Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Bonus-malus RCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostDannyMC, on 15 ianuarie 2023 - 15:39, said:


... Daca el (initiatorul) si-a reparat masina pe RCA-ul celui cu care s-a lovit. Nu e posibil ca si celalalt sofer sa repare masina pe RCA-ul initiatorului! ...

Ba da, la culpă comună... Fiecare primește despăgubiri de la asigurătorul celuilalt procentul stabilit ca vinovăție a celuilalt șofer.

#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postpasilla, on 14 ianuarie 2023 - 22:42, said:

In RO, asigurarea se face masina/proprietarul masinii, nu pe sofer.
Daca ai trei masini si ai B8, pentru toate cele trei masini asigurarea se va face la B8, problema este ca daca produci un accident si scazi 2 puncte malus, anul urmatoar la toate trei vei avea b6.

#21
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Postpasilla, on 14 ianuarie 2023 - 22:38, said:

Posibil sa fii retrogradat, dar nu de la 8 la 5 , pentru un singur incident/an.

Crezi ce spui? Eu am fost retrogradat de la B8 la B0, fiind pagubit, dar pentru ca am refuzat mizeria lor de oferta si am ales reparatia masinii in service, mi-au tras-o...

View PostDannyMC, on 15 ianuarie 2023 - 15:39, said:

nu se pot pierde mai mult de doua clase pentru un incident intr-un an!

Ba da, se pot pierde toate... eu am patit-o...

#22
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Nu, legal nu se poate, mai ales cand tu esti cel pagubit! La tine a fost altceva, eroare de sistem, frauda sau cine stie ce. Am mai discutat despre asta pe celalalt topic.
Dar daca n-ai facut demersuri sa afli atunci ce, si ai inghitit galusca a ramas asa, ei au zis mersi.

Edited by DannyMC, 27 January 2023 - 14:42.


#23
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postbonygy, on 27 ianuarie 2023 - 13:04, said:

Crezi ce spui? Eu am fost retrogradat de la B8 la B0, fiind pagubit, dar pentru ca am refuzat mizeria lor de oferta si am ales reparatia masinii in service, mi-au tras-o...
Ba da, se pot pierde toate... eu am patit-o...
Ca au profitat de nestiinta sau ignoranta ta nu inseamna ca "ba da, se pot pierde toate".  La fiecare accident produs din vina ta se scad 2 puncte, asa e legal.

#24
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postbonygy, on 27 ianuarie 2023 - 13:04, said:

Crezi ce spui? Eu am fost retrogradat de la B8 la B0, fiind pagubit, dar pentru ca am refuzat mizeria lor de oferta si am ales reparatia masinii in service, mi-au tras-o...



Ba da, se pot pierde toate... eu am patit-o...
Data viitoare cand iti faci RCA, fa-o pe stil vechi: fata in fata cu un agent cu nume si prenume. Fii amabil cu el si roaga-l sa verifice istoricul masinii (sau masinilor, daca ai mai multe). Asteapta-te si la niste accidente usoare necunoscute tie, dar stiute de sotie ;)

#25
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Nu are angajatul brokerului de asigurari ce istoric sa verifice… si nu conteaza ca face asigurare online sau la broker (online chiar poate fi mai ieftin acum).

Sa ceara, in scris, la asiguratorul lui (nu la broker) explicatii de ce s-a modificat clasa bonus-malus. Ceva accidente din vina masinii lui sigur sunt. NU exista da fie pagubit (deci celalalt sofer vinovat) si sa i se modifice clasa pentru ca a refuzat oferta de reparatie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate