Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

M-a impresionat Cristian Presura

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Mai demult mi-a aparut pe Youtube ca-i live Cristian Presura, si-am intrat si-am scris si eu acolo ceva. Se vorbea despre D-zeu, si-am zis ca eu cred ca D-zeu e o metafora pt Spiritul Uman, care-i o entitate virtuala precum un software instalat pe mai multe creiere umane hardware.
Cam asa am scris, si in live-ul asta pe langa Presura era si-o femeie cercetatoare in Romania (parca). Ea a ras/zambit si a dat sa ignore intrebarea, dar mi-a placut Cristian ca a picat pe ganduri si analiza textul meu. Femeia vazand ca dureaza prea mult a intervenit zicand ca nu-i asa ca, programele nu sunt entitati virtuale ca in trecut ocupau loc fizic foarte mare, etc.. sarind peste o parte importanta (pe care ar fi trebuit s-o scriu cu majuscule poate) si anume ca e vorba ca-i instalat pe MAI MULTE creiere umane (caci nu valoreaza 2bani daca omul are tendinte teoretice si inventeaza o teorie buna, daca n-o raspandeste si altora care s-o duca mai departe.. tot in pesteri am fi ramas).
In fine, era un detaliu care presupunea sa analizeze si mai in detaliu, dar am remarcat cat de dispus de analiza e Cristian fata de cealalta cercetatoare care avea o parere ca acolo pun copiii niste intrebari si le dau ei niste raspunsuri imediat. In schimb el lua in serios si investiga (daca n-ar fi fost intrerupt de ea).
Eu ca eu, dar poate scrie cineva ceva interesant si vezi cum unii din start desconsidera (pe motiv de status, ca esti un simplu privitor la live-ul lor), iar un cercetator mai pasionat precum Presura nu da cu piciorul una-doua la ocazii.

Edited by bursucelu_viesel, 15 January 2023 - 08:28.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
fiind pe mai multe creiere apar probleme de compabilitati, fiecare are setul sau de instructiuni, repere.
Dn Presura are o abordate didactica fata de problemele prezentate. Lucru care nu poate decat sa ne incante.

Edited by MarianG, 15 January 2023 - 08:54.


#3
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image  Nu-mi plac deloc teoriile agnostice și teoriile atee. Posted Image

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
De cand a aparut pe online acu multi ani, Presura are un talent didactic fain. Nu trebuie neaparat comparat cu altii, fiecare are metodele lui dar el stie sa explice lucruri.

Edited by andreic, 15 January 2023 - 11:18.


#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
probabil femeia aia are experienta de viata mai mare ca Cristian, nu mai pune botu' la toti putoii de pe net si aberatiile lor existentiale. in schimb Cristian a fost mai tocilar la viata lui, numai cu nasul in carti, e mai usor sa-i distragi atentia cu rahaturi.

Edited by laffin, 15 January 2023 - 10:13.


#6
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postlaffin, on 15 ianuarie 2023 - 10:11, said:

probabil femeia aia are experienta de viata mai mare ca Cristian, nu mai pune botu' la toti putoii de pe net si aberatiile lor existentiale. in schimb Cristian a fost mai tocilar la viata lui, numai cu nasul in carti, e mai usor sa-i distragi atentia cu rahaturi.
Daca-ti duci ideile pana la capat s-ar putea sa-ti iasa ca-l apreciezi mai mult pe Becali decat pe Presura.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
L-am avut si noi coleg pe softpedia, dar nu mai intra.

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006

View Postbursucelu_viesel, on 15 ianuarie 2023 - 08:25, said:

Mai demult mi-a aparut pe Youtube ca-i live Cristian Presura, si-am intrat si-am scris si eu acolo ceva. Se vorbea despre D-zeu, si-am zis ca eu cred ca D-zeu e o metafora pt Spiritul Uman, care-i o entitate virtuala precum un software instalat pe mai multe creiere umane hardware.
Cam asa am scris, si in live-ul asta pe langa Presura era si-o femeie cercetatoare in Romania (parca). Ea a ras/zambit si a dat sa ignore intrebarea, dar mi-a placut Cristian ca a picat pe ganduri si analiza textul meu. Femeia vazand ca dureaza prea mult a intervenit zicand ca nu-i asa ca, programele nu sunt entitati virtuale ca in trecut ocupau loc fizic foarte mare, etc.. sarind peste o parte importanta (pe care ar fi trebuit s-o scriu cu majuscule poate) si anume ca e vorba ca-i instalat pe MAI MULTE creiere umane (caci nu valoreaza 2bani daca omul are tendinte teoretice si inventeaza o teorie buna, daca n-o raspandeste si altora care s-o duca mai departe.. tot in pesteri am fi ramas).
In fine, era un detaliu care presupunea sa analizeze si mai in detaliu, dar am remarcat cat de dispus de analiza e Cristian fata de cealalta cercetatoare care avea o parere ca acolo pun copiii niste intrebari si le dau ei niste raspunsuri imediat. In schimb el lua in serios si investiga (daca n-ar fi fost intrerupt de ea).
Eu ca eu, dar poate scrie cineva ceva interesant si vezi cum unii din start desconsidera (pe motiv de status, ca esti un simplu privitor la live-ul lor), iar un cercetator mai pasionat precum Presura nu da cu piciorul una-doua la ocazii.
Cine e asta?

#9
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Postovidiu21, on 15 ianuarie 2023 - 12:07, said:

Cine e asta?

Chiar ar trebui introdus butonul "dislike"...

Edited by hamal, 15 January 2023 - 12:13.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Cristian Presura este un fizician urmarit de nepotii mei in varste de 10 si 12 ani.

Asta e partea buna din ceea ce urmaresc ei, ca le place si alti "fiziceni" precum Tzanca Urangutanu'

#11
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
il urmaream si eu dar am incetat
inainte explica fizica pe intelesul tuturor si avea filmulete misto, apoi a inceputi cu altele ba cu telefoane, cu covidu, si am renuntat.
prefer sa-l urmaresc pe Michio Kaku

#12
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
L-aș urmări și eu dar este preocupat numai de planete și cosmos, care la mine e plictisitor.

#13
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Puteti avea ocazia sa il intalniti live la academia de vara Atlantykron; https://atlantykron....istian-presura/
Sper sa participe si la editiile urmatoare, conferintele dansului (interactive) au fost printre cele mai apreciate.

#14
Evening_light

Evening_light

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.11.2022
Si cartile scrise de el sunt interesante. Recomand Fizica povestita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate