acest tip de constructie neinspirandu-mi incredere si dandu-mi de gandit asupra unor eventuale probleme ce pot aparea pe viitor.

Asa se construieste in ziua de azi?Este normal?Am eu asteptari prea mari?

#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Este uzual sa nu ai placa de beton, toti care vor sa aiba costuri mai mici procedeaza asa.
Problema mai mare vine de la izolatie, trebuie un minim de 20 cm pus bine, dar recomandat ar fi mai mult, insa la astfel de blocuri vei gasi de multe ori doar 10 cm.

#3
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

 sergiuhusca, on 15 ianuarie 2023 - 10:52, said:


M-as fi asteptat totusi sa existe o placa de beton pe ultimul nivel.Acest tip de constructie neinspirandu-mi incredere si dandu-mi de gandit asupra unor eventuale probleme ce pot aparea pe viitor.

Asa se construieste in ziua de azi?Este normal?Am eu asteptari prea mari?

Da, poate mai sunt si exceptii.
Nu, nu este normal.
Ai asteptari corecte.

Invata din greselile altora:
https://zoso.ro/cali...or-greenfield/?

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
Din punct de vedere constructiv, este ok. Problema este la calitate. Toata constructia acelei placi trebuie facuta cu simt de raspundere, altfel nu vei avea nici izolare termica, nici izolare fonica.

#5
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
Asa e si la mine acasa, in 16 ani nu am avut probleme. Podul il folosesc ptr depozitare si uscat rufe, am si acolo 3 calorifere micute ca sa nu se faca prea frig

#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Daca intrarea in pod nu este securizata, poti avea musafiri intrand in casa prin tavan,deoarece rigipsul se sparge foarte usor.La case merge rigips, dar la bloc nu.

#7
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Care este diferenta de pret intre apartamentul de la et.3 si acelasi de la et.2 ?

Edited by victord36, 15 January 2023 - 12:01.


#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

 sergiuhusca, on 15 ianuarie 2023 - 10:52, said:

Salutare tuturor.
Am gasit un apartamen, intr-un imobil  cu regim de inaltime mica, 3 etaje.Apartamentul este situat la ultimul etaj si eram hotarat sa-l achizitionez.Surpriza a venit la inspectarea podului, unde am cosntatat ca tot plafonul de pe ultimul nivel este din rigips.
Practiv exista niste grinzi transversale de beton care sustin structura de lemn al acoperisului si implicit acoperisul.Acoperisul pe interior este izolat cu spuma poliuretanica.In partea inferioara a acestor grinzi sunt prinse profile metalice de rigips care sustin plafonul de rigips al intregii suprafete (atat a apartamentelor cat si a casei scarii).

M-as fi asteptat totusi sa existe o placa de beton pe ultimul nivel.Acest tip de constructie neinspirandu-mi incredere si dandu-mi de gandit asupra unor eventuale probleme ce pot aparea pe viitor.

Asa se construieste in ziua de azi?Este normal?Am eu asteptari prea mari?
Da, daca mai traia Ceasca nu existau atatia hoti in constructii.

#9
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Speta depozitarii nu poate fi luata in calcul.Inaltimea podului (diferenta dintre tavanul de rigips si acoperis fiind de 50-60 cm).Izolare fonica exista intrucat pe interiorul acoperisului, intre capriori este umplut cu spuma poliuretanica.Ma gandesc strict la situatia unor infiltratii prin acoperis, a unor repararatii capitale la acoperis undeva in viitor,practic sunt expus cu totul,intrucat eu nu am placa intre apartamentul meu si acoperis ci doar o coala de rigips.Totodata in cazul unui incediu la vecini, in pod, la mine, neexidtand o placa de beton, practic toata apa respectiva s-ar duce inclusiv la mine in casa.Totusi o placa ar avea si un rol, macar semiprotector.Nu stiu, poate sunt paranoic sau poate imi fac eu griji si scenarii prea pesimiste, insa voi munci niste ani buni pentru casa aia.

 victord36, on 15 ianuarie 2023 - 12:00, said:

Care este diferenta de pret intre apartamentul de la et.3 si acelasi de la et.2 ?

Blocul e construit in 2020.Nu exista diponibilitate pe etaj intermediar.Pretul e acelasi i sa si pe etaj intermediar si pe ultimul etaj.

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
La ultimul etaj sta aerul si un coleg de al lui.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Trebuie să înțelegi, că sistemul tău nervos, este mai important decît diferența de bani în sus, o să ai numai gînduri nasoale, dacă îl cumperi.

Fugi de improvizația aia, dacă tot muncești din greu, ca să plătești casa ta, cuibul tău.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Din punct de vedere structural - planșeul de beton nu e musai să existe.
Din punct de vedere termic - dacă învelitoarea e termoizolată cum trebuie nu sînt probleme cu pierderea de căldură. Problema e că încălzești/răcești și podul. Și ceva din casa scării.
Din punct de vedere siguranță contra hoților - e prost.

LE
Și da, din punct de vedere fonic e prost - vei auzi tot ce fac vecinii de etaj. Izolația acoperișului, între căpriori, nu ajută. Ai nevoie de separare pe verticală între podul vecinilor și podul tău.

Edited by radunic, 15 January 2023 - 12:39.


#13
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Nu cumpara apartamentul in conditiile astea!

Cauta si vei gasi!

Cumpara doar la un etaj intermediar si nu la parter sau ultimul etaj.

Practic zic ca apartamentul sa fie unul care sa aibe ca pereti exteriori doar zidurile cu ferestrele ca daca e la unul dintre capetele blocului mai si alti pereti exteriori care te vor costa in plus la incalzire toata viata.

Cu un apartament incastrat facura la incalzire va fi minima.

#14
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008
Foarte multe case se proiectează și executa fără placa peste ultimul etaj
Rigips, lemn, izolație cu vata

#15
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 03.12.2021
E de la dezvoltator sau persoana fizica ? Ma si mir ca ti-au permis accesul pt inspectie.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 ovidiu21, on 15 ianuarie 2023 - 12:06, said:

Da, daca mai traia Ceasca nu existau atatia hoti in constructii.
si nici noi azi nu povesteam pe net

daca podul este al tău mai poți face o mică mansardă acolo

#17
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009

 the_blue_raven, on 15 ianuarie 2023 - 15:28, said:

E de la dezvoltator sau persoana fizica ? Ma si mir ca ti-au permis accesul pt inspectie.

Persoana fizica.

 EMPP, on 15 ianuarie 2023 - 20:24, said:


si nici noi azi nu povesteam pe net

daca podul este al tău mai poți face o mică mansardă acolo

Tocmai pentru ca are coala de rigips, este considerat spatiu tehnic.Vom renunta la achizitie.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 EMPP, on 15 ianuarie 2023 - 20:24, said:

si nici noi azi nu povesteam pe net


Hai să nu exagerăm, internet există până și în țări cu dictatură nasoală și lumea discută liber pe net cu excepția unor subiecte sensibile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate